odpočívej v pokoji

Marián Čišovský zemřel. Šest let bojoval s nevyléčitelnou ALS

Tomáš Rambousek
Tomáš Rambousek
Publikováno 28. 6. 2020
Téma:

Slovenský fotbalista Marián Čišovský, který dlouhých šest let bojoval s nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózou, zemřel v neděli ráno ve věku nedožitých 41 let. Čišovský stihl odehrát za Viktorii Plzeň jen tři sezony, ale i díky němu Západočeši prožili slavné období, kdy si zahráli i Ligu mistrů.

Zprávu o smrti jedné z nejvýraznějších postav úspěšné éry Viktorie oznámil západočeský klub na svých stránkách.

 

Marián Čišovský byl jedním z nejlepších stoperů, kteří kdy hráli českou ligu. Do Plzně se přesunul v roce 2011, kdy začala úspěšná éra Viktorie v pohárové Evropě. Čišovský nebyl jen vynikající obránce, ale uměl dávat i góly. V sezoně 2013/14 dokonce při cestě do Ligy mistrů skóroval čtyřikrát.


Poslední zápas odehrál Marián Čišovský 29. března proti Liberci, ale byl pro zranění střídán. Pak se objevila zákeřná nemoc.


I přes vážnou chorobu, která ničí buňky, jež mají za úkol ovládat pohyby svalů, se Čišovský nestáhl z veřejného života. Když plzeňští fotbalisté slavili další tituly , byl s nimi na hřišti. Vyrážel dokonce i na soustředění Viktorie do zahraničí a účastnil se třeba i rozlučky útočníka Petra Švancary.

Ještě loni v květnu mluvil slovenský fotbalista otevřeně o tom, jak s ALS bojuje. „I když mi svaly dobře nefungují, mám obrovské štěstí. Hlava mi funguje velmi dobře. Můžu vzpomínat na společně strávené roky. Jsem hrdý a velmi šťastný, že jsem byl a stále jsem váš kamarád,“ děkoval svým spoluhráčům z Viktorie Plzeň.Právě Pavel Horváth, se kterým prožil nejlepší fotbalová léta, založil společně s dalšími přáteli Spolek 28, jenž generoval na charitativních akcích příspěvky, díky kterým mohl Čišovský lépe žít. Stav fotbalisty se ale postupně zhoršoval a po šesti letech boje zemřel.

Čišovský není jediným fotbalistou, který v poslední době musel svést smutný a předem prohraný boj se zákeřnou ALS. V září roku 2019 podlehl nemoci bývalý nizozemský reprezentant Fernando Ricsken, který také statečně čelil zdravotním obtížím šest let. Diagnózu ALS si letos v únoru vyslechl i bývalý brankář Sevilly a Barcelony Juan Carlos Unzue. Stejnou nemocí trpí i masér české fotbalové reprezentace Vladimír Mikuláš.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: FC Lorient - Olympique Lyon

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Ragby: Northampton Saints - Sale Sharks

   12:50

   NHL – akce měsíce

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   UFC 253: Adesanya vs. Costa

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Tottenham Hotspur - Chelsea FC

   09:00 10:45
   10:45

   Závod Zbraslav - Jíloviště

   10:55

   MČR v Gran Turismo Sport (5)

   11:00

   Rychlá kola (9)

   11:30

   Off-road Maraton (2)

   11:50

   Filip Řeháček - Andalusie

Celý program