Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

ms hokej 2016 velký úspěch

Maďar v NHL? Mladému brankáři otevřelo MS dveře do zámoří!

Ádám Vay
Zdroj: Profimedia / Twitter
Ádám Vay

Maďarský hokej, to je pro českého fanouška velká neznámá. To se ale může brzy změnit. Maďaři sice po roce zase z elitní skupiny mistrovství světa spadli, ale od příští sezony by mohli mít vůbec poprvé svého zástupce v nejslavnější hokejové soutěži na světě NHL!

Brankář Ádám Vay dostal ve třech zápasech, do kterých na turnaji zasáhl, devět gólů. To není úplně bilance, kterou by se kterýkoli gólman rád chlubil. Je tady několik ale. Je fakt, že 22letý mladík chytal proti těm nejsilnějším soupeřům.


Poprvé se v Rusku představil v utkání proti Kanadě. Hvězdy ze zámoří šesti góly vyhnaly z branky Hetényie, které mezi třemi tyčemi nahradil Vay. A ten si vedl lépe než jeho kolega. Za necelou třetinu a půl ho Kanaďané překonali už jen jednou.


Další šanci dostal Vay v utkání proti neméně kvalitnímu soupeři. Finové měli podle očekávání obrovskou převahu, ale mladého gólmana překonali jen třikrát. Vay si připsal 45 úspěšných zákroků a i přes porážku se stal hrdinou své země.

Ádám Vay
Zdroj: profimedia.cz Ádám Vay


Není divu, že na něj kouč ukázal i pro zápas s dalším favoritem - Spojenými státy. Od mladíků ze zámoří dostal pět gólů, ale svým výkonem rozhodně nezklamal. Dalších 27 střel zneškodnil a znovu si řekl o pozornost. A to nejen u fanoušků, ale i u skautů zastupujících kluby z NHL.Vaye sice mrzelo, že neodvrátil sestup Maďarska zpátky do nižší kategorie, ale i tak může být spokojený. Po turnaji se totiž domluvil na dvouleté smlouvě v Minnesotě! Skauty Wild prý mladý gólman zaujal už před šampionátem, teď se ale klub rozhodl udělat další krok.


"Jediné, co momentálně vím, je to, že se v červenci mám hlásit v tréninkovém kempu. Musím nadále tvrdě pracovat, ale právě teď přichází ta pravá výzva," prohlásil brankář týmu Debreceni z mezinárodní MOL ligy. V zámoří již působil, v letech 2013 až 2015 chytal za El Paso Rhinos v nižší kanadsko-americké WSHL.

pha TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 18:35 19:05

   Glemmride 2019

   19:05

   Wild and Young - Kayak Portrait Adiran Mattern

   19:30

   Házená: HSG Nordhorn - Lingen - Bergischer HC

   21:00

   Večerní Sportovní noviny

   21:05

   Moto GP - VC Velké Británie (kvalifikace Moto3)

   22:00

   Moto GP - VC Velké Británie (kvalifikace Moto GP)

 • Nova Sport 2

  • 17:25 19:10

   Fotbal: Orlando City SC - Atlanta United FC

   19:10

   Czech Open 2019

   19:25

   Ligue 1 Preview (3)

   19:55

   Fotbal: Dijon FCO - Girondins Bordeaux

   22:00

   Cyklomagazín (3)

   22:15

   KITE LIFE (3)

Celý Program