Týden se Satym

Místo hraní hltá Jordana. Satoranský zhodnotil první sezonu u Bulls

Václav Trousil
Václav Trousil
Publikováno 18. 5. 2020
Téma:
NBA

Jediný český basketbalista v NBA Tomáš Satoranský poskytl pro televizi NOVA exkluzivní rozhovor. V něm mimo jiné zhodnotil přerušenou sezonu, novou roli v týmu, změny v managementu Chicaga Bulls či možnost, že v nejlepší lize na světě by mohl přibýt druhý český hráč. Na Nova Sport 2 můžete tento týden sledovat vybrané zápasy nejlepšího českého basketbalisty v NBA.

Byl pro vás přechod z FIBA World Cup v Číně do přípravy na NBA náročný?

Na začátku sezony to bylo určitě náročný. Pocit z euforie, který jsme si přivezli z mistrovství světa, moc dlouho netrval, protože jsem se hned přesouval do Ameriky, kde jsem trénoval s novým týmem. Najednou jsem v hlavě musel přepnout a bylo to psychicky náročný, ale co mě pozitivně překvapilo, byla role, kterou jsem hned dostal. Od začátku mě brali jako veterána. Taky jsem byl druhej nejstarší v týmu, což bylo velký překvapení (úsměv). Určitě jsem si tu roli užíval, ale byl tam ten moment, kdy jsem si v NBA zvykal, že v novém týmu mám úplně jinou pozici. 

Jak se na ni zvykalo?

Myslím si, že jsem byl na to celkem připravenej, protože jsem už hrál s velkýma hvězdama Johnem Wallem a Bradleym Bealem ve Wizards. Markkanen a LaVine jsou mnohem mladší hráči a bylo vidět, že mě respektujou, nebo že vědí o mých zápasech. Bylo to mnohem jednodušší a myslím si, že zrovna s LaVinem jsme si hodně rychle sedli. Věděli jsme, že budeme spolu na hřišti a chemie mezi náma je velmi důležitá a zafungovalo to hned od začátku. Ten tým si samozřejmě sedal. Byl seskládaný z nových hráčů, byl to nový projekt a chvíli to tak trvalo, ale zrovna s LaVinem ta spolupráce fungovala od začátku. 

Týden se Satym začínáme listopadovým zápasem s Atlantou, kdy jste vytvořil svůj nový osobní rekord v NBA za 27 bodů, 7 doskoků a 8 asistencí. Byl to zároveň také pro vás odrazový můstek do lepší fáze sezóny po ne příliš úspěšném začátku. Jak na ten zápas vzpomínáte a byla to vzpruha pro tým?

Pamatuji si, že den před zápasem v Atlantě jsme hráli proti Lakers, kde jsme odehráli výborný zápas. V poslední čtvrtině jsme ale ztratili vedení a já jsem si říkal, že v Atlantě se pokusím být od začátku co nejvíc agresivní. Věděl jsem, že Trae Young je úžasný hráč, ale v obraně dost často nehraje naplno. Povedl se mi začátek, i Otto Porter Jr. měl dobrej zápas. Trochu jsme si říkali, že to je takový odrazový můstek. Po zápase jsem měl mnohem větší sebevědomí, ale pořád ta sezona byla nahoru dolů. Nepodařilo se nám v těch výkonech pokračovat v dalších zápasech. 

Další skvělý listopadový zápas pro první pětku Bulls přišel proti Detroitu. Zastavili jste opět sérii proher a v týmu byla cítit vůle, byl to pro vás signál, že můžete vyhrávat s těmi, kteří pro vás budou nejbližší konkurenti pro zajištění postupu do play-off?

Zápasy proti Detroitu jsou vždycky vyhecovaný, protože jsou rivalem ze stejné divize. To stejné s Indianou, Milwaukee. Všechny tyhle zápasy jsou trošku vyhecovaný. Ze začátku sezony se zdálo, že Detroit bude jedním z týmů, se kterým se popereme o postup do play off. My jsme ho čtyřikrát porazili. Nakonec se ukázalo, že měl Detroit stejné problémy jako my – nevyrovnané výkony. Ale ze zápasu, co budete i vysílat, si pamatuji, že Derrick Rose, vždy když se vrátí do Chicaga, má neuvěřitelnou podporu fanoušků. Nezapomínají na to, co pro ně udělal. Já si pamatuju, že všech těch 15 bodů jsem dal v druhém poločase. Tím pádem se nám povedlo otočit skóre. V té době to bylo velmi cenné vítězství. 

V sezóně bylo pár zápasů, kdy jste dokázali v posledních minutách/sekundách 4. čtvrtiny skvěle otočit zápas ve svůj prospěch, jako například ten v Sacramentu v prosinci, nebo LaVinův koš dvě sekundy před koncem v zápase doma proti Clippers a v dalším proti Spurs, který taky uvidíme.

Je pravda, že tyhle vítězství pro tak mladý tým jsou vždycky cenný. My jich moc neměli (úsměv). Neměli jsme tolik zkušeností v těch koncovkách a zrovna v Sacramentu to bylo hodně důležitý, protože to bylo na zápasovém tripu po Západu. Vzpomínám si, že se nám podařilo ustát jejich tlak v poslední čtvrtině. Samozřejmě je pak v kabině víc emocí, ale v NBA se hraje tolik zápasů, že tam není tolik času slavit nebo naopak být naštvanej či zklamanej po prohraným zápase. Tam se jede dál. Dost času bývají back-to-back, takže ten první zápas musíte hodně rychle hodit za hlavu a soustředit se na další. Určitě ale mladýmu týmu tyhlety chvíle pomůžou do sezony. 

Co se děje po takovém zápase, předpokládám, že emoce, které cloumají s námi diváky, jsou v šatně hráčů po zápase ještě mnohonásobně silnější?

Já myslím, že to je skvělý pro fanoušky. Na koncích zápasů se pak může stát cokoliv. Je pravda, že tam je pak hodně timeoutů. Je to někdy unavující, protože se trenéři nevzdávají a zkouší vymyslet jakoukoliv taktiku. Výborný je, že spousta ryzích střelců je schopna dát rychle šest bodů a zápas obrátit. To se nám právě povedlo v Charlotte, kde LaVine měl úplně neuvěřitelný zápas a prakticky jsme obrátili ztracenej zápas. Myslím si, že to je jedna z těch nejzajímavějších věcí na NBA a zároveň to může být někdy i nudný, protože posledních pět minut trvá půl hodiny a někdy i diváci začínají odcházet, ale zároveň někdy přijdou o tu nejzajímavější chvíli. 

Jeden z posledních zápasů před přerušením sezóny jste vyhráli doma proti favorizovanému Dallasu. V zápase uvidíme, jak se vrátil po zranění a skvěle zahrál Otto Porter Jr., kterého znáte dobře ještě ze svého působení ve Wizards. Myslíte si, že jeho dlouhodobé zranění bylo jedním z hlavních limitujících faktorů ne právě úspěšné sezóny pro váš tým?

Já naprosto souhlasím. Byl to jeden z faktorů. Určitě to nebyl ten hlavní důvod, proč se nám nedařilo, ale on měl patřit mezi ty nejvytíženější a nejdůležitější hráče. Chyběl nám ten jeho klid ve hře, zkušenosti a to, že on je ryzí střelec. Myslím si, že v tom zápase s Dallasem to byla spíš taková falešná forma, protože od listopadového zápasu s Atlantou nehrál. Určitě chyběl i mně osobně, protože já ho z Wizards znám velice dobře a vytvořili jsme si dobrej vztah na hřišti a vždycky se mi s ním dařilo a dobře hrálo, protože on je velmi týmový hráč, takže to nám hodně chybělo. Jak říkám, bylo by to asi špatně, kdybychom se vymlouvali na ty zranění během sezony, protože ten začátek jsme taky neměli ideální. 

V týmu jste po porci 65 odehraných zápasů nejlepší v asistencích s průměrem 5,4 asistencí a téměř 10 bodech na zápas, což žádný Čech v NBA zatím nedokázal. Jste členem základní pětky týmu, jeden z těch starších a zkušených hráčů. S čím jste za tuto sezónu spokojený a na čem budete teď v další přípravě pracovat nejvíc?

Byla to určitě sezona nahoru, dolů. Já jsem rád, že se mi podařilo odehrát všechny zápasy, protože vím, s jakou únavou jsem bojoval. Ta se vztahovala ještě k mistrovství světa a loňské sezoně, protože jsem se prakticky nezastavil, takže jsem rád, že se mi podařilo vyhnout vážnějšímu zranění a být vždy pro tým připravený. Trošku to ovlivnilo tu moji efektivitu, kterou jsem měl ve Wizards. Mé procento střelby šlo dolů a díky tomu si myslím, že šel dolů i průměr bodů. Ten, kdo mě zná, ví, že hraju hlavně pro tým a ty asistence jsou pro moji hru přirozené. Snažil jsem se hlavně nacházet volné spoluhráče. Určitě si myslím, že je na čem pracovat, protože můžu mít daleko lepší sezonu s trochou přípravy. Tahle situace není ideální pro nikoho, ale snažím se hledat pozitiva a připravit tělo na těžkou příští sezonu. Myslím, že té energie bude víc a procento střelby a větší dynamika by tam měla být. 

V managementu Chicaga se během dubna a května udály dvě změny. Novým viceprezidentem pro sportovní záležitosti se stal Arturas Karnišovas, novým generálním manažerem pak Marc Eversley. Jak vnímáte tyto změny?

Já si myslím, že ty nový změny, který jsme měli v týmu na pozici viceprezidenta a GM, jsou správný a bylo cítit, že to ten tým potřebuje. Oba dva příchozí dobře znám. Marc Eversley, náš nový GM, byl u toho, když jsem byl draftovanej do Wizards, takže já doufám, že to přinese jen pozitivní věci. Vnímám to, že tam je hodně hráčů, kterým končí kontrakt, takže uvidíme, co se bude dít kolem NBA, a jestli budeme dohrávat nebo jestli se už teď budou řešit změny na další sezonu. Doufám, že všechny ty změny, které se udělaly ve vedení, nám pomůžou. Že v příští sezoně budeme pokračovat v lepších výkonech. 

Jak se díváte na možnost, že by Česká republika měla v NBA dva zástupce a mluvil už jste s Vítem Krejčím o draftu?

My jsme si shodou náhod volali před pár dny a trošku jsme se spolu bavili. Ptal se mě na některý věci, jak to v Americe chodí. Jak by se měl připravit na celý ten proces draftu. Já jsem rád, že je nějaký další Čech, který má příležitost nakouknout do nejlepší ligy na světě. Já Víťu znám z reprezentace. Je skvělej kluk, kterej to má v hlavě srovnaný a určitě je odhodlanej tomu dát všechno a líbí se mi to jeho pracovní nasazení, takže já mu chci popřát, co největší štěstí a myslím si, že je mentálně připravenej. Snad se podaří mít dva Čechy v NBA. 

Na Netflixu nyní běží dokument The Last Dance, který mapuje život a kariéru Michala Jordana. Sledujete ho také?

To je jasný (smích). Sleduju to. Jsem velkým fanouškem Michaela Jordana a dokonce bych se označil za jednoho z největších expertů na něj (smích), protože jsem na něm vyrůstal. Vždycky jsem si o něm hledal informace a zrovna je to výborný timing, že v týhle době, kdy se nehraje, tak můžeme sledovat příběh toho nejlepšího. Každý týden hltám dva nové díly. Myslím, že teď vyšly akorát ty poslední, tak na ty se strašně těším a zajímá mě, jak to skončí.Celý týden sledujte na Nova Sport 2 Týden s Tomášem Satoranským. Začínáme v pondělí v 19 hodin. 

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: New York Islanders - Tampa Bay Lightning

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Fotbal: Eintracht Norderstedt - Bayer Leverkusen

   12:55

   Polední sportovní noviny

   13:00

   1000 mil československých

   13:15

   MotoGP - VC Emilia - Romagna (trénink Moto3)

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Olympique Marseille - AS Saint - Étienne

   09:00 10:45
   10:45

   RunTour - Olomouc

   11:00

   Czech PGA Ropice Golf Trophy

   12:00

   NBA: Boston Celtics - Miami Heat

   14:00

   NHL: New York Islanders - Tampa Bay Lightning

   15:45

   Běhej lesy - Jizerská

Celý program