fotbal Vyhaslé hvězdy

Muži na odstřel! Která z drahých posil Sparty půjde z kola ven?

Posily Sparty (koláž)
Zdroj: ČTK

Proč se fotbalová Sparta podzimem tak protrápila? Podle majitele klubu Daniela Křetínského tkví hlavní důvod v mizerné produktivitě velkých letních posil. Zklamala ho hlavně trojice Marc Janko - Tal Ben Chaim a Jonathan Biabiany. Minimálně jeden z nich tak klub přes zimu opustí.

Díky vidině přímého postupu do milionářské Ligy mistrů vyvinula Sparta na letním přestupovém poli nevídanou aktivitu, která se však záhy otočila proti ní. Z nákladných posil z ciziny se totiž na podzim nikdo výrazněji neprosadil.

V sestavě se aspoň střídali staři známí z francouzské ligy Rio Mavuba s Georgesem Mandjeckem, hru Sparty ale příliš nevytrhli. Coby ryzí defenzivní záložníci vlastně ani nemohli...


Těmi skutečnými tahouny měla být trojice Janko - Ben Chaim - Biabiany, kterou si do mužstva přál trenér Andrea Stramaccioni. Všichni tito hráči ale na podzim v české lize vyhořeli. A dobře to ví i majitel klubu Daniel Křetínský, který tak znovu vyhodil miliony oknem.

"Měli být rozdílovými hráči. Ale viděli jsme, že přínos a produktivita ani jednoho z nich nebyly z různých důvodů takové, které se očekávaly," uvedl Křetínský v rozhovoru pro klubovou televizi.

Ben Chaim přitom vyšel Spartu na téměř 77 milionů korun, což z něj dělá nejdražší posilu v historii soutěže. Jeho smlouva pak samozřejmě patří k těm nejvyšším, jaké česká liga zažila. To samé platí i pro Biabianyho s Jankem. Gólově se však dokázal prosadil pouze posledně jmenovaný, a to přesně dvakrát...

"To, kde jsme očekávali, že budeme mít velkou sílu, se vlastně stalo téměř naší slabostí. Dostali jsme se do situace, že produktivita útočných křídelních hráčů byla nedostatečná. A Marc Janko se zdaleka neprosadil tak, jak jsme si představovali," řekl Křetínský a nastínil, že minimálně jeden z této trápící se trojice v lednu Spartu opustí.


"Jsem přesvědčen, že minimálně jeden z nich má schopnost to změnit a být mimořádně platným hráčem Sparty. Minimálně u jednoho si myslím, že tu schopnost nemá a u jednoho nejsem přesvědčen, že má smysl pokračovat ve spolupráci," upozornil Křetínský a přiznal, že z jedenácti letních posil opravdu vyšly jen dvě - stoper Lukáš Štetina s brankářem Martinem Dúbravkou.

"Nám se zhroutila celá filozofie stavby týmu, což zpětně vypadá jako naivní chyba. Na druhou stranu pro tu chybu mám osobně pochopení. Byl jsem u ní, viděl materiály v době přestupů, ti hráči nebyli vybraní náhodně. Jenom jsme potřebovali praktickou zkušenost a poučit se v tom, jak přesně musíme vybírat hráče," podotkl boss Sparty.

fre TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 23:15 01:05

   Fotbal: Malta Cup - Finále

   01:05

   NHL: Montreal Canadiens - Washington Capitals

   03:45

   NHL – akce měsíce

   04:05

   NHL: Vancouver Canucks - St. Louis Blues

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Montreal Canadiens - Washington Capitals

 • Nova Sport 2

  • 23:20 02:10

   UFC Fight Night: Blaydes vs. Dos Santos

   02:10

   Fotbal: Malta Cup - Utkání o bronz

   03:50

   Fotbal: Olympique Lyon - Toulouse FC

   09:00

   Fotbal: Malta Cup - Finále

   10:45

   Ligue 1 Highlights (21)

   11:45

   NBA: Vzpomínka na Kobyho Bryanta

Celý Program