kauza hašek

Hašek a Sparta! Hádal se i o kopačky, co na kauzu říkají fotbalové persony?

Otava redakční fotka
Marek Otava, Richard Wagner
16.9. 2020 16:30
Téma:

Fotbalista Martin Hašek mladší je po rozvodu se Spartou stále bez angažmá, navíc se s bývalým týmem soudí o odstupné a nyní svým vyjádřením, v němž popsal svůj konec na Letné, pořádně rozvířil vody. Na jeho slova zareagovala nejedna fotbalová osobnost.

Podle Haška začaly problémy vloni na jaře, kdy dostal pokutu za špatné kopačky. Sparta měla smlouvu s jinou společností vyrábějící kopačky, než v kterých hrál on. Nabídnutý model od Sparty mu nevyhovoval, a tak hrál se svými, za což dostal od klubu pokutu.

 

Nynější vyjádření pobouřilo nejednoho bývalého či současného fotbalistu, kteří Haškovi jeho počínání vyčítají. "Musel jsem se tomu smát. David Lafata jej odsoudil, že je to namyšlený frajer a že kdyby to bylo ve staré době, tak by dostal na hubu. Myslím si, že si šlape po štěstí. Nevím, co ze sebe dělá. Zas takový fotbalista to není, aby měl kopačky na míru a podobně. Teď si proti sobě poštval i veřejnost,” komentoval Haškovo vyjádření pro Nova Sport bývalý reprezentant Ladislav Vízek.

 

 

"To za našich časů nebylo. Zvyknout se dá na všechno. My měli kopačky Adidas Mundial na dva roky a vyšlápli jsme si je. Dneska má každá značka tolik druhů, že skoro není možné si nevybrat," říká držitel zlaté medaile z olympiády 1980.

 

Na Haškova slova zareagoval pro TV Nova Ladislav Vízek:

 

S Vízkovými názory se shodují i další. "Všichni z fotbalistů a trenérů, se kterými mluvím, jsou za Spartu a proti němu,” prozradil.

 

"Myslím si, že je to spor, který nikdy nevyhraje. Ten chlapec neví, co je milion a jak se na něj musí obyčejný člověk nadřít. Všechno je proti němu. Podle mě se ten kluk zbláznil. Dvojnásobně mě to mrzí kvůli jeho tátovi, který hrával v naší době a musel cítit, jak se jeho syn chová," nebral si servítky Vízek.

 

  

Pro TV Nova hovořil i bývalý ligový fotbalista a sparťan Marek Kincl, podle nějž v případě kopaček nejde o velký problém. "Myslím, že se dneska dělají kopačky podle otisku nohou. Podle mě je to už běžná věc a určitě to nebylo něco extra," říká 47letý fotbalista.


Podle Kincla se totiž obuv na míru šila už v jeho dobách. "Už když jsme hráli my, tak nevím na jaké úrovni, ale podle mě se už posílaly otisky nohou na firmu a ta udělala kopačku jakkoliv velkou. V tomhle by podle mě problém asi být neměl. Kdyby byla nějaká vůle, tak to ta firma udělá," prozradil.

 

Marek Kincl hovořil pro TV Nova o sporu mezi Haškem a Spartou:

 

Problém v případě Haška a Sparty tak vidí jinde. "Došlo tam k diskomunikaci od začátku do konce a nebylo to jenom o kopačkách, ale i o všem ostatním. Bylo tam více věcí, které měli řešit, ale neřešili, nebo řešili blbě a postupně to kumulovalo ten problém až to došlo do současného stádia."

 

Kincl se zná i s Haškovým otcem, uznávaným ligovým trenérem a také bývalým sparťanem. "S Martinem Haškem starším se znám a kamarádím, takže vím, že o celé situaci ve Spartě věděli celou dobu, ale nechtěli na to moc reagovat a propírat to médii. Takže jsme se dovídali jen jednostranné věci ze Sparty a jejich reakci ne. Takže teď oni řekli svůj pohled na věc a bude záležet, jak se k tomu postaví obě strany a vyřeší to," uzavřel rozhovor bývalý útočník.

 

 

Jednou z největších novodobých legend Sparty je Jiří Novotný, který v rudém dresu získal šest československých a osm českých titulů.  "Já si myslím, že Martin Hašek může být rád, že ve Spartě hrál, natož, aby si ještě diktoval takovéto pravidla jako kopačky na míru," okomentoval vyjádření brzy 25letého záložníka.


"Za mě to určitě nebylo, Mára Kincl byl ve Spartě ještě nějaký čas po mně, takže je možné, že se pak ty otisky nohou skutečné posílaly, ale já jsem to nezažil,“ zareagoval na slova svého bývalého spoluhráče.

 

Na Haškova slova zareagovala pro TV Nova i ikona Sparty Jiří Novotný:


 

"Těžko říct, jak to dopadne. Nemám ani zprávy ze Sparty, protože už tam nějakou dobu nejsem, a ani to nešetřím a nezjišťuju. Každopádně mi to přijde, že pokud by měla Sparta ten spor prohrát, je to velký malér,“ obává se bývalý sparťanský stoper nepříjemného precedentu, po kterém by si hráči do budoucna mohli nárokovat kdejaké podmínky.

 

 

Na Haškovo vyjádření směrem ke Spartě a ke sporu o kopačky se vyjádřili i další fotbalisté na sociálních sítích. "Nevím o nikom v České republice, kdo by měl kopačky na míru. Firma dělá x modelů, že by si žádný nedokázal vybrat, je zajímavý," podivil se Václav Kadlec, kterého aktuálně trápí zranění.

 

 

Na příspěvek reagovala i další bývalá opora Letenských Jiří Kladrubský. "Já měl taky x kopaček, ale aby mi je dělali na objednávku, tak to bych musel být minimálně v Realu Madrid," napsal s dávkou ironie. V podobném duchu se vyjádřil i Lukáš Vácha: "Nebo musíš bejt fakt dobrej," reagoval krátce.

 

 

Inkriminovaný spor o kopačky vznikl před prvním zápasem v Mladé Boleslavi, kde nakonec naskočil v jiné značce a za to dostal pokutu. Mimo jiné mu vadilo i to, že se jej sportovní ředitel Tomáš Rosický oproti předchozí domluvě nezastal v takové míře a doslova pronesl, že se jej ve Spartě snažili zničit.

 

"Měly širokou patu, nemohl jsem v nich hrát. Pan Adam Kotalík (bývalý generální ředitel Sparty) mi tehdy řekl, že mi je firma ušije na míru, že to vyjednal, že to není problém. Když jsem se ale později ptal klubového vedoucího, kdy ty nové kopačky dostanu, zjistil jsem, že pan Kotalík s dodavatelem výstroje ani nemluvil, natož aby něco zařídil," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, Sport.cz a eFotbal.cz.

 

 

Haškův spor vygradoval po zimní pauze, kdy s týmem neodletěl na soustředění do Španělska. Posléze byl na odchodu ze Sparty, na testech v Haifě uspěl, ale nakonec si údajně řekl o více peněz a z podpisu smlouvy sešlo. Hašek pak podal ve Spartě výpověď, což je dodnes předmětem sporu, který řeší FAČR.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Chicago Blackhawks - Detroit Red Wings

   11:05 12:50
   12:50

   Libor Suchánek - český rozhodčí v NHL

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Fotbal: AC Sparta Praha B - FK Dukla Praha

   14:45

   Fotbal: Stade Rennes - Lille OSC

   16:30

   Freeride Documentary - MISSION ANTARCTICA

 • Nova Sport 2

  • Basketbal: Casademont Zaragoza - Pszczólka Start Lublin

   11:00 12:30
   12:30

   Freeride Documentary - MISSION ANTARCTICA

   13:00

   NHL: Vancouver Canucks - Montreal Canadiens

   14:40

   Ride Aletsch - Geraldine Fasnacht

   15:05

   Rychlá kola (1)

   15:25

   Czech rally 2020 (7)

Celý program