krok po kroku

Letná tleskala Kotalovi. Co udělal trenér Sparty, aby začala fungovat?

Václav Kotal
Zdroj: Profimedia
Václav Kotal
Tomáš Rambousek
Tomáš Rambousek
5.3. 2020 10:33
Téma:

Na fotbalové Letné bylo po dlouhé době zase veselo. Sparta ukázala, že když se chce, tak to jde. Po bídném vstupu do jarní části sezony nadělila Baníku na zpáteční cestu do Ostravy „búra“ a gólů mohlo být i víc. Co vlastně udělal trenér Kotal jinak, že to tentokrát fungovalo?

Václav Kotal je s týmem necelé dva týdny a i když ve svých prvních dvou zápasech získal jen jediný bod, přízeň publika neztratil. Fanoušci totiž tušili, že během týdne se nedá nic vyčarovat a také znali práci trenéra z B-týmu. Na třetí pokus to zdá se, vyšlo. Co podstatné tedy udělal trenér Kotal pro úspěch?


Přesně pojmenoval problémy ve hře

Tohle jste u jeho předchůdců neslyšeli. Kotal dokázal i po prohraných zápasech jasně poukázat na nedostatky ve hře a přesně je pojmenovat. „Když jste v útočné fázi, musíte mít pokryté nejvíc vysunutý hráče soupeře, aby vám neutekli do brejku. A pak se podívejte na to naše postavení. Náš obránce nemůže hlídat vzduch, to je základní věc,“ lamentoval po zpackaném duelu se Zlínem.

„Před prvním gólem náš hráč není v bočním postavení, ale je čelem k míči. Pak mu ten půl krok na Poznara chybí, to je taky základní věc,“ vytkl obraně školáckou chybu.


Dal Dočkalovi čas

Ano, tady má Václav Kotal výhodu. Bořek Dočkal už je zase zpět, a tak přichází i kvalita v rozehrávce. Jenže podstatné od trenéra bylo, že Dočkalovi dal ještě další čas na pořádnou přípravu. A efekt se dostavil.

Bořek dokázal odehrát celý zápas a byl opravdu režisérem, lídrem, a na rozdíl od Kangy i nesobeckým tahounem. Svou fotbalovou genialitu ukázal třeba před čtvrtým gólem, kdy z přehuštěného prostoru adresoval jakoby samozřejmě z první pas na křídlo Martinu Frýdkovi, který si pak mohl dovolit gólovou akci.

Podržel gólmana Heču i stopera Štetinu

Milan Heča nebyl proti Zlínu zrovna v dobré pohodě. Možná i Poznarův gól šel na jeho vrub. Kdyby šel do brány Florin Nita, nikdo by se nedivil. Ale Kotal Heču podržel. Možná proto, že ho vnímá jako lídra, možná i proto, že obrana před ním je dnes až na Andrease Vindheima česko-slovenská a komunikace je tak jednodušší.

Čerstvý otec Heča sice neměl tolik práce, ale defenziva fungovala i díky jeho práci perfektně. Štetina pak také díky důvěře kopal lepší zápas a ukázal, že se může vrátit do formy, kterou měl v dobách, kdy hrál za Duklu.Vsadil na Karlssona

Proběhlo už tolik mínění, že švédské křídlo není ta pravá osobnost pro Spartu. Proč ale nehrál Karlsson v dobách trenérů Ščasného a Jílka nikdy nebylo pořádně objasněno. Přitom DMK je jedno z mála dynamických a rychlých křídel ve Spartě. Pod Kotalem tenhle Švéd hraje jako z partesu.


 

Podržel Tetteha navzdory nevoli tribun

Na Letné už je Benjamin Tetteh v nemilosti publika dlouho. Fanoušci vyčítali dlouhánovi z Ghany slabou koncovku a z ní pramenící malý počet gólů.

Tetteh ale zůstal v sestavě a stejně jako v duelu se Slováckem velmi dobře dokázal spolupracovat s Davidem Mobergem Karlssonem. Gól, který dal, nebyl zrovna z jednoduchých.Sparta ukázala proti Baníku potenciál a před derby se Slavií poslala do Edenu slušnou vizitku. Pod trenérem Kotalem se lepší zápas od zápasu. Výkony je ale potřeba zopakovat. Jedno moudré české přísloví totiž praví, že jedna vlaštovka jaro nedělá.
 

ram TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Racing magazine (10)

   18:05 18:30
   18:30

   Rychlá kola (11)

   19:00

   Odpolední sportovní noviny

   19:05

   Engadin Wind - Documentary

   19:35

   Mosconi Cup 2020

   00:00

   Večerní sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Players Championship Finals 2020

   17:30 20:00
   20:00

   Tipsport online Mistrovství České republiky a Slovenska 2020 v šipkách

   23:00

   Sestřih Evropské ligy UEFA (4)

   23:30

   Magazín Evropské ligy (5)

   23:55

   Ragby: London Irish - Leicester Tigers

   01:35

   UFC Main Event (7)

Celý program