video + foto speciální místnost

Malý autista nemůže na stadion, klub udělal úžasnou věc!

Nathan s rodiči ve speciální místnosti
Zdroj: Twitter

Osmiletý Nathan je velkým fanouškem anglického Sunderlandu, ale také trpí autismem. A právě kvůli téhle nemoci dlouho nemohl chodit svůj oblíbený klub podporovat přímo na stadion. Teď se ale všechno změnilo! Klub působící v Premier League vybudoval na stadionu speciální místnost, odkud může nadšený fanda zápasy sledovat. Tenhle příběh dojal celou Anglii.

Všechno to začalo v minulém roce. Rodiče Kate a Peter Shippeyovi vychovávají tři syny s autismem. Nejvíce postižený je touhle nemocí osmiletý Nathan, který má stejného koníčka jako miliony kluků v jeho věku – fotbal. Hrát ho ale nemůže a kvůli nadměrnému hluku nevydrží ani v ochozech stadionu mezi dalšími fanoušky.


Rodiče na Nathanovo naléhání svého syna jednou na fotbal na tribuny vzali, ale byla to chyba. Hluk stadionu absolutně nesnesl. Nic nepomáhalo. Rodiče to pochopitelně mrzelo, proto spustili na internetu kampaň a zároveň poprosili klub, aby v útrobách stadionu zřídil speciální místnost, odkud by mohl Nathan a další lidé s autismem nebo jinými sluchovými a smyslovými postiženími zápasy sledovat. Osloveným klubem byl pochopitelně Sunderland, Nathanův milovaný klub.

 

Meet the 8 year old boy with autism who can now enjoy watching his beloved Sunderland AFC, thanks to a sensory room they've built especially for him. Before this, Nathan wasn't able to cheer on his team because the noise of the crowds were just too much for him.

Zveřejnil(a) BBC Breakfast dne 4. únor 2016


Klub výzvu vyslyšel a rodičům vyšel vstříc. A stojí to za to! Nejen, že je místnost speciálně odhlučněna, ale najdete v ní i speciální pomůcky, které mají na Nathana a podobně nemocné pozitivní vliv. Před vstupem vidí na zdi název nové místnosti: „The Nathan Shippey Sensory Room.“


Není divu, že když rodinka zavítala do speciální části stadionu poprvé, všichni byli nadšení. Zejména Nathan. „Je to naprosto neuvěřitelné,“ řekla Nathanova matka Kate pro BBC. „Je nadšený z toho, že může přijít a sledovat naživo svůj oblíbený tým. Tenhle den mění život naší rodiny. Věřím, že to pomůže i dalším rodinám,“ dodala Kate.


Rodina navíc doufá, že prvním krokem Sunderlandu se budou inspirovat i další anglické kluby. Jde určitě o dobrou a prospěšnou věc.
 

Související témata:
pha TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:05 11:00

   NHL: Buffalo Sabres - Toronto Maple Leafs

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Caro North - Expedition Antarctica

   11:30

   Házená: Füchse Berlín - SC Magdeburg

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Fotbal: Olympique Lyon - Racing Strasbourg

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: Girondins Bordeaux - Dijon FCO

   10:45

   SkiTour 2020 - Orlický maraton

   10:55

   UFC Reloaded (14)

   11:45

   UFC Reloaded (15)

   12:35

   Truck Racing Magazine - Dakar 2020

   13:00

   NHL: Carolina Hurricanes - Edmonton Oilers

Celý Program