velký přehled dopingové nálezy

Korda, Enge, Bystroň. Tito Češi také dopovali a chytli je u toho!

Petr Korda - Tomáš Enge - David Bystroň
Zdroj: profimedia.cz
Petr Korda - Tomáš Enge - David Bystroň
Téma:

Neslýcháme o něm rádi, přesto je znovu v kurzu. Doping. Ve světě sportu se o něm zase hodně mluví, a to kvůli přiznání hvězdné ruské tenistky Marie Šarapovové. Bývalá světová jednička se přiznala, že měla pozitivní test během letošního Australian Open! Doping se nevyhnul ani českému sportu. Pojďte si připomenout ty nejznámější případy.

Petr Korda

Rok 1998 zahájil báječně. Úspěšný tenista svou kariéru ještě vyšperkoval triumfem na Australian Open. Není divu, že do Wimbledonu odjížděl s nálepkou jednoho z velkých favoritů. Během nejslavnějšího grandslamu mu byl v moči nalezen zakázaný anabolický steroid nandrolun. Kordovi odebrali body i finanční odměnu získanou na turnaji a dostal roční stopku! Pak kariéru raději ukončil.


Barbora Strýcová

Devětadvacetileté rodačce z Plzně objevili v roce 2012 v těle zakázaný stimulant sibutramin během turnaj v Lucemburku. Sama tenistka sice záměrné užití látky popřela, ale dopingoví komisaři byli neoblomní. Strýcové napařili půlroční zákaz startu. Musela vrátit prémie nejen z Lucembuerku, ale i Ismaningu, kde ještě před nálezem hrála.


Ivo Minář

Další český tenista, který měl pozitivní dopingový nález. V roce 2009 dostal osmiměsíční stopku poté, co mu byl po utkání Davis Cupu se Španělskem prokázáno užívání potravinového doplňku odbourávající tuky. Všechna utkání odehraná po Davis Cupu z turnajů ve Stuttgartu, Hamburku a Gstaadu byla anulována.


Tomáš Enge

Prvnímu českému pilotovi ve formuli 1 se stal osudným rok 2004. Po Grand Prix Maďarska šampionátu FIA F3000 neprošel dopingovými testy ve vzorku moči mu našli stopy marihuany. Závod v sice vyhrál, ale kvůli pozitivnímu nálezu byl vyškrtnut a přišel o deset bodů. Ze všeho se však oklepal a závodil dál.


Ondřej Sosenka

Držitel cyklistického světového rekordu v hodinovce měl během své kariéry problémy s dopingem hned několikrát. V roce 1999 byl pozitivně testován na efedrin, kvůli kterému přišel o titul mistra republiky a odbyl si zákaz na tři měsíce. O dva roky později neprošel znovu, tentokrát kvůli zvýšenému hematokritu. A aby toho nebylo málo, v roce 2008 mu našli v krvi pervitin a následovaly další dva roky nuceného volna. S profesionální cyklistikou pak raději skončil.


Miroslav Menc

Stejně jako Sosenka také někdejší koulař nejednou neprošel dopingovou kontrolou. První dopingový nález měl v roce 1998, čímž si vysloužil dva roky zákazu. V roce 2001 neprošel zkouškou hned několikrát, proto dostal doživotní zákaz! O rok dříve přitom na olympiádě v Sydney vybojoval slušné 10. místo.


David Bystroň

Byl na vrcholu, ale udělal hloupou chybu, která ho dost možná připravila o zářnou kariéru. Po angažmá v Ostravě a Bulharsku si vysloužil angažmá v Plzni, která byla tou dobou v laufu. V roce 2009 si s Viktorií dokonce zahrál Ligu mistrů, ale právě slavná soutěž byl na řízného obránce moc. Před zápasem mu totiž v krvi našli pervitin, který je znám svým povzbuzujícím účinkem. Dostal dva roky zákazu fotbalu a trvalo dlouho, než se dokázal vrátit zpátky do ligy. Teď působí v olomoucké Sigmě.


Milan Andres 

Chcete vědět, jak kvůli hlouposti přijít o olympiádu? Zeptejte se českého lukostřelce. Andres byl vyřazen z nominace českého týmu na olympiádu v Pekingu v roce 2008. Zlomený lukostřelec se po provalení celé kauzy omluvil všem svým kolegům a přiznal, že trávu zkusil ze zvědavosti.
 

pha TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL: Minnesota Wild - Vegas Golden Knights

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   ATP Tour 250

   12:35

   ATP Tour 250: Qatar ExxonMobil Open

   14:05

   Překvapení evropského fotbalu (1)

 • Nova Sport 2

  • NHL: Vancouver Canucks - Montreal Canadiens

   04:05 06:45
   09:00

   ATP Tour 250

   10:30

   LAAX Open

   11:00

   NHL: Vancouver Canucks - Montreal Canadiens

   12:40

   FIA - Pure Motorsport

   13:10

   Fotbal: Sportovní originály - Radoslav Látal

Celý program