žaloba co zaznělo u soudu?

Krev i zrušená dohoda? Fanoušci Slavie jdou do boje proti policii!

Téma:

Fotbaloví fanoušci v Česku poprvé v historii žalují policii a ministerstvo vnitra za nezákonnost policejního zásahu. Případ z dubna roku 2014 začal projednávat městský soud v Praze. Pořádkové složky tehdy na Čechově mostě zasáhly proti průvodu slávistů, kteří tam před derby se Spartou použili pyrotechniku. Podle fanoušků neměla policie k zásahu oprávnění a chtějí po ní omluvu.

Musíme se vrátit do dubna roku 2014. Do dalšího derby pražských „S“ zbývá několik hodin, na Čechově mostě se už ale jeden vyhrocený zápas odehrává. Policie zatýká desítky lidí, dochází i ke zraněním. „Byly tam tržné rány od obušků, rozbité hlavy, nosy i obličeje,“ prozradil Adam Samiec, jeden z pěti fanoušků, kteří žalobu podali.


Slávisté tvrdí, že měli se členy antikofliktního týmu policie dohodu. Světlice nepoužijí v zástavbě, ale na mostě mohou. „Bylo to řečeno všemi organizátory, protože jako taková domluva tam existovala,“ dodal Pavel Moulis z Odboru přátel klubu z Edenu.


Jenže policie zasáhla. Podle fanoušků v rozporu s dohodou, ale hlavně v rozporu se zákonem. Přestože má Praha od roku 2008 vyhlášku, která pyrotechniku mimo Silvestra zakazuje. „Vyhláška byla do konce roku 2014 neaplikovatelná, a tudíž je nezákonná,“ nechal se slyšet právní zástupce žalobců Stanislav Servus.


Fanoušci se opírají o rozhodnutí nejvyššího správního soudu z roku 2010, který zrušil pokutu pro jednoho prodejce petard. Doufají, že se jím teď bude městský soud řídit. "Kdyby policie přišla po akci a omluvila se, bylo by to možná v pořádku. Nic takového ale neproběhlo,“ připomněl Servus.


Fanoušci Slavie dokonce na sociální síti založili stránku, která se jmenuje „Jde do Tuhýho“ - v narážce na jméno policejního prezidenta. Stránka se líbí téměř dvěma tisícům lidem.


Ministerstvo se vyjádřit odmítlo. „Za krajské ředitelství policie mohu říci jen to, že žalobu, tak jak byla podána, považujeme za zcela nedůvodnou,“ uvedla Eva Matyášová, zástupkně Krajského ředitelství policie Praha.


Na to, jak neobvyklý spor dopadne, si ale ještě musíme počkat. Soudkyně chce vyslechnout další svědky a odročila líčení na neurčito.
 

Související témata:
TN.cz TV Nova

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Dallas Stars - Florida Panthers

   20:05 23:00
   23:00

   Večerní sportovní noviny

   23:05

   NHL News

   23:20

   Granada CF - Manchester United FC

   01:05

   NHL: Montreal Canadiens - Winnipeg Jets

   03:45

   Nova Cup 2020 - ohlédnutí

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Montpellier HSC - Olympique Marseille

   20:55 23:00
   23:00

   Házená: TSV Hannover-Burgdorf - THW Kiel

   00:30

   Fotbal: SSV Jahn Regensburg - SV Werder Bremen

   02:10

   Racing magazine (1)

   02:35

   NBA: Brooklyn Nets - Los Angeles Lakers

   09:00

   Fotbal: FC Metz - Lille OSC

Celý program