Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Atletika Mistrovství světa

Staněk se Šafránkovou jsou ve finále MS! Maslák je v semifinále

Tomáš Staněk
Zdroj: Profimedia
Tomáš Staněk

Koulař Tomáš Staněk si na atletickém mistrovství světa v Londýně zajistil účast v nedělním finále hned prvním pokusem. Výkonem 20,76 m překonal kvalifikační limit o centimetr. Druhý český zástupce Ladislav Prášil si zapsal jen 20,04 a to na elitní dvanáctku nestačilo. Ve finále bude rovněž kladivářka Kateřina Šafránková, která sice limit nesplnila, ale výkonem 70,67 m postoupila z 11. místa. Pavel Maslák se v běhu na 400 m mezi tři přímé postupující nevešel, ale díky svému letošnímu maximu 45,10 s se přesto kvalifikoval do nedělního semifinále.

 

Na dvou předchozích světových šampionátech šestadvacetiletý Staněk dvacetimetrovou hranici nepokořil a dveře do finále pro něj zůstaly zavřené. Letošní forma s výkonem přes 22 metrů na mítinku v Schönebecku však naznačuje, že v neděli večer může bojovat o medaili.

 

 

S kvalifikačním pokusem nebyl příliš spokojen, ví, že má ještě velké rezervy. "Bohužel to nebyl ideální pokus, ale na ty se bude hrát ve finále. Naštěstí to padlo o cenťák, jsem rád, že jsem nemusel jít dva, nemusel jsem čekat. Teď odpočinout, masáž a hurá zítra na finále," řekl novinářům.

 

V kvalifikaci poslal skvělou vizitku soupeřům Novozélanďan Thomas Walsh. Bronzový z olympijských her v Riu de Janeiro hned prvním pokusem poslal kouli na 22,14 m, což se v žádné kvalifikaci ještě nikomu nepodařilo. Lepší výkony mají letos na kontě jen Američané Ryan Crouser a Joe Kovacs. Oba medailisté z Ria se do finále dostali, i když Kovacs limit nesplnil.

 

Maslák v rozběhu na 400 metrů zaběhl svůj letošní nejlepší čas 45,10 s. Zlepšil se o 32 setin ve srovnání s květnovým mítinkem v Eugene. Dvojnásobný halový mistr světa v nevýhodné deváté dráze na začátku cílové rovinky hodně ztrácel, ale ve finiši se protlačil na čtvrté místo. Na třetího Belgičana Kevina Borléeho mu v cíli scházela pouhá setina.

 

"Já jsem to vnímal, viděl jsem ho tam. Věděl jsem, že na něho mám, bohužel to nevyšlo o setinku," řekl český rekordman. Očekával, že jeho čas bude na postup stačit. "Myslím, že čas je dobrý, že jsem běžel kvalitně," pochvaloval si. Do semifinále půjde s 12. časem, nejrychlejší byl Isaac Makwala z Botswany za 44,55 s.

 

Kladivářka Šafránková bude v pondělí házet v prvním velkém finále. Limit 71,50 sice nesplnila, ale po dvou nepovedených pokusech hodila ve třetí sérii 70,67 m a zařadila se na páté místo. V druhé skupině ji pak překonalo šest soupeřek. "Nemůžu si být úplně jistá, ale jsem relativně spokojená. Myslím si, že to není až tak špatný hod a mohl by se tam protlačit," řekla před startem skupiny B.

 

"Nejsem takový drsňák, který by šel a dělal, že se o to nezajímá. Možná se budu zbytečně stresovat a trnout každým tím hodem a tlačit to očima dolů, aby to tam nelítalo. Ale fakt se nebojím zas tak moc," doplnila. Při své olympijské premiéře v Londýně ani loni v Riu de Janeiro z kvalifikace neprošla, na světovém šampionátu je poprvé

 

ČTK TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:05 14:45

   Fotbal: Orlando City SC - FC Cincinnati

   14:45

   RunTour – Brno

   15:00

   Fotbal: Paris Saint - Germain - Dijon FCO

   16:45

   Moto GP - VC Francie (závod Moto3)

   17:40

   Moto GP - VC Francie (závod Moto GP)

   18:50

   NHL News

 • Nova Sport 2

  • 13:00 15:00

   NBA: Toronto Raptors - Milwaukee Bucks

   15:00

   Barcelona Spartan Race

   15:30

   Ultra Pirineu - Trailrunning

   16:00

   Off-road Maraton (2)

   16:20

   Czech rally 2019 (2)

   16:50

   RunTour – Brno

Celý Program