Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

velký přehled dopingové nálezy

Korda, Enge, Bystroň. Tito Češi také dopovali a chytli je u toho!

Petr Korda - Tomáš Enge - David Bystroň
Zdroj: profimedia.cz
Petr Korda - Tomáš Enge - David Bystroň

Neslýcháme o něm rádi, přesto je znovu v kurzu. Doping. Ve světě sportu se o něm zase hodně mluví, a to kvůli přiznání hvězdné ruské tenistky Marie Šarapovové. Bývalá světová jednička se přiznala, že měla pozitivní test během letošního Australian Open! Doping se nevyhnul ani českému sportu. Pojďte si připomenout ty nejznámější případy.

Petr Korda

Rok 1998 zahájil báječně. Úspěšný tenista svou kariéru ještě vyšperkoval triumfem na Australian Open. Není divu, že do Wimbledonu odjížděl s nálepkou jednoho z velkých favoritů. Během nejslavnějšího grandslamu mu byl v moči nalezen zakázaný anabolický steroid nandrolun. Kordovi odebrali body i finanční odměnu získanou na turnaji a dostal roční stopku! Pak kariéru raději ukončil.

Petr Korda
Zdroj: profimedia.cz Petr Korda


Barbora Strýcová

Devětadvacetileté rodačce z Plzně objevili v roce 2012 v těle zakázaný stimulant sibutramin během turnaj v Lucemburku. Sama tenistka sice záměrné užití látky popřela, ale dopingoví komisaři byli neoblomní. Strýcové napařili půlroční zákaz startu. Musela vrátit prémie nejen z Lucembuerku, ale i Ismaningu, kde ještě před nálezem hrála.

Barbora Strýcová
Zdroj: profimedia.cz Barbora Strýcová


Ivo Minář

Další český tenista, který měl pozitivní dopingový nález. V roce 2009 dostal osmiměsíční stopku poté, co mu byl po utkání Davis Cupu se Španělskem prokázáno užívání potravinového doplňku odbourávající tuky. Všechna utkání odehraná po Davis Cupu z turnajů ve Stuttgartu, Hamburku a Gstaadu byla anulována.

Ivo Minář
Zdroj: profimedia.cz Ivo Minář


Tomáš Enge

Prvnímu českému pilotovi ve formuli 1 se stal osudným rok 2004. Po Grand Prix Maďarska šampionátu FIA F3000 neprošel dopingovými testy ve vzorku moči mu našli stopy marihuany. Závod v sice vyhrál, ale kvůli pozitivnímu nálezu byl vyškrtnut a přišel o deset bodů. Ze všeho se však oklepal a závodil dál.

Tomáš Enge
Zdroj: profimedia.cz Tomáš Enge


Ondřej Sosenka

Držitel cyklistického světového rekordu v hodinovce měl během své kariéry problémy s dopingem hned několikrát. V roce 1999 byl pozitivně testován na efedrin, kvůli kterému přišel o titul mistra republiky a odbyl si zákaz na tři měsíce. O dva roky později neprošel znovu, tentokrát kvůli zvýšenému hematokritu. A aby toho nebylo málo, v roce 2008 mu našli v krvi pervitin a následovaly další dva roky nuceného volna. S profesionální cyklistikou pak raději skončil.

Ondřej Sosenka
Zdroj: profimedia.cz Ondřej Sosenka


Miroslav Menc

Stejně jako Sosenka také někdejší koulař nejednou neprošel dopingovou kontrolou. První dopingový nález měl v roce 1998, čímž si vysloužil dva roky zákazu. V roce 2001 neprošel zkouškou hned několikrát, proto dostal doživotní zákaz! O rok dříve přitom na olympiádě v Sydney vybojoval slušné 10. místo.

Miroslav Menc
Zdroj: profimedia.cz Miroslav Menc


David Bystroň

Byl na vrcholu, ale udělal hloupou chybu, která ho dost možná připravila o zářnou kariéru. Po angažmá v Ostravě a Bulharsku si vysloužil angažmá v Plzni, která byla tou dobou v laufu. V roce 2009 si s Viktorií dokonce zahrál Ligu mistrů, ale právě slavná soutěž byl na řízného obránce moc. Před zápasem mu totiž v krvi našli pervitin, který je znám svým povzbuzujícím účinkem. Dostal dva roky zákazu fotbalu a trvalo dlouho, než se dokázal vrátit zpátky do ligy. Teď působí v olomoucké Sigmě.

David Bystroň
Zdroj: profimedia.cz David Bystroň


Milan Andres 

Chcete vědět, jak kvůli hlouposti přijít o olympiádu? Zeptejte se českého lukostřelce. Andres byl vyřazen z nominace českého týmu na olympiádu v Pekingu v roce 2008. Zlomený lukostřelec se po provalení celé kauzy omluvil všem svým kolegům a přiznal, že trávu zkusil ze zvědavosti.
 

pha TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 16:40 18:25

   Házená: THW Kiel - TSV Hannover-Burgdorf

   18:25

   Maxi Tip Poker Tour (25)

   18:50

   NHL News

   19:00

   Element (400)

   19:15

   Rychlá kola (11)

   19:45

   Off-road Maraton (7)

 • Nova Sport 2

  • 18:05 20:05

   NBA: Chicago Bulls - Brooklyn Nets

   20:05

   Grand Slam of Darts 2019

   22:00

   Truck Racing Magazine (10)

   22:20

   Czech rally - Speciál

   22:45

   NHL: Vancouver Canucks - Colorado Avalanche

   00:30

   UFC Reloaded (2)

Celý Program