Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

léčba šampiona

Lékař o operaci Schumachera: Když se to povede, bude to poprvé!

Philippe Menasché a Michael Schumacher
Zdroj: Profimedia
Philippe Menasché a Michael Schumacher

Nemocnice Georgese Pompidoua zažívá v posledních dnech až příliš neobvyklé rušno. Zdravotnický personál věnuje veškerou svou péči a pozornost Michaleu Schumacherovi, který je podle tvrzení jedné z ošetřujících lékařek při vědomí. Jakou léčbu ale nejúspěšnější pilot F1 postupuje?

Hlavní personou, na kterou by měly směřovat otázky, je profesor Philippe Ménasché, odborník na implantaci kmenových buněk.


Ménasché se svým vědeckým týmem dokázal úspěšně implantovat speciální náplast s kmenovými buňkami osmašedesátileté ženě a dalším pěti pacientům trpícím závažným srdečním selháním.


Jenže u Michaela Schumachera možná nejde o srdce, ale o nervovou soustavu. „První věc, kterou jsem si řekl, když mě oslovili, byla: Co mohu udělat?“ říká Philippe Ménasché pro list Le Parisien.

Žádná terapie kmenovými buňkami doposud nebyla účinná k regeneraci nervového systému. Testy probíhají třicet let a doposud nebyly úspěšné. Pokud by se cokoli podařilo, bylo by to poprvé,“ sdělil. Naznačil tím ale možná i to, že se v případě Michaela Schumachera chystá experiment. Jednoduše, není co ztratit.


„Tehdejší testy odhalily mechanismus roubovaných buněk a jejich pozitivní regenerační účinek. Látka, kterou buňky vylučují, totiž snižuje fibrózu a zánět a stimuluje tvorbu nových cév, čímž podporuje růst zdravé tkáně,“ říká Menasché.


I když se Philippe Ménasché zaměřoval ve svých terapiích pouze na srdce, odborníci po celém světě již zahájili experimenty zahrnující léčbu kmenovými buňkami i u mozku, jater, ledvin a očí.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 08:55 09:00

   Sportovní noviny

   09:00

   Moto GP - VC Aragonie (trénink Moto3)

   09:55

   Moto GP - VC Aragonie (trénink Moto GP)

   10:55

   Moto GP - VC Aragonie (trénink Moto2)

   11:45

   Filip Řeháček – MS Moto 3 Aragonie

   12:00

   FIA CEZ - závody na okruzích (4)

 • Nova Sport 2

  • 05:30 07:50

   FIVB Předolympijský kvalifikační turnaj - Čína

   08:00

   FIVB Předolympijský kvalifikační turnaj - Čína

   10:00

   Fotbal: Racing Strasbourg - FC Nantes

   11:40

   UFC Unleashed (8)

   12:30

   Kart Grand Prix Le Mans

   13:00

   PSV Eindhoven - Sporting CP

Celý Program