nekonečné cestování

Tři dny a 11 přestupů. Na tento let do Tokia olympionici nezapomenou

Odlet českých reprezentantů do Tokia v roce 1964
Zdroj: Instagram Český olympijský tým
Jakub Martinovský
Jakub Martinovský
20.7. 2021 17:15

Většina české výpravy už dorazila do Japonska a cesta byla bezproblémová. Za přibližně třináct hodin byli naši reprezentanti v pořádku v cíli a mohli se začít soustředit na vrchol své sportovní kariéry. Ne vždy ale bylo cestování do Tokia tak pohodové. V roce 1964 se český tým přesouval do Tokia tři dny a po cestě absolvoval neuvěřitelných jedenáct přestupů.

Takový příběh se zdá v dnešní době těžko pochopitelný. V časech moderních technologií je přesun kamkoli rychlou a pohodlnou záležitostí, ale v roce 1964 museli sportovci absolvovat vskutku náročnou cestu. 

 

Před 57 lety českoslovenští sportovci nasedli do letadla Tupolev TU-104 a vyrazili do Tokia. Aby se tam ale dostali včas, museli českou metropoli opustit s třídenní předstihem. Proč?

 

 

Čekalo je totiž těžko uvěřitelných jedenáct přestupů. Postupně tak vylezli ven z letadla v Bělehradu, Káhiře, Bejrútu, Teheránu, Bahrajnu, Bombaji a Rangúnu. V posledně jmenovaném městě přespali a následně nastoupili do letadla Air France, kterým postupně navštívili Phnompenh, Saigon, Filipíny, Hong Kong...a konečně japonské Tokio.

 

Na tuto náročnou cestu vzpomíná tehdejší olympionik Jiří Daler, který vyhrál zlatou medaili v dráhové cyklistice. "Pro mě to byl zážitek. Hrozně se mi líbilo být neustále na letišti někde jinde," vzpomíná v rozhovoru pro webové stránky olympijskytym.cz.

 

 

"Třeba v Káhiře jsme přistáli neplánovaně, protože v Bejrútu libanonský personál stávkoval a my potřebovali nutně natankovat letadlo," přidává k dobru dnes již úsměvnou historku, ale tenkrát jim k smíchu asi nebylo. 

 

Dlouhá cesta do Tokia nakonec stála za to! Naši reprezentanti přivezli z japonské metropole čtrnáct cenných kovů a z toho hned pět zlatých medailí. Takový úspěch by bylo určitě krásné zopakovat i letos. 

 

Nástupovou kolekci na OH v Tokiu předvedli Barbora Seemanová a Jan Micka

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   ATP Tour 250: Truist Atlanta Open

   10:40

   Sportovní originály - František Straka - hráč

   11:05

   ATP Tour 250: Generali Open

   12:45

   Kolo pro život - Dobříš

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • ATP Tour 250: Generali Open

   09:00 10:45
   10:45

   Fotbal: Ligue 1 - Nejlepší góly sezony

   11:00

   Fotbal: Trenčín - Zlaté Moravce

   12:45

   Tour de France - Speciál

   12:55

   Save Boxing II.

   13:45

   KSW 62: Kołecki vs. Szostak

Celý program