Aktualizováno 26.4. 2016 08:18
exkluzivně velký rozhovor

Procházka: Start v UFC? Člověk nikdy neví. Co říká na McGregora?

Jiří
Zdroj: Facebook official
Jiří "Denisa" Procházka

Minulý týden se vítězně z Japonska vrátil populární zápasník MMA, Jiří Procházka. „Denisa“ vybojoval opět další cenné vítězství, díky kterému se v organizaci Rizin bude držet mezi hlavními hvězdami. Nám se ho podařilo odchytnout a zeptat se ho na několik otázek, týkajících se nejen jeho pohledu na působení v Japonsku, ale i věci kolem UFC či plánech do budoucna. A uvidíme ho brzy v UFC?

Za sebou máš nyní čerstvé vítězství z Japonska nad dalším velkým jménem japonské MMA scény. Tak jak se s ohledem času cítíš a co říkáš na svůj výkon?


Cítím se výborně a zápas nebyl až tak fyzicky náročný a obešel se bez vážných zranění, za což jsem moc rád. Nebyl jsem totiž v nejlepší kondici, jelikož mě těsně před zápasem překvapila nemoc a s tím jsem musel trochu bojovat. Výkon samotný nebyl úplně podle mých představ, ale v závěru jsem udělal to, co jsem udělat chtěl. V zápase jsem si prosadil svoje.


Většinu prvního kola jsi takticky vyčkával na svou příležitost soupeře ukončit. Byla právě to strategie v tomto zápase?


Ano, byla to strategie. Hlavní strategií bylo pracovat z dálky, protože soupeř je známý wrestler a byť má tak vysoký věk, tak byl hodně silný a výbušný. Cílem tedy bylo ho opracovávat z dálky a hodně se pohybovat. Měl jsem tam i mezery, kdy se mu podařilo mě chytnout, na čemž musím ještě zapracovat.


Před zápasem jsi byl pro všechny obrovským favoritem, od kterého se čekalo dominantní vítězství. Cítil jsi i ty tlak z okolí?


Cítil jsem tlak. Lidi počítají, že prostě musím zvítězit, ale já jsem na to kašlal. Od každýho se něco očekává, ale po zápase je pak vždy hned ticho. Přeci jenom se ta pozornost na to vztahuje, jelikož je to divácký sport a před těmihle věcmi neuteču. At už jsem favorit nebo na druhé straně, tak si to vůbec nepřipouštím a jedu si jenom to svoje.

Jiří
Zdroj: facebook.com


V prosinci ses zúčastnil pyramidového turnaje a o víkendu ses připravoval pouze na jeden zápas. Byla příprava v něčem odlišná i s ohledem na to, kdo proti tobě měl nastoupit?


Příprava byla stejná, ale věnoval jsem velkou pozornost boji na zem. Čekal jsem, že mě strhne na zem, přeci jenom po dlouhé době vstoupil do boje a navíc na domácí půdě, kde bude chtít v hlavním zápase předvést top výkon.


A jak jsi na sobě vnímal váhový rozdíl? Jelikož nyní jsi nemusel shazovat a tušil jsi, že soupeř bude mít o pár kilo navíc.


Neshazoval jsem, ale před zápasem vždy tak 3 kila shodím, což mi udělá tělo samo, protože se tak lépe zbavím zbytečné vody apod. Navíc se mi potom lépe pohybuje a mám lepší fyzičku. Proti soupeři jsem se cítil dobře, jak silově, tak pohybově. Nedošlo teda k žádnému dlouhému tahání, abych mohl pořádně poznat tu váhu, ale když jsme byli v kontaktu tělo na tělo, tak jsem cítil, že to není až taková hrůza.


Japonec Fujita už má určitě své nejlepší roky za sebou, čemuž odpovídali i jeho poslední výsledky. Ty jsi i přesto musel najít něco, co tě donutilo dát do přípravy všechno. Kde jsi hledal inspiraci?


Inspiraci mám pořád stejnou a tím je stálé překonávání sebe sama. Chci podávat ty nejlepší výkony, tříbit techniku a kontrolovat pocity v boji. Samotný galavečer vyžaduje spoustu energie, tím spíše, když mám nastoupit v hlavním zápase večera. Mentální i fyzický výkon musí tedy být stoprocentní. Rozhodně jsem to v žádném ohledu nepodceňoval.Potkal bys rád i příště některého z velikánů MMA nebo bys dal přednost některé z vycházejících hvězd?


Je mi to jedno. Rád se poměřím s těmi nejlepšími na světě, ale k těmhle záležitostem se chci dopracovat. At už mi nasadí jakéhokoliv soupeře, tak se na něj připravím a ZVÍTĚZÍM.


V Japonsku si díky známým soupeřům a skvělým výkonům děláš dobré jméno. Víme o tobě, že jsi vyznavačem samurajské kultury a tamních tradic. Co pro tebe osobně znamená zápasit v Japonsku?


Já jsem za to strašně rád. Jedná se vlastně o kolébku bojového ducha a bojových umění. I když se jejich generace vyvíjí rychle a dochází ke změnám nejen v mentalitě, tak jsou to přesto lidé daleko více oduševnělí a pocitově naklonění, když je poznáte blíže. Právě proto sklízí určité typy v Japonsku velký ohlas. Já se však stále dívám dozadu na jejich samurajskou ideu, což mě ze všeho nadchlo nejvíc.Svým přístupem k celému procesu boje se také podstatně odlišuješ, a posouváš svou cestu bojovníka na vyšší úroveň. Nemyslíš, že by se více zápasníků mělo mnohem více zaměřit i na psychologickou stránku boje?


Já jsem k tomu došel až v posledních zhruba dvou letech. Je to ta nejzásadnější věc, jelikož vám to ovládá celý život. Mentální stránka ovlivňuje jak průběh boje, tak i přípravu a celkový přístup. Myslím si, že by se na to mělo daleko více lidí zaměřit a začít s tím pracovat. Jde to sice pomalu, ale postupně si člověk vytvoří návyky a z ničeho nic se stane silnějším, než kdy dřív a to jen díky tomu, že se posune na této mentální úrovni.


Ve svém mladém věku tedy přistupuješ k boji velmi vyzrále. Kdy a kde poprvé ses dostal k této východní filozofii?


Poprvé jsem se k tomu dostal u nás v gymu, přes našeho trenéra MMA, Jaroslava Hovězáka, který mi dal Knihu pěti kruhů od Mijamata Musašiho.

Procházka vs. Ishii
Zdroj: YouTube.com


A západ tě neláká? At už zápasy v Las Vegas nebo příprava v některém světovém gymu?


Já si v současnosti užívám život i boj, ať už jsem kdekoliv na světě. Rád však zkouším nové věci, takže můžu říct, že třeba po Rizinu, budu rád zápasit kdekoliv po světě. Amerika mě určitě láká, ale tam je to hlavně obchod a marketing, což jsou věci, co nepatří do čistoty boje. To už je byznys.


Ve spojení s USA se tě nemůžu kvůli čtenářům zeptat na UFC. Víme, že máš nyní skvělou smlouvu v Rizinu, tak jen prosím objasni tvůj současný stav.


Nemohu prozradit detaily smlouvy, ale budu tam teď nějakou domu zápasit. Člověk, ale nikdy neví, co bude zítra. Já se třeba dnes ráno podíval na jednu fotku z Islandu a od teď jsem si řekl, že za týden poletím na Island. Chci si to tam celé projít a přežívat tam.


Najdeš si čas, aby si sledoval i dění v UFC, případně i celé galavečery?


Celé galavečery nesleduji, ale podívám se na některé konkrétní zápasníky, potažmo favority. Případně si rád pročtu prohlášení a kauzy, která kolují sociálními sítěmi, ale nepřikládám tomu velkou váhu. Přeci jenom UFC je hlavně obchod.Máš v současnosti nějakého zápasníka, na kterého se vždy rád podíváš?


Od začátku je mým oblíbencem Lyoto Machida, ať už svým přístupem, tak i svým stylem. Dále určitě Jon Jones, který mě v dřívější době zaujal svým stylem a od té doby ho sleduji. V těžký váze je to pak třeba Fabricio Werdum, který je velmi nevyzpytatelný a ukazuje opravdu povedené kombinace.


Co říkáš na návrat Jona Jonese?


I když Jon Jones působí velmi seriózně, tak dělá velmi neočekávané věci. Stejně však nevíme, jestli je to jen souhra náhod nebo měl smůlu několikrát po sobě a doplatil na to.


A jaký je tvůj pohled na Conora McGregora a současnou situaci kolem něj?


Co jsem sledoval videa s ním z dřívější doby, tak to byl úplně normální kluk. Šel svou cestou, bojoval, ale teď ho semlela ta mašinérie UFC a začal pro ně skákat jak osel. Párkrát udělal skvělou show, ale člověk to nemůže na takovém stupni udržet věčně. V životě nejsou jenom silné chvíle a přijdou chvíle, kdy si chce člověk odpočinout a být normální. Ted to můžeme vidět i na jeho rozhodnutí a té vlny zájmu, co kolem toho vypukla. Já se to nepokouším hodnotit, spíše to sleduji s odstupem. Jednou je Conor nejlepší, pak zase nejhorší.


Vraťme se ale zpět do České republiky. Jako jeden z mála u nás velmi aktivně používáš sociální sítě, konkrétně Facebook. Především během příprav na zápasy mohou tví fanoušci sledovat, jak si vedeš. Co pro tebe osobně znamená toto spojení s fanoušky?


Dělám to hlavně kvůli své cestě a způsobu přístupu, abych to mohl ukázat i ostatním lidem. Musel jsem si v tom udělat jasno a i později bych možná rád pracoval s lidmi a jejich motivací. Někdy tomu dávám více energie, někdy méně, ale snažím se na tom pracovat.


Tvoje heslo BJP už prakticky zlidovělo a mnoho lidí se jím motivuje. Jak se na sebe díváš, jako na člověka, který svým přístupem a výkony motivuje další nejen začínající sportovce?


Dřív jsem si to ani neuvědomoval a nechci si to ani připouštět, protože člověk, který si začne říkat motivátor, tak to z něj rychle odpadne, protože přestane dodržovat ten svůj přísný přístup. Proto o sobě nic takového netvrdím a ukazuji pouze svůj přístup. Chci, aby za mě vždy mluvily pouze činy. Jde o to tedy lidem ukázat, že to jde a že musí věnovat pozornost tomu, čemu se chtějí věnovat.


Nyní si navíc rozjel internetový obchod, kde tě fanoušci mohou podpořit zakoupením triček s tvojí tématikou. Podílíš se ty sám na jejich designu a byl tento projekt tvůj nápad?


Projekt byl nápadem mým, trenérů a ještě jednoho kamaráda. Peníze jsou přeci jenom stále potřeba, ať už jezdím na campy do zahraničí nebo se chci rozvíjet jiným způsobem, tak na všechno jsou potřeba finance. Vidím to tedy jako dobrou příležitost, která mi může pomoci na mé cestě. Na designu triček jsem se také podílel a jsem pak rád, když je můžu vidět na lidech při zápase nebo při běžném nošení. A když vidím, že to někteří vzali tím pravým způsobem a vykročili za svým cílem, tak jsem za to neskutečně rád. Za každou podporu nejen zakoupením mých produktů jsem pak vděčný.


Plánuješ i do budoucnosti nějaký další zajímavý projekt?


Uvidíme, jak se věci vyvinou. Člověka většinou nápady trknou sami od sebe, jen nesmí být slepý a vnímat věci okolo. Rozhodně zatím plánuju rozřešení materiálů „BJP“, uvidíme, o co bude na léto zájem a o co si lidé řeknou. Rád jim pak vyjdu vstříc.


Na závěr se musím zeptat, jak to vidíš s tvým dalším zápasem. Nyní máš zasloužené volno, ale máš už představu, kdy příště by tě mohli vidět čtenáři v akci?


Jelikož zápas bude mít galavečery třikrát do roka, tak příští zápas bych měl mít na dalším Rizinu v září. Nevím o co konktrétně půjde, ani to teď řešit nějak nechci. Až přijde pravý čas, tak se všechny informace dostanou k veřejnosti. Stačí mě sledovat.


Nějaký vzkaz fanouškům a čtenářům na závěr?


Poděkování patří partnerům Kajot, Aktin, Profighters, Pozisbau, mým věrným fanouškům a lidem co za mnou stojí. Lepší každým dnem! BJP!

Lukáš Zduba TN.cz