Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 9. 8. 2018
atletika ME v Berlíně

ME: Vadlejch skončil osmý, překvapila Švábíková

Jakub Vadlejch
Zdroj: Profimedia
Jakub Vadlejch

Soutěž oštěpařů na mistrovství Evropy v Berlíně vyhrál domácí Thomas Röhler výkonem 89,47 metru a k olympijskému zlatu přidal další titul. Zdravotními problémy limitovaný Jakub Vadlejch byl s jediným platným pokusem až osmý, což pro něj bylo po loňském světovém stříbru zklamání. Naopak pro osmnáctiletou juniorku Amálii Švábíkovou je deváté místo ve skoku o tyči velkým povzbuzením.

Vadlejch dal všechno dal do prvního hodu, ale zapsal si jen 80,64 m. Další pokusy byly ještě horší, český oštěpař si je nenechal ani změřit a místo útoku na medaili z toho bylo jen osmé místo. Po nucené dvoutýdenní pauze Vadlejcha tělo neposlouchalo. "Opravdu, nešlo to. Ať jsem dělal, co jsem dělal. Házel jsem asi tři hody k osmdesáti metrům, pak jsem teda přešlápl. Nešlo to, hrůza," posteskl si po závodě.

Petr Frydrych také nenavázal na loňský bronz z MS a jediným platným pokusem 72,79 skončil ve dvanáctičlenném finále poslední.


Katerina Stefanidiová splnila roli největší favoritky soutěže tyčkařek. Olympijská vítězka a mistryně světa obhájila evropské zlato výkonem 485 cm a řeckou radost znásobila druhým místem Nikoleta Kiriakopuluová.

Švábíková splnila svůj berlínský cíl už postupem do finále. V něm si oddechla, když na první pokus zdolala základní výšku 430 centimetrů. Byla ráda, že se neopakovala situace z loňského MS v Londýně, kde základ třikrát shodila. "Měla jsem z toho asi největší strach. Pro mě jako pro juniorku je to docela velká výška," řekla Švábíková.


Laťku na 445 cm v kvalifikaci překonala, tentokrát byla nad její síly. V konkurenci špičkových tyčkařek obsadila deváté místo. "Samozřejmě mě trošku mrzí, že jsem neskočila těch 445, které jsem skočila v té kvaldě. Občas se to povede, občas ne," řekla po závodě. Pochvalovala si atmosféru na Olympijském stadionu. "Když si to necháte roztleskat, tak ty tribuny fakt duní," rozplývala se nejmladší členka české výpravy.

ČTK