evropská liga postup do play off

Severočeši postupují! Jablonec vyhrál v Kodani, Liberec v Izraeli

Josef Šural slaví gól

Pokud se ještě po středečních vystoupeních Sparty a Plzně našli fanoušci, kteří nezanevřeli na české týmy v pohárové Evropě, spravili si ve čtvrtek chuť. Nejprve Liberec s přehledem přešel přes Kirjat Šmona, když vyhrál v Izraeli 3:0, o chvíli později pak Jablonečtí zaskočili Kodaň, když v Dánsku zvítězili 3:2 a také jdou dál.

Kirjat Šmona kvůli nevyhovujícímu stadionu musel vzít zavděk "azylem" v Netanje, kam na utkání dorazilo jen něco přes tisícovku diváků. Liberec ve velkém vedru od začátku s přehledem kontroloval hru a potvrzoval, že venku pohárové zápasy umí. Na hřištích soupeřů prohrál v Evropské lize jen jediný z posledních devíti duelů.

Ve 33. minutě Slovan otevřel skóre. Coufal poslal od brankové čáry přízemní centr do vápna, na který si z druhé vlny naběhl kapitán Pavelka a prostřelil gólmana Haimova. O pět minut později mohl srovnat Abed, ale brankář Koubek jeho střelu konečky prstů vyrazil.

Ještě do poločasu tak znovu udeřil Slovan. Bakoš zatáhl balon před vápno, přihrál Folprechtovi, který přiťukl Šuralovi a ten přesnou střelou k tyči zpoza šestnáctky navýšil skóre.

Fotbalový trapas! Spartě a Plzni protekly miliony mezi prsty. Čtěte ZDE!

Sedm minut po přestávce se Liberec prosadil potřetí. Shala vysunul Bakoše, který v úniku nezaváhal a přízemní střelou k tyči překonal Haimova. Čtvrt hodiny před koncem mohl přidat čtvrtý gól Šural, ale z bezprostřední blízkosti pouze napálil domácího brankáře.

Liberec to ale nemuselo mrzet; na rozdíl od Plzně, která ve středu nečekaně vypadla po domácí prohře 0:2 s Maccabi Tel Aviv z Ligy mistrů, izraelského soupeře vyřadil. Slovan může dál snít o tom, že naváže na předminulou sezonu, v níž postoupil do základní skupiny Evropské ligy a následně až do vyřazovací fáze.

Zápasy Evropské ligy budete moci sledovat i v letošním ročníku na Nova Sport a VOYO.

Jablonec, který nastoupil v totožné sestavě jako doma, se dlouho nedostával do šestnáctky domácích. Poprvé se to Severočechům povedlo ve 14. minutě a hned z toho byl vedoucí zásah. Po skrumáži před brankou se hlavou prosadil důrazný Wágner.

Dánský vicemistr sice vyhrál předchozích pět soutěžních zápasů nové sezony, ale na soupeřovu obranu v prvním poločase nedokázal vyzrát. Santanderův přímý kop krátce před pauzou skončil jen na horní síti.

Kodaň opravdu zahrozila až na začátku druhé půle. Delaneyho střelu vytáhl brankář Hrubý na roh a Santanderův nepovedený centr skončil na břevně.

Pravidlový expert tvrdí: Červená pro Matějovského byla v pořádku! Čtěte ZDE!

V 53. minutě znovu udeřili Jablonečtí. K přímému kopu se postavil Greguš a míč krásně zatočil k tyči. Ještě hůř bylo domácím za jedenáct minut. Autor vítězné branky z Jablonce Verbič totiž dostal za urážku rozhodčího rovnou červenou kartu.

Kodaň si ale i v deseti vypracovala velký tlak. Ránu Amarteye chytil Hrubý, další pokusy byly sraženy na roh. V 72. minutě už domácí snížili, když si Nicolai Jörgensen pohrál s bránícím Pernicou i Masopustem a zblízka prostřelil jabloneckého brankáře.

Domácí v závěru hodně drželi míč, přesto ještě jednou inkasovali. V 83. minutě Karavajev narazil míč Pospíšilovi, který zpoza pokutového území zavěsil další povedenou ranou.čtk/tn