hokejová pocta

Lindblom trofej nezískal, cenu za oddanost bere vyléčený alkoholik Ryan

Bobby Ryan překonal závislost a při svém comebacku vsítil hattrick
Zdroj: Profimedia
Bobby Ryan se raduje z gólu. Nakonec při svém domácím comebacku zaznamenal hattrick.
Jiří Průša
Jiří Průša
8.9. 2020 14:59
Téma:

Bill Masterton Memorial Trophy je ocenění, které se každoročně uděluje v NHL za oddanost hokeji. Letos se velmi nabízelo, že vítězem bude Oskar Lindblom, který v prosinci zjistil, že má vzácnou rakovinu a stihl ji porazit ještě před play-off, do kterého naskočil. Vítězem je ale Bobby Ryan z Ottawy, vyléčený alkoholik

Trofej Billa Mastertona se každoročně uděluje hráči, který spojuje své mistrovství s příkladnou oddaností a věrností hokeji. O vítězi rozhoduje asociace novinářů, která v roce 2016 například zvolila Jaromíra Jágra.


Před dvěma lety trofej obdržel Američan Brian Boyle, který stejně jako Oskar Lindblom bojoval s rakovinou. Švédský útočník Philadelphie svým příběhem dojal fanoušky hokeje po celém světě. V prosinci mu byl diagnostikován Ewingův sarkom, vzácný typ rakoviny kosti, ale 24letý Lindblom se s nemocí popasoval a dokonce naskočil do dvou zápasů letošního play-off.Pro mnohé byl favoritem na zisk trofeje, ale nedosáhl na ní. Stejně dopadl také Stephen Johns. I on pronikl do finálové trojice, ale jeho příběh novináře nezaujal tolik jako ten Bobbyho Ryana. Johns chyběl na soupisce Stars rok a deset měsíců kvůli problémům způsobeným otřesy mozku.


Vítězem trofeje se stal Bobby Ryan. Útočník Ottawy Senators v listopadu vstoupil do asistenčního programu NHL. V únoru poté vyšel na veřejnost se svým problémem s alkoholem, aby v boji proti závislostem podpořil ostatní. 27. února se vrátil na ottawský led v zápase proti Vancouveru a oslavil svůj návrat hattrickem."Jsem zpátky a snažím se být lepším každý den. Každý den se probudím a projdu si tím procesem s terapií a tím vším, abych byl lepší pro svou rodinu. A hokej bude vždy až na druhém místě za tímhle," řekl po získání trofeje."Rád bych také pogratuloval ostatním nominovaným. Oskar i Stephen si to zasloužili vyhrát stejně, ne-li víc než já. Myslím, že je důležité je zmínit ve své řeči a přeji jim zdraví a dlouhé kariéry,"
neopomněl vyzdvihnout také zbylé dva finalisty.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Arizona Coyotes - San Jose Sharks

   22:05 00:50
   00:50

   Petr Mrázek - český gólman v NHL

   01:05

   NHL: Detroit Red Wings - Carolina Hurricanes

   03:45

   Nejlepší momenty roku 2020 na Nova Sport

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: New Jersey Devils - Boston Bruins

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Angers SCO - Paris Saint - Germain

   20:55 22:55
   22:55

   NBA - akce měsíce

   23:05

   NBA: San Antonio Spurs - Houston Rockets

   01:30

   Rychlá kola (1)

   02:00

   Czech rally 2020 (7)

   02:30

   Florbal: TPS - Oilers

Celý program