zůstanou vzpomínky

Na fotkách ho nenajdete! Kdo byl Jeff Shiffrin, otec nejlepší lyžařky světa?

Mikaela a Jeff Shiffrinovi
Zdroj: Instagram
Mikaela a Jeff Shiffrinovi

Vyhrála, co se dalo. Má zlata ze dvou olympiád, pět titulů mistryně světa, tři velké glóby nebo skoro stovku umístění na stupních vítězů. To ale dnes vůbec není podstatné. Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová ztratila otce. Kdo vlastně byl táta Jeff, ta dobrá duše, která vždy stála při ní?

Ona tragická událost přišla nečekaně. Mikaela Shiffrinová oznámila smutnou zprávu v pondělí odpoledne. Vzápětí přišlo i oznámení o přerušení sezony. Táta pro ni znamenal mnoho.


Koroner okrsku Eagle County potvrdil, že pětašedesátiletý Jeff zemřel na následky zranění hlavy. Tragédie nastala po nehodě v domě Shiffrinových v městečku Edwards, které leží jen 10 kilometrů od Vailu, tedy jednoho z hlavních lyžařských středisek v USA, kde vychovával své děti Mikaelu a Taylora.


Jeff Shiffrin se narodil v New Jersey, ale jako vášnivý lyžař jezdil za sněhem do Vermontu, kde také potkal svou ženu Eileen. Dlouhá léta pracoval jako anesteziolog, ať už ve zdravotnickém centru v New Hampshire, nebo poté v Denveru, kde dostal novou práci.


Přesunout se do Colorada chtěl právě kvůli své dceři, která od svého dětství prokazovala talent a ve Vailo mohla mít ty nejlepší podmínky na přípravu.


Nebylo proto náhodou, že se Jeff stal časem i duší amerického týmu lyžařů. Na sjezdovce byl viděn skoro v každý volný den a když byl v práci, často pomáhal i členům amerického týmu při různých zdravotních trablích.


Jeffa Shiffrina si pamatují novináři jako vášnivého fotografa, který často cestoval na závody Světového poháru se svou dcerou Mikaelou a fotografoval ji i její rivalky nebo další esa ze světa lyžování. Během let Mikaeliných úspěchu zásoboval regionální noviny Vail Daily svými fotografiemi.


"Vždycky jsem obdivoval, jak chodí na kopec, a jeho závod byl ten, že chtěl mít vždycky lepší fotky než ostatní,“ vzpomíná bývalý lyžař Steve Porino.


Když pak přišly fotky Mikaely a jejího týmu s nějakou trofejí, zřídkakdy byl na fotce i on. To proto, že byl za objektivem.


Když se stala Mikaela v roce 2014 olympijskou vítězkou, všimli si reportéři, že je s ní v týmu a ptali se, zda své dceři něco také radí. „Ne, tohle je její job, a tak do toho nezasahuji. Kdyby mě přišla navštívit do práce, nezměnil bych svou rutinu jen proto, že tam je,“ odpověděl tehdy.


Ale starostlivý byl. Když přála Mikaela svému tátovi k poslednímu Dni otců, připomněla, že dostala nečekaný dárek. „Přivezl mi do Evropy paměťovou pěnovou podložku, abych mohla pohodlněji spát. Teď ležím jako v obláčku,“ zářila.


Od pondělka leží v oblacích Jeff. A na svou dceru bude dohlížet zeshora. A jeho děti se i dál budou řídit heslem, které razil. „Buďte na svět milí a než něco uděláte, nejdříve to promyslete…“
 

ram TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Classic match Ligue 1: Paris Saint - Germain - Stade Brestois

   15:00 16:45
   16:45

   Fotbal: DFB - Pokal Highlights (6)

   17:00

   Off-road Maraton (1)

   17:20

   Filip Řeháček - zimní příprava

   17:30

   Silk Way Rally

   18:00

   Odpolední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • NHL: Vancouver Canucks - Buffalo Sabres

   15:05 16:50
   16:50

   Element (417)

   17:00

   Fotbal: Bayer Leverkusen - Bayern Mnichov

   18:45

   Běhej lesy - Slavkovský les

   19:00

   NBA Classic Games: San Antonio Spurs - Detroit Pistons

   20:15

   Basketbal: Blake Griffin - NEJ akce 2015 - 2020

Celý program