evropská liga

Kodaň a Šachtar třemi góly stvrdili postup, dál jdou i Inter Milán i United

Tomáš Rambousek
Publikováno 5. 8. 2020

Fotbalisté FC Kodaň dokázali vyhrát osmifinálovou odvetu Evropské ligy nad tureckým Basaksehirem doma 3:0 a postoupili mezi nejlepších osm týmů. Radost má i Šachtar Doněck, který vyřadil německý Wolfsburg také díky výsledku 3:0, všechny góly ale dal v závěru zápasu.

Basaksehir možná příliš dlouho slavil senzační turecký titul, protože úvod utkání v Kodani zastihl fotbalisty z Istanbulu v pořádné kocovině. Domácí FC už ve 4. minutě srovnali ztrátu z prvního duelu, a i dál šli přesvědčivě za obratem.

Kodani pomohla i ruka Topala, po které Jonas Wind z penalty navýšil na 2:0 a zapsal svůj druhý gól v zápase. Postupovou pečeť přidal po krásném sóle a přízemní střele Rasmus Falk.
Kodaň se tak může těšit na čtvrfinálový duel s Manchesterem United.

Šachtar Doněck měl nahráno už z Wolfsburgu a dlouho držel bezbrankovou postupovou remízu. Jenže po červených kartách, které viděli domácí Chočolava a Brooks z Wolfsburgu, se nakonec roztrhl pytel i s góly.

Minutu před koncem se trefil Junior Moraes a v nastavení dal Šachtar ještě dvě branky. Vedení navýšil Solomon a exhibiční závěr zápasu podtrhl svým druhým gólem Junior Moraes.

V duelu Interu Milán s Getafe bylo jasné, že do čtvrtfinále postoupí vítěz, První duel se totiž kvůli koronavirové pandemii nestihl odehrát a tak se osmifinále hrálo jen na jeden zápas.
Lépe si počínal Inter Milán, který už před poločasovou přestávkou šel díky Romelovi Lukakovi do jednobrankového vedení.

V 75. minutě mělo Getafe jedinečnou příležitost srovnat po přísně nažízené penaltě, jenže Molina poslal míč ze značky pokutového kopu vedle. A tak španělský tým potrestal Cristian Eriksen, který navýšil na 2:0 a dal svému týmu jistotu postupu.

Manchester United měl postup zajištěný defacto už z prvního duelu, neboť v Linci vyhrál poměrem 5:0. Rakušané se sice snažili a dokonce se dostali krátce po poločasové pauze do vedení, ale United pak skóre otočili.

Brzy po inkasované brance se prosadil Jesse Lingard a dvě minuty před koncem rozhodl o vítězství favorita Antohny Marial, když obě gólové akce režíroval svými pasy Juan Mata.

Evropská liga, osmifinálové duely:

FC Kodaň – Basaksehir Istanbul 3:0 (1:0)
Branky: 4. a 53. Wind (pen.), 62. Falk. První utkání: 0:1, postupuje Kodaň.

Šachtar Doněck – VfL Wolfsburg 3:0 (0:0)
Branky: 89. a 90+5. Junior Moraes, 90+1. Solomon. ČK: 67. Chočolava - 70. Brooks. První utkání 2:1, postupuje Doněck.

Inter Milán - Getafe 2:0 (1:0)
Branky: 33. R. Lukaku, 83. Eriksen. Neproměněná penalta: 76. Molina (Getafe). Postupuje Inter Milán.

Manchester United - LASK Linec 2:1 (0:0)
Branky: 57. Lingard, 88. Martial – 55. Wiesinger. První zápas: 5:0, postupuje Manchester United.