nova sport evropská liga

Senzace se nekoná: Midtjylland probudil ze sna debutující mladík

Marcus Rashford
Zdroj: Profimedia, Magi Haroun/REX/Shutterstock

Fotbalisté dánského Midtjyllandu na postup přes slavný Manchester United nakonec nedosáhli. Ačkoliv v prvním utkání vyhráli 2:1 a vedli i v odvetě, nakonec odešli vysoko poraženi. Postupuje i další britský tým, Liverpool posunula do osmifinále Evropské ligy penalta z úvodu odvetného zápasu proti Augsburgu.

Před týdnem žasla nad Midtjyllandem celá fotbalová Evropa a dlouho to vypadalo, že by se tým, jehož dres oblékají i Filip Novák a Václav Kadlec, mohl dočkat senzačního postupu přes anglického giganta.

V osmadvacáté minutě si totiž s obranou United pohrál Sisto a po jeho přesné střele potřeboval Manchester vstřelit dvě branky alespoň k prodloužení. Ještě než se o to pokusil, dali si Dánové gól sami. Depayův přízemní centr si do brány srazil Bodurov.

Dvě minuty před půlí mohl být obrat dokonán, Matovu penaltovou střelu k tyči ale brankář Anderson vystihl.

Utkání se na poslední chvíli musel vzdát Martial, místo kterého v sestavě debutoval teprve osmnáctiletý Marcus Rashford. A právě on sklízel po utkání nejchutnější plody chvály. V 64. minutě si naběhl na přihrávku Maty a poslal United do vedení. O deset minut později pak vstřelil postupový gól, když za brankovou čáru poslal centr z pravé strany.

To už byl na trávníku kromě Filipa Nováka i Václav Kadlec, oba Češi však jen přihlíželi tomu, jak se v závěrečných minutách prosazují ještě Herrera z pokutového kopu a Depay.

Tottenham si z Fiorentiny přivezl solidní remízu 1:1, doma pak čekal na gól jen do 25. minuty. Na Masona pak ve druhé půli brankově navázal ještě Lamela a deset minut před koncem si vlastní gól vstřelil Gonzalo Rodriguez.

V osmifinále nebudou chybět ani Tomáš Vaclík s Markem Suchým. Minulý týden sice prohráli v St. Etienne 3:2, po gólu Zuffiho z 15. minuty domácí odvety však měli postup na dosah. Minutu před koncem ale centr z pravé strany těsně před Vaclíkem tečoval Sali a najednou byli na koni Francouzi.

Infarktový závěr vrcholil v nastavení. V jeho druhé minutě vracel centr z levé strany do vápna Lang a Zuffi z hranice malého vápna vstřelil postupový gól.

Liverpoolští si minulý týden z Augsburgu přivezli bezbrankovou remízu a v domácím duelu jim tak povinnost velela hlavně skórovat. A to se fotbalistům z města Beatles povedlo už v páté minutě, kdy po ruce Kohra proměnil nařízený pokutový kop Milner.

Fotbalisté v červených dresech valili během první půle na německou bránu jeden útok za druhým, ovšem akcie Augsburgu držel nad vodou gólman Hitz.

V podobném duchu probíhala i druhá půle, paradoxně to byli ale hosté, kdo měli blízko k vyrovnávacímu gólu. Dvacet minut před koncem ale Wernerovi dobře načasovaným vyběhnutím zneškodnil šanci Mignolet. V následujících minutách ale opět čaroval Hitz, nejprve reflexivním zákrokem vychytal teč vlastního obránce, pak nedovolil skórovat ani tváří v tvář Hendersonovi. Hosté nakonec mohli neproměněné šance potrestat, Stafylidis z přímého kopu v 89. minutě těsně minul brankovou konstrukci. Liverpoolu tak k postupu stačila jediná branka.

Už odpoledne k odvetě nastoupili fotbalisté Lokomotivu Moskva a Fenerbahce Istanbul. Turci si do Moskvy přivezli dvoubrankový náskok, který mohli Moskevští zredukovat už po čtvrthodině, Mirančukovu branku však rozhodčí kvůli údajnému ofsajdu neuznal.

Rusové se nakonec kontaktního gólu dočkali. Těsně před přestávkou Fabiano vyrazil Fernandesův pokus před sebe a z dorážky jej překonal Samedov.

Dvacet minut před koncem mohl celkový účet Samedov dokonce srovnat, další dorážka už ale gólem neskončila, v 83. minutě pak postup Fenerbahce zpečetil Topal. Na další boje se tak může těšit i český obránce Michal Kadlec.

Domácí odvetu vůbec nezvládlo Schalke 04. Od ukrajinského Šachťaru Doněck dostal soupeř Sparty ze základní skupiny tři góly a s Evropskou ligou se loučí.

Podobně dopadla i francouzská Marseille, i když na hřišti Bilbaa uhrál Olympique remízu 1:1. Bilbao totiž před týdnem vyhrálo ve Francii 1:0, a tak jej vyrovnávací gól Sabina deset minut před koncem odvety posunul do osmifinále.

Po vypadnutí Augsburgu a Schalke zachraňoval čest německých týmů Leverkusen. Bayer si už z Lisabonu přivezl výhru nad Sportingem 1:0, doma pak vyhrál 3:1 a jde dál.

Evropská liga - první kolo vyřazovací části

Lokomotiv Moskva - Fenerbahce Istanbul - 1:1 (45. Samedov - 83. Topal), první zápas 0:2

Schalke 04 - Šachťar Doněck - 0:3 (27. Marlos, 63. Ferreyra, 77. Kovalenko), první zápas 0:0

Bilbao - Olympique Marseille - 1:1 (81. Sabin - 40. Batshuayi), první zápas 1:0

Liverpool - Augsburg - 1:0 (5. z penalty Milner), první zápas 0:0

Krasnodar - Sparta Praha - 0:3, první zápas 0:1

Lazio Řím - Galatasaray Istanbul - 3:1 (59. Parolo, 61. Felipe Anderson, 72. Klose - 62. Öztekin), první zápas 1:1

Leverkusen - Sporting Lisabon - 3:1 (30. a 65. Bellarabi, 87. Calhanoglu - 38. Joao Mário), první zápas 1:0

Rapid Vídeň - Valencia - 0:4 (59. Rodrigo, 64. Fighúli, 72. Piatti, 88. Vezo), první zápas 0:6

Basilej - St.Etienne - 2:1 (15. a 90+2. Zuffi - 89. Sali), první zápas 2:3

FC Porto - Borussia Dortmund - 0:1 (23. vlastní Casillas), první zápas 0:2

Neapol - Villarreal - 1:1 (17. Hamšík - 59. Pina), první zápas 0:1

Manchester United - Midtjylland - 5:1 (32. vlastní Bodurov, 63. a 75. Rashford, 87. z penalty Herrera, 90. Depay - 27. Sisto), první zápas 1:2

Molde - FC Sevilla - 1:0 (43. Hestad), první zápas 0:3

Tottenham Hotspur - Fiorentina - 3:0 (25. Mason, 63. Lamela, 81. vlastní Rodriguez), první zápas 1:1

Olympiakos Pireus - Anderlecht - 1:2 po prodloužení (29. z penalty Fortounis - 103. a 112. Acheampong), první zápas 0:1

• 01:45 03:30