indycar 500 mil Indianapolis

Loni Alonso, letos Patricková. Indy500 přilákala další hvězdu

500 Mil Indianapolis - Danica Patricková
Zdroj: Profimedia
Téma:

V úterý začínají přípravy na 102. ročník slavného závodu 500 mil Indianapolis, pro mnohé největšího automobilového závodu vůbec. I letos se fanoušci mohou těšit na zajímavá jména na startovním roštu. Zatímco vloni doplnil hvězdy IndyCar dvojnásobný šampion Formule 1 Fernando Alonso, který kvůli startu v Indianapolisu vynechal i Velkou cenu Monaka, letos se ve Staré cihelně, jak se trati v Indianapolisu přezdívá, rozloučí s kariérou Danica Patricková.

Patricková byla před lety hvězdou IndyCar, fanoušci ji několikrát v řadě zvolili nejoblíbenějším pilotem. Dnes šestatřicetiletá Američanka odjela v IndyCar 115 závodů a stala se první ženou, která závod IndyCar vyhrála. Úspěchy slavila také v Indianapolisu, kde se jako první žena ujala v závodě vedení a stanula na stupních vítězů.

 

Čeští fanoušci si možná vzpomenou na její debut v roce 2005. Ani ne kvůli tomu, že dojela na skvělém čtvrtém místě, ale hlavně kvůli nehodě ze 155. kola, kdy pod žlutou vlajkou ztratila kontrolu nad vozem a sestřelila jediného Čecha, který v Indy500 startoval, Tomáše Engeho.

 

S IndyCar se Patricková rozloučila po sezoně 2011, kdy odešla do šampionátu NASCAR, s nímž ostatně koketovala už v posledních dvou letech, kdy závodila v IndyCar. Před letošní sezonou ale oznámila konec kariéry a přání naposledy absolvovat dva velké závody – v únoru nejdůležitější závod NASCAR, Daytonu 500, a v květnu 500 mil Indianapolis.

 

Šanci jí dá tým Eda Carpentera, který byl podobně jako ona vždy dobrý hlavně na oválech, včetně Indianapolisu, kde získal dvě pole position.

 

 

Stejně jako vloni Alonso, pro něhož to navíc byl krok do úplně neznámého prostředí, bude mít Danica dost času na přípravu. Po sobotním závodě dostaly týmy den volna, v pondělí přestavovaly vozy na ovály a od úterý začíná série tréninku, která vyvrcholí víkendovou kvalifikací.

 

Na startovní rošt se ale podle pravidel vejde „jen“ 33 vozů, které utvoří při startu 11 řad po třech. V posledních letech to odpovídalo počtu přihlášených, těch je ale letos 35. V sobotu tak sen o startu v Indy500 pro dva piloty skončí. V neděli se jezdci utkají o pole position. V posledních letech byla s vítězstvím v kvalifikaci spojena i pořádná kupa bodů, které skoro odpovídaly tomu, co jezdci mohli získat v ostatních závodech IndyCar, kvůli kritice od toho ale série ustoupila a vítěz kvalifikace získá jen devět bodů.

 

Kromě Patrickové zabojují o trofej pro vítěze i další zajímavá jména. Tým Penske dá šanci trojnásobnému vítězi Castronevesovi, kterého před sezonou přesunul do závodů sportovních vozů, na Indy500 se ale Brazilec vrací, aby zabojoval o čtvrtý triumf, kterým by se vyrovnal největším legendám.

 

O druhé vítězství zabojuje čtyřnásobný šampion IndyCar Scott Dixon. Podruhé bude chtít triumfovat i Tony Kanaan, který měl dlouhá léta v Indianapolisu smůlu. Teď jej angažoval nejúspěšnější americký závodník A.J. Foyt, který věří, že Kanaan jeho tým v Indy500 pozvedne.

 

 

Vítězství v Indianapolisu už slavili také piloti Andretti Autosport Rossi a Hunter-Reay a loňský vítěz Takuma Sató, který právě Andrettiho stáj vyměnil za tým Rahal Letterman Lanigan Racing. Po hrozivé nehodě v loňské kvalifikaci se Indianapolisu vrací Francouz Bourdais, který vloni patřil k nejrychlejším jezdcům.

 

Patricková není jedinou ženou přihlášenou do závodu. Mezi čtyřmi piloty, které přihlásil tým Dale Coyne Racing, je i britská závodnice Pippa Mannová, která má na kontě šest startů v Indianapolisu. Tři jezdci – Kyle Kaiser, Matheus Leist a Robert Wickens v Indianapolisu budou startovat poprvé. Na jedno jméno ještě čekáme, tým Dale Coyne Racing zatím neoznámil náhradu za zraněného Pietra Fittipaldiho.

 

Pro dva jezdce ale nebude na startovním roštu místo. Na koho zbude jen sedačka na tribuně, se dozvíme tento víkend. Ten následující nás už čeká 102. ročník slavného závodu, který můžete v neděli 27. května sledovat od 17:45 na programu NOVA Sport 1.
 

vbo TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • TOP Liga ČTS by MONETA

   14:00 15:45
   15:45

   Nova Cup - Sázava

   16:00

   TOP Liga ČTS by MONETA

   17:45

   Czech rally 2020 (1)

   18:10

   Off-road Maraton (1)

   18:30

   Odpolední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Olympique Lyon - Stade Brestois

   14:45 16:30
   16:30

   Element (417)

   16:45

   Filip Řeháček - zimní příprava

   17:00

   NHL: Toronto Maple Leafs - Colorado Avalanche

   18:40

   Basketbal: De’Aaron Fox - Koše z protiútoku

   19:00

   NBA Classic Games: Atlanta Hawks - Minnesota Timberwolves

Celý program