skateboarding

Skejťák Max Habanec začíná bojovat o olympiádu. První závod rušili

Maxim Habanec v Kalifornii
Zdroj: Martin Štembera
Maxim Habanec v Kalifornii

Skateboarding už dávno není jen pouliční zábava. Z jízdy na prkně s kolečky se stal profesionální sport vyžadující plnohodnotnou přípravu. Dokonce se letos poprvé objeví i na letní olympiádě v Tokiu, a tam se chce probojovat i nejlepší český jezdec Maxim Habanec.

Sedmadvacetiletý Maxim Habanec je momentálně na zimním tréninkovém pobytu v Kalifornii. V Los Angeles již dva měsíce trénuje po boku těch nejlepších jak dovednosti na skateboardu, tak fyzickou zdatnost.


Na pobřeží Tichého oceánu má k dispozici profesionální tým fyzioterapeutů a trenérů, s nimiž se zaměřuje na celkovou zdatnost a mobilitu. Díky nejmodernějším strojům a přívětivému počasí zde má ideální podmínky pro trénink a regeneraci.

„Mimo jiné tu zjistili, že bych mohl mít větší rozsah v kyčlích, tak na tom pracujeme a před každým tréninkem tomu věnuju minimálně 30 minut. Důležitá ale není jen flexibilita, ale také abych v těchto pozicích měl dostatečnou sílu,“ komentoval svou přípravu Max.

Po silové přípravě se vydává pravidelně do jednoho z několika betonových skateparků, kde piluje svou techniku na skateboardu a trénuje tak na jednu z nejdůležitějších sezón v životě. Letos v létě bude skateboarding poprvé na olympiádě, takže se veškeré úsilí upíná na výsledky v následujících kvalifikačních závodech.

„Bezva je, že firma, která zde postavila většinu skateparků, bude stavět skateparky i na kvalifikačních závodech, a i na samotné olympiádě. Takže tu můžu trénovat ve stejných podmínkách,“ pochvaluje si česká naděje místní podmínky.

Před Olympijskými hrami bude osm závodů a počítat se bude pět nejlepších výsledků. Veškeré snažení v USA zaznamenává kameraman Martin Štembera v rámci třídílné video série s názvem Californiaroll. Název spojuje americký trénink s cílem podívat se do Japonska.

„V Californiaroll se budeme snažit ukázat, co má člověk dělat proto, aby se zlepšil na skateboardu. Mám pocit, že lidi vůbec nemají představu, co všechno skejťáci dělají pro to, aby se mohli posouvat a udržet v kondici.“ řekl o chystaném dokumentu Max, který chce skateboarding představit jinak, než jen pouliční zábavu.

Z Los Angeles měl Maxim pokračovat na závod do Austrálie, nicméně závod byl přesunut kvůli požárům a kvalitě ovzduší, první kvalifikační klání se tak uskuteční v Peru. „Celá sezóna pro mě bude dost náročná, čeká mě 7 závodů po celém světě v krátkém časovém úseku,“ zhodnotil blížící se výzvu český skateboardista. Před Peru bude mít Maxim možnost nasbírat síly v domácím prostředí ve svém krytém skateparku Maxspace.

Přehled kvalifikačních závodů skateboardistů pro OH v Tokiu:
16. - 22. březen: Lima (Peru)
6. - 12 dubna: Jen-čcheng (Čína)
14. - 19. dubna: Nan-ťing (Čína)
22. - 26. dubna: Samukawa (Japonsko)
4. - 10. května: Long Beach (USA)
19. - 24. května: Londýn (Anglie)
26. - 31. dubna: Nan-ťing (Čína)

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Washington Capitals - Buffalo Sabres

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: Dallas Stars - Columbus Blue Jackets

   12:50

   Libor Suchánek - český rozhodčí v NHL

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Bike2Boat - MTB & Kayak Expedition

 • Nova Sport 2

  • Manchester United - Granada CF

   09:00 10:45
   10:45

   NBA Triple (4)

   11:00

   NBA: Los Angeles Lakers - Boston Celtics

   13:00

   AS Řím - AFC Ajax

   14:45

   Ragby: Itálie - Anglie

   16:25

   NHL: Dallas Stars - Columbus Blue Jackets

Celý program