rio 2016 atletika

Čtvrtkař Maslák zaběhl letošní maximum, přesto je v Riu bez finále

Pavel Maslák
Zdroj: ČTK

Čtvrtkař Pavel Maslák zaběhl v semifinále běhu na 400 metrů na olympijských hrách v Riu své letošní maximum. Ani to mu ale nakonec nestačilo na finálovou účast. Skončil tak ve stejné fázi jako před čtyřmi lety v Londýně.

Letošní vicemistr Evropy v pátek těsně prošel z rozběhů, od vyřazení ho dělily dvě setiny. V semifinále se v cílové rovince prodral na třetí místo, z kterého ještě šlo postoupit časem, ale už v předchozím prvním běhu byli běžci na třetí a čtvrté pozici rychlejší. Celkově Maslák obsadil 16. místo.

"Jsem určitě spokojený, ale osobák by byl lepší," komentoval Maslák, že zaběhl nejlepší čas v sezoně. Na finále by mu nestačil ani osobní a zároveň národní rekord, který má hodnotu 44,79, jelikož se postupovalo časem 44,49. "To by byl osobák o tři desetiny, na to jsem tady neměl. Asi bych měl na lepší čas, kdybych měl lepší dráhu, ale na takový ne," řekl Maslák.

V rozběhu se v Riu necítil dobře. "Teď se mi běželo určitě lépe, a proto jsem i celkově spokojený, protože v rozběhu to stálo za prd. Možná jsem se rozběhal tím rozběhem," uvažoval. Představoval si přesto, že zaběhne lepší čas. "Určitě jsem chtěl pod 45, tajně jsem doufal na osobák, což jsou ty tři desetiny. Ale i tak jsem spokojený, je to nejlepší výkon roku na největší akci," dodal.

Stejně jako v rozbězích byl opět nejrychlejší obhájce prvenství z Londýna Kirani James z Grenady, i s vypuštěným závěrem zaběhl čas 44,02. Jeho pekingský předchůdce na nejvyšším stupni Američan LaShawn Merritt postoupil z druhého místa (44,21). Do finále se zato nedostali další londýnští medailisté, stříbrný Luguelín Santos ani bronzový Lalonde Gordon.