Finále Kolín nad Rýnem

Mistrovství světa 2017 je u konce: Zlaté medaile vyhrálo Švédsko!

Švédsko vs. Kanada

81. mistrovství světa, které se konalo v Paříži a Kolíně nad Rýnem, skončilo. Ve finálovém souboji proti sobě nastoupily výběry Kanady a Švédska. Zlaté medaile získalo po výhře 2:1 po nájezdech Švédsko. V zápase o bronz uspělo Rusko, které porazilo Finy 5:3.

První třetina se nesla v dobrém, ale opatrném duchu. Švédsko se nikam zbytečně nehnalo a spíše si dávalo pozor na zbytečné chyby v obraně. Naproti tomu Kanada marně prorážela skandinávskou defenzívu, kterou na konci držel gólman Henrik Lundqvist. V první dvacetiminutovce se tak diváci branek nedočkali.

Fanoušci v Lanxess Areně už mohli mít pocit, že se v základní hrací době gólu nedočkají, i když kolem švédského gólmana létaly puky do tyčí. Převahu měla Kanada, ale paradoxně dalo úvodní branku Švédsko. 21 vteřin před koncem druhé části otevřel skóre bekhendovým nahozením od modré čáry Victor Hedman.

Javorové listy nic nevzdávaly a draly se za vyrovnáním. Už ve druhé minutě třetí třetiny využil přesilové hry Ryan O'Reilly. Tvrdý, dynamický a napínavý hokej nakonec opravdu dospěl až do prodloužení, i přes to, že se hrálo velmi útočně.

Ani prodloužení žádný gól přes mnoho slibných příležitostí nepřineslo. V nájezdech byli úspěšnější hráči Švédska, za které dal vítěznou branku Nicklas Bäckström, Lundqvist byl stoprocentní. Švédsko tak nasadilo na krk zlaté medaile.

• 11:05 12:50