Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 22. 6. 2018
Chorvatsko Jen 4 miliony obyvatel

Malá země, plno hvězd: Chorvati válcují sportovní velmoci!

Chorvatští sportovci
Zdroj: Profimedia

Chorvatsko, země, kam Češi jezdí rádi na dovolenou, ale možná mnozí netuší, že tato země má jen něco málo přes 4 miliony obyvatel. I tak jsou její sportovci v předních světových klubech a radost dělají Chorvatům zejména fotbalisté na právě probíhajícím mistrovství světa. Připravili jsme přehled těch nejzajímavějších chorvatských sportovců současnosti, ale i těch z úspěšné historie.

Fotbal ve světové elitě

 

Fotbalem se musí začít, to je totiž v Chorvatsku sport číslo jedna. Na mistrovství světa národní tým včera roznesl Argentinu 3:0 a před tím si v klidu poradil s Nigérií a vyhrál 2:0. Tým má několik hvězd, ale nehraje na individuality, nicméně hodně týmově.

 

Luka Modrič
Zdroj: Profimedia Luka Modrič

 

Mezi největší tahouny ovšem patří Luka Modrič (záložník Realu Madrid), Mario Mandžukić (útočník Juventusu) či Ivan Rakitić (záložník Barcelony). Všichni hrají v elitních klubech a nejsou sami. Na soupisce Chorvatska jsou hráči z německé Bundesligy, Premier League i francouzské nejvyšší soutěže.

 

Chorvati se dostali už i do NHL

 

Chorvati to neumí jen na trávě, ale i na ledě. Hokej jde v této zemi stále nahoru a to i díky tomu, že nejúspěšnější klub chorvatské historie Medveščak Záhřeb hrál od roku 2013 do loňské sezony ruskou KHL. Chorvatsko se může navíc chlubit i prvním rodilým hráčem v NHL…

 

Borna Rendulič (vlevo) hrál za tým Colorado Avalanche
Zdroj: Profimedia Borna Rendulič (vlevo) hrál za tým Colorado Avalanche

 

Bylo více hráčů, kteří v NHL hráli a měli chorvatské kořeny. Případně i chorvatské občanství. Šlo ale prakticky o Kanaďany či Američany. Historii však přepsal v sezoně 2014/15 Borna Rendulič. Rodák ze Záhřebu si zahrál za Colorado Avalanche a Vancouver Canucks. V nejlepší hokejové soutěži světa odehrál 15 zápasů (bilance 1+1) a od loňské sezony hraje KHL za Čechov.

 

Tenisté patří ke světové špičce

 

Aktuálně je světovou tenisovou šestkou Marin Čilič. Narodil se sice v Bosně a Hercegovině, ale má chorvatské občanství i krev. V lednu byl na žebříčku dokonce třetí. V roce 2014 se stal vítězem US Open a na Wimbledonu a Australian Open byl až ve finále. V jeho stopách jde jednadvacetiletý Borna Čorič, kterému na žebříčku patří 34. pozice.

 

Marin Čilič
Zdroj: Profimedia Marin Čilič

 

Dále můžeme jmenovat takové hráče, jako je Ivo Karlovič, Ivan Dodig či trenér Ivan Ljubičič. Co se týče tenistek, v první stovce má Chorvatsko aktuálně dvojité zastoupení. Petra Martičová drží 45. místo a Donna Vekičová 55. příčku.

 

Také basketbalisté se mají čím chlubit

 

Celkem třináct chorvatských jmen se zapsalo do slavné NBA. Nejvýrazněji se prosadil Toni Kukoč, který v letech 1993 až 2006 hrál za Chicago Bulls a také za 76ers, Hawks a Bucks. Na kontě má 846 zápasů. Vůbec prvním Chorvatem v NBA byl Dražen Petrović (290 utkání za Blazers, respektive Nets).

 

Toni Kukoč
Zdroj: Profimedia Toni Kukoč

 

I basketbal je v Chorvatsku jedním z nejoblíbenějších a nejúspěšnějších sportů. Chorvatské reprezentaci patří ve světovém žebříčku vynikající osmé místo.

 

A ti další...

 

Chorvatsko to umí i v dalších sportovních disciplínách. Příkladem je reprezentant v alpském lyžování Ivica Kostelič, který má z mistrovství světa kompletní sbírku medailí a k tomu čtyři stříbra z olympiády. Když zůstaneme na sněhu, zmínit musíme biatlonistu Jakova Faka. To je rodák z Rijeky, který dlouho reprezentoval Chorvatsko, ale od roku 2010 bojuje za slovinské barvy.

 

Ivica Kostelič
Zdroj: Profimedia Ivica Kostelič

 

V atletice se Chorvatsko může chlubit Blankou Vlašičovou. Tato skokanka do výšky je několikanásobnou mistryní světa a má i dvě medaile z olympiády (stříbro 2008 a bronz 2016). Dvojnásobnou olympijskou vítězkou je pak Sandra Perkovičová, která patří v hodu diskem ke světové špičce.

lju TN.cz