tajemná nemoc

První varování! Koronavirus řádil už v lednu na Dakaru, je si jistý Koloc

Richard Wagner
Richard Wagner
Publikováno 1. 4. 2020
Téma:

Letošní ročník rallye Dakar provázela i tajemná nemoc, na kterou nezabíraly léky. Závodníci se nyní shodují, že se jednalo právě o nový typ koronaviru. Mezi zhruba šesti sty piloty a navigátory bylo i několik Číňanů.

Koronavirus je někdy nazýván jako "čínská chřipka", protože právě odtud se rozšířil do celého světa. A s největší pravděpodobností čínští jezdci a servismani netušící, že v sobě nesou "biologickou zbraň", se nevědomky postarali o první masivní šíření.


 

Lékařské stany plné lidí, které trápily vysoké horečky a suchý kašel, což jsou symptony onemocnění Covid-19, které se v tu dobu začalo šířit z Wu-chanu a ve světovém měřítku bylo jen na okraji vnímání, doprovázely letošní Dakar.

 

Běžně předepisované medikamenty nezabíraly a někteří účastníci etapového závodu dokonce skončili na plicní ventilaci. Jako zázrakem nikdo v přímé souvislosti v tímto onemocněním během závodu či bezprostředně po něm nezemřel. 

Jako první se o problému zmínil šampion Carlos Sainz, jeho slova potvrdili i zástupci českého týmu Buggyra Racing. "Jsem o tom přesvědčen od půlky února, protože veškeré jasné příznaky koronaviru mělo několik členů našeho týmu," říká majitel Martin Koloc.

 

"Medical Center na Dakaru je sofistikované pracoviště. A jestliže z tří tisíc lidí v bivaku tisíc marodilo a doktoři nevěděli, co dělat a jaké jim dát prášky, tak to asi něčemu nasvědčuje," řekl dále zakladatel výše zmíněné stáje.

 

Koronavirus dal světu první tajné varování právě na Dakaru. V té době si však nikdo nedokázal představit, co bude v následujících měsících následovat a jak bude ochromen celý svět.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ragby: Bath Rugby - Gloucester Rugby

   18:25 20:30
   20:30

   Major League Soccer Highlights (7)

   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   PENATI SLOVAK OPEN CHAMPIONSHIP 2020

   22:05

   MotoGP - VC Emilia - Romagna (závod Moto3)

   23:00

   MotoGP - VC Emilia - Romagna (závod MotoGP)

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Leyton Orient - Tottenham Hotspur

   18:55 20:55
   20:55

   Závod Zbraslav - Jíloviště

   21:10

   Fotbal: Luton Town - Manchester United

   23:05

   Fotbal: Stade Rennes - AS Monaco

   00:50

   Element (422)

   01:05

   UFC Reloaded (60)

Celý program