Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

léčba šampiona

Lékař o operaci Schumachera: Když se to povede, bude to poprvé!

Philippe Menasché a Michael Schumacher
Zdroj: Profimedia
Philippe Menasché a Michael Schumacher

Nemocnice Georgese Pompidoua zažívá v posledních dnech až příliš neobvyklé rušno. Zdravotnický personál věnuje veškerou svou péči a pozornost Michaleu Schumacherovi, který je podle tvrzení jedné z ošetřujících lékařek při vědomí. Jakou léčbu ale nejúspěšnější pilot F1 postupuje?

Hlavní personou, na kterou by měly směřovat otázky, je profesor Philippe Ménasché, odborník na implantaci kmenových buněk.


Ménasché se svým vědeckým týmem dokázal úspěšně implantovat speciální náplast s kmenovými buňkami osmašedesátileté ženě a dalším pěti pacientům trpícím závažným srdečním selháním.


Jenže u Michaela Schumachera možná nejde o srdce, ale o nervovou soustavu. „První věc, kterou jsem si řekl, když mě oslovili, byla: Co mohu udělat?“ říká Philippe Ménasché pro list Le Parisien.

Žádná terapie kmenovými buňkami doposud nebyla účinná k regeneraci nervového systému. Testy probíhají třicet let a doposud nebyly úspěšné. Pokud by se cokoli podařilo, bylo by to poprvé,“ sdělil. Naznačil tím ale možná i to, že se v případě Michaela Schumachera chystá experiment. Jednoduše, není co ztratit.


„Tehdejší testy odhalily mechanismus roubovaných buněk a jejich pozitivní regenerační účinek. Látka, kterou buňky vylučují, totiž snižuje fibrózu a zánět a stimuluje tvorbu nových cév, čímž podporuje růst zdravé tkáně,“ říká Menasché.


I když se Philippe Ménasché zaměřoval ve svých terapiích pouze na srdce, odborníci po celém světě již zahájili experimenty zahrnující léčbu kmenovými buňkami i u mozku, jater, ledvin a očí.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   Fotbal: Philadelphia Union - Los Angeles Football Club

   10:45

   Cyklomagazín (4)

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Evropská liga 2019

   12:00

   Magazín Evropské ligy (1)

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:40

   Fotbal: RC Lens - LB Châteauroux

   10:40

   Ligue 1 Highlights (5)

   11:30

   Truck Racing Magazine (7)

   11:50

   Off-road Maraton (5)

   12:10

   UFC Unleashed (7)

   13:00

   Fotbal: AS Monaco - Olympique Marseille

Celý Program