léčba šampiona

Lékař o operaci Schumachera: Když se to povede, bude to poprvé!

Philippe Menasché a Michael Schumacher
Zdroj: Profimedia
Philippe Menasché a Michael Schumacher

Nemocnice Georgese Pompidoua zažívá v posledních dnech až příliš neobvyklé rušno. Zdravotnický personál věnuje veškerou svou péči a pozornost Michaleu Schumacherovi, který je podle tvrzení jedné z ošetřujících lékařek při vědomí. Jakou léčbu ale nejúspěšnější pilot F1 postupuje?

Hlavní personou, na kterou by měly směřovat otázky, je profesor Philippe Ménasché, odborník na implantaci kmenových buněk.


Ménasché se svým vědeckým týmem dokázal úspěšně implantovat speciální náplast s kmenovými buňkami osmašedesátileté ženě a dalším pěti pacientům trpícím závažným srdečním selháním.


Jenže u Michaela Schumachera možná nejde o srdce, ale o nervovou soustavu. „První věc, kterou jsem si řekl, když mě oslovili, byla: Co mohu udělat?“ říká Philippe Ménasché pro list Le Parisien.

Žádná terapie kmenovými buňkami doposud nebyla účinná k regeneraci nervového systému. Testy probíhají třicet let a doposud nebyly úspěšné. Pokud by se cokoli podařilo, bylo by to poprvé,“ sdělil. Naznačil tím ale možná i to, že se v případě Michaela Schumachera chystá experiment. Jednoduše, není co ztratit.


„Tehdejší testy odhalily mechanismus roubovaných buněk a jejich pozitivní regenerační účinek. Látka, kterou buňky vylučují, totiž snižuje fibrózu a zánět a stimuluje tvorbu nových cév, čímž podporuje růst zdravé tkáně,“ říká Menasché.


I když se Philippe Ménasché zaměřoval ve svých terapiích pouze na srdce, odborníci po celém světě již zahájili experimenty zahrnující léčbu kmenovými buňkami i u mozku, jater, ledvin a očí.

ram TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: New York Islanders - Tampa Bay Lightning

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Fotbal: Eintracht Norderstedt - Bayer Leverkusen

   12:55

   Polední sportovní noviny

   13:00

   1000 mil československých

   13:15

   MotoGP - VC Emilia - Romagna (trénink Moto3)

 • Nova Sport 2

  • RunTour - Olomouc

   10:45 11:00
   11:00

   Czech PGA Ropice Golf Trophy

   12:00

   NBA: Boston Celtics - Miami Heat

   14:00

   NHL: New York Islanders - Tampa Bay Lightning

   15:45

   Běhej lesy - Jizerská

   15:55

   Ötztal Cycle Marathon - 40 year anniversary

Celý program