new york berdych naopak končí

Kvitová zlomila prokletí! Na US Open je ve čtvrtfinále

Petra Kvitová

Tenistka Petra Kvitová si poprvé v kariéře zahraje čtvrtfinále grandslamového US Open. Pátá nasazená se mezi turnajovou osmičku v New Yorku dostala po výhře 7:5 a 6:3 ve 4. kole nad Britkou Johannou Kontaovou. Na Kvitovou nenavázal Tomáš Berdych, který svůj duel 4. kola s Francouzem Richardem Gasquetem prohrál ve čtyřech setech 6:2, 3:6, 4:6 a 1:6.

Kvitová v prvním setu dlouho hledala klíč k podání kvalifikantky Kontaové (97. WTA). Sama naopak o svůj servis bojovala, ale všech pět brejkbolů v první sadě odvrátila. Postupem času začala return trefovat a ve dvanácté hře udeřila - vybojovala si první brejkbol a zároveň setbol, při kterém udělala Britka dvojchybu.

Ve druhé sadě servírovala Kvitová lépe a podání si vyhrávala bez problémů a znovu trpělivě čekala na svoji příležitost. Tu si vybojovala v osmé hře, i když už prohrávala 0:40, ale srovnala a při brejkbolu udělala Kontaová jako v první sadě dvojchybu. Při svém podání pak Češka proměnila třetí mečbol a zvedla ruce nad hlavu.

"Byla to velmi těžký zápas, což jsem čekala. Ona výborně podávala a od začátku zápasu jsem byla na dvorci horší, ale nějak jsem dokázala udržet podání a čekala na svoji šanci, kterou jsem v každém setu využila," řekla na kurtu Kvitová, která se o postup do semifinále popere s Italkou Flavií Pennettaovou.

Zdroj: profimedia.cz Petra Kvitová

Berdych sice vyhrál nad Gasquetem první set, ale pak byl ve výměnách horší a více kazil. V celém utkání využil jen dva brejkboly z osmi, zatímco sám přišel o podání pětkrát. Zápas trval přes dvě a půl hodiny a skončil krátce před půlnocí.

"Škoda nevyužitých šancí, protože začátek byl dobrý a byla to cesta, jakou bych se měl s ním držet, aby utkání dobře dopadlo," řekl Berdych. "Ne, že by se to extra moc pokazilo, ale jediné, co byla největší změna, že šance, které jsem si připravil, se mi nepodařilo využívat. V tom byl velký rozdíl," litoval český tenista.

Tomáš Berdych
Zdroj: profimedia.cz Tomáš Berdych

Gasquetovým soupeřem bude druhý nasazený Roger Federer. Čtyřiatřicetiletý Švýcar porazil v osmifinále tradičně výborně podávajícího Američana Johna Isnera 7:6, 7:6, 7:5, jenž ve třetím setu přišel o servis na US Open poprvé od začátku loňského turnaje.

O jedno z největších překvapení turnaje se postaral Jihoafričan Kevin Anderson. Patnáctý nasazený v osmifinále vyřadil turnajovou trojku Andyho Murrayho z Británie po setech 7:6, 6:3, 6:7 a 7:6 a je poprvé v grandslamovém čtvrtfinále.