Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

ms 2018 proč takový šlendrián?

Okradené Chorvatsko: Griezmann faul nafilmoval, chybělo i video!

Antoine Griezmann a Zlatko Dalič
Zdroj: Profimedia
Antoine Griezmann a Zlatko Dalič

Na tom, že trofej pro světového šampiona zvedali po 20 letech fotbalisté Francie, už se v této chvíli vůbec nic nezmění. Ale všechno mohlo být jinak, kdyby rozhodčí byli preciznější a nebáli se použít video.

Před přímým kopem, který vyústil ve vedoucí gól Francie byl totiž písknut Griezmannovi nesmyslný faul před vápnem. A za pár minut na druhé straně naopak nebyla nařízena penalta za zákrok na Mandžukiče.
 

Okradené Chorvatsko! Asi tak by se dala nejlépe vystihnout stav z prvního poločasu finálového klání světového šampionátu mezi Francií a Chorvatskem. Po něm vedl francouzský výběr 2:1. A bylo už jasné, že zápas nejspíš vyhraje. Francouzům bylo totiž přáno i ze strany rozhodčích.

Nejvíce kontroverze vzbudilo rozhodnutí argentinského sudího Pitany a jeho kolegů z 18. minuty. Všichni arbitři totiž "sežrali i s navijákem" komedii, kterou předvedl před vápnem Antoine Griezmann. K zemi se skácel ještě dříve, než ho vůbec někdo atakoval. Rozhodčí si byl faulem jistý a ani nikdo u videa ho na Francouzovo simulování neupozornil. "Faul, který odpískal před prvním gólem, podle našeho názoru vůbec nebyl faulem," smutnil po zápase kapitán Chorvatů Luka Modrič. A je to tak. Z onoho faulu skutečně vzešel vedoucí gól Francie.

Další hodně sporná situace nastala i o několik minut později. Modrič poslal z přímého kopu do vápna nadýchaný balon, na který si zkoušeli naběhnout jeho spoluhráči a nadělat francouzské obraně problémy. Pravda, fanouškům Francie v tu chvíli pěkně zatrnulo, ale gól z toho nakonec nebyl. Ještě než tento moment ale opustíme, zaměříme se na souboje při Modričově kopu. Skoro všichni si počínali v soubojích podle pravidel. Jenže opravdu jen skoro. Paul Pogba byl výjimkou.

 

Stáhl totiž ve vápně k zemi Maria Mandžukiče a znemožnil mu pohyb. Podle nás i komentátorů se měla v tu chvíli kopat penalta. Nebo měl rozhodčí minimálně využít video. Jenže hrálo se dál.

 

Chorvatsku se i tak podařilo za další 3 minuty vyrovnat. V hlavní roli byl Ivan Perišič, který propálil z hranice vápna všechno, co mu stálo v cestě. Ale. Chorvatský křídelník měl bohužel podíl i na třetí brance - druhé francouzské. Ve vápně zahrál podle sudího Pitany a asistentů u videa rukou a byl z toho pokutový kop. Griezmann proměnil a Chorvaty tento moment položil. "Z úvodního inkasovaného gólu jsme se dostali, vyrovnali jsme a hráli jsme dobře. Hráli jsme v tu chvíli náš nejlepší fotbal a on jim dá penaltu. To vás zabije. Byl to zlomový bod celého finále, není snadné se po tom všem vracet do zápasu," hlesl po zápase opět Modrič - jinak nejlepší hráč celého mistrovství.

Chorvati už se po tomto sporném momentu a gólu skutečně do zápasu nedostali. Dostali ve druhém poločase další dva zářezy a odpovědět už na to nedokázali. I tak to byl pro chorvatské hráče i fanoušky zřejmě největší a nejlepší moment fotbalové historie. Druhé místo na mistrovství světa? Tím se může pyšnit pouze pár týmů. Jedním z nich jsou teď národní hrdinové Chorvatska.

med TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:45 15:10

   Moto GP - VC Francie (závod Moto GP)

   15:10

   NHL: St. Louis Blues - San Jose Sharks

   17:05

   Fotbal: AS Monaco - Amiens SC

   18:50

   NHL News

   19:05

   Fotbal: Olympique Lyon - SM Caen

   20:50

   Element (387)

 • Nova Sport 2

  • 14:00 15:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   15:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   16:30

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   17:45

   Off-road Maraton (2)

   18:10

   Czech rally 2019 (2)

   18:35

   Total Fight - Snowboard Slopestyle

Celý Program