Diego Maradona

Fotbalový život Zlatého chlapce: Zářil v Neapoli, pak přišel drogový pád

Diego Maradona
Zdroj: Profimedia
Diego Maradona
Otava redakční fotka
Marek Otava
25.11. 2020 21:06
Téma:

Fotbalový život zesnulého Diega Maradony byl jak na houpačce. Po několika vrcholech následovalo i mnoho pádů. Závěr jeho kariéry se pak také odehrával ve stínu drogových afér. Pojďte si připomenout jeho působení v profesionálním fotbale.

Maradona se narodil v jednom z chudých předměstí Buenos Aires. S fotbalem následně začal až v devíti letech, brzy však všechny ohromil svým talentem a umem. Dostal také přezdívku "Zlatý chlapec".

Do profesionálního fotbalu naskočil už v 16 letech a ve stejném věku začal válet i za národní tým Argentiny.

 

Argentinský šikula zpočátku hrál za tým v Argentinos Juniors, ve kterém vstřelil ve 167 zápasech 116 gólů. Po úspěšném představení na juniorském šampionátu, kde se zázračný chlapec představil fotbalovému světu, následoval přestup do Bocy Juniors.

 

V argentinském velkoklubu však vydržel pouze jednu sezonu, pak si ho totiž vyhlédla slavná Barcelona a Maradona se stěhoval za tehdy rekordních 3,4 milionu eur.

Nicméně angažmá ve Španělsku mu příliš nesedlo. Božského Diega trápily četná zranění i nemoce. Katalánci se tak rozhodli své drahé hvězdy zbavit a vyšlo jim to z ekonomického hlediska náramně.

 

Po Maradonovi totiž sáhla italská Neapol a zaplatila za něj krásných 6,7 milionu eur. Na Apeninském poloostrově se mu navíc dařilo a zažil zde svá nejlepší fotbalová léta.

S italským klubem získal ligový titul i pohár UEFA. V roce 1986 pak také slavil s Argentinou titul mistra světa.

 

Nicméně i spojení mezi Maradonou a Neapolí později vyprchalo. V roce 1990 si chtěl Argentinec vytrucovat přestup jinam, jenže vedení mu nechtělo vyjít vstříc.

Ve stejném roce však poprvé vyšly na povrch také fotbalistovy problémy s drogami. Po pozitivním dopingovém testu tak dostal Maradona 15měsiční stopku a Neapol rázem k přestupu svolila. Argentinský ofenzivní hráč se stěhoval zpátky do Španělska – do Sevilly. Zde však působil pouze rok a pak se vrátil zpět do Argentiny, kde hrál krátce za Newell's Old Boys a pak dvě sezony opět za Bocu Juniors.

 

Na sklonku kariéry v roce 1994 se pak mohl předvést znovu na mistrovství světa. Ale jeho působení zde bylo spíše velkou ostudou, které završil další pozitivní test na omamné látky, vyloučení z turnaje a další patnáctiměsíční flastr.

Po dalších drogových patáliích pak fotbalista v 37 letech ukončil svoji kariéru, která byla i přes zmíněné přešlapy hodně bohatá.

 

 

Bohužel drogová závislost, i závislost na alkoholu ho v pozdější době stále pronásledovaly a začaly se kupit i zdravotní problémy.

 


Diego Maradona nakonec umřel 25. listopadu 2020 na infarkt. Necelý měsíc po svých 60. narozeninách.

Na životopisný film o Diegu Maradonovi se můžete podívat na videoportálu Voyo.
 

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: New Jersey Devils - Boston Bruins

   19:05 21:50
   21:50

   Element (431)

   22:05

   NHL: Arizona Coyotes - San Jose Sharks

   00:50

   Petr Mrázek - český gólman v NHL

   01:05

   NHL: Detroit Red Wings - Carolina Hurricanes

   03:45

   Nejlepší momenty roku 2020 na Nova Sport

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Angers SCO - Paris Saint - Germain

   20:55 22:55
   22:55

   NBA - akce měsíce

   23:05

   NBA: San Antonio Spurs - Houston Rockets

   01:30

   Rychlá kola (1)

   02:00

   Czech rally 2020 (7)

   02:30

   Florbal: TPS - Oilers

Celý program