Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

napjaté vztahy nic nebude?

Fotbal i atletika v ohrožení! Hrozí, že nebudou světové šampionáty

Cristiano Ronaldo a Usain Bolt
Zdroj: Profimedia

Tak to by tedy byla pro sport pořádná rána. Kvůli napjatým vztahům, které mezi sebou mají Katar a okolní státy hrozí, že se v jednom z nejbohatším státu světa nebudou konat světové šampionáty v atletice a ve fotbale! A nejen to, v ohrožení jsou i další sportovní údalosti.

A co, že se mezi Katarem a jeho sousedy momentálně děje? Katar prý podporuje terorismus, protože podle Egypta a dalších arabských států má podporovat radikální islámské hnutí Muslimské bratrstvo.

 

A tak například bahrajnské ministerstvo stahuje své diplomaty ze země a naopak katarských diplomatům na území Bahrajnu dalo ultimátum, že musí zemi opustit do 48 hodin.

 

Na první pohle to sice nevypadá, ale Katar je poměrně aktivní stát, co se oblasti sportu týče. Kromě avizovaného MS v atletice v roce 2019 a MS ve fotbale v roce 2022, se zde například v loňském roce konal světový šampionát v silniční cyklistice a každoročně i etapový silničí závod Okolo Kataru.

 

Okolní země, jako je Egypt, Bahrajn, nebo Saudská Arábie s ním totiž ruší diplomatické styky a dokonce i letecké a námořní spojení.

 

V Kataru, který díky těžbě ropy a zemního plynu patří k nejbohatším zemím světa navíc působí řada fotbalistů. Pro českého fanouška je nejzajímavějším jménem slovenský fotbalista Vladimír Weiss mladší, oblékající dres Al-Gharafa SC.

 

Saudská Arábie prostřednictvím své tiskové agentury SPA oznámila, že ruší veškeré vztahy a uzavírá pozemní, vodní a letecké cesty s Katarem, aby "ochránila svou národní bezpečnost před hrozbami terorismu a extremismu", uvádí portál CNN. Lidé z Kataru dostali na opuštění země 2 týdny.

 

Jenže v diplomacii je i jeden jediný rok strašně dlouhá doba, takže nezbývá než doufat, že se vztahy mezi zeměmi do té doby vyřeší. Navíc o diplomatech, kteří odchází, či mají odejít, nefigurují žádní ze západních zemí, takže se zatím jedná pouze o "místní" dohady.

mm TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 19:05 20:50

   Fotbal: Olympique Lyon - SM Caen

   20:50

   Element (387)

   21:00

   Večerní Sportovní noviny

   21:05

   NHL: San Jose Sharks - St. Louis Blues

   23:45

   Běhej lesy – Lednice

   00:00

   Ragby: Exeter Chiefs - Northampton Saints

 • Nova Sport 2

  • 19:00 21:05

   NBA: Portland Trail Blazers - Golden State Warriors

   21:05

   Fotbal: Orlando City SC - FC Cincinnati

   23:05

   RunTour – Brno

   23:15

   Fotbal: New York Red Bulls - Atlanta United FC

   01:05

   NBA: Toronto Raptors - Milwaukee Bucks

   01:15

   UFC Now (16)

Celý Program