Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

velká změna

Kličko nebo Mayweather na olympiádě? Možná už v Riu!

Vladimir Kličko vs. Tyson Fury
Zdroj: profimedia.cz
Vladimir Kličko vs. Tyson Fury

Olympijský turnaj v boxu možná už letos získá úplně jiný rozměr. Světová boxerská oznámila, že už letošních olympijských her se mohou účastnit jak amatérští, tak profesionální boxeři. Do Ria se tak otevírá cesta třeba i Vladimiru Kličkovi či Floydu Mayweatherovi!

"Světová boxerská asociace (AIBA) slaví sedmdesáté narozeniny a my chceme, aby na olympiádu přijeli ti nejlepší boxeři. Chceme změnu už letos v Riu, ne až za čtyři roky," prohlásil prezident AIBA Ching Kuo-Wu.

 

Boxerské asociaci totiž začalo vadit, že na rozdíl od jiných sportů box neměl dosud možnost mít pod pěti olympijskými kruhy ty nejlepší zástupce. "Politikou Mezinárodního olympijského výboru (MOV) je mít na olympijských hrách ty nejlepší sportovce. AIBA je asi jediná, která to neumožňuje," uvedl Wu.

Vladimir Kličko
Zdroj: Profimedia Vladimir Kličko

 Je ale potřeba zapracovat změny do pravidel, neboť olympijské kvalifikace už dávno běží. Na jaře jsou na programu poslední klání, z nichž se můžou amatérští boxeři do Ria probojovat.

 

Box je jeden z mála olympijských sportů, které vyžadují plný amatérský status u všech účastníků. Spousta hvězd profesionálního boxu využila právě olympijský turnaj jako odrazový můstek do profi ringu.

 

 

A právě mezi nimi vyvolala zpráva o možné účasti v olympijském Riu vlnu souhlasných reakcí. Třeba Amira Khana, který se k chystané změně vyjádřil pozitivně už před časem. "Slyšel jsem, že chystají změny, což by byla velká věc, protože profesionální boxeři chtějí být na olympijských hrách," nechal se slyšet Brit. 

Amir Khan
Zdroj: Oficiální zdroj
 

Změna má však i své odpůrce. Proti se vyslovil například Roy Jones jr. "Nemyslím si, že je to dobrý nápad. Nakonec cesta na olympiádu je pro mladé. Jako teenager jsem chtěl reprezentovat svou zemi na olympiádě. Když jsem přešel do profesionálního ringu, stal se box mou prací. Vše má svůj čas. Představte si svého devatenáctiletého syna, který se dostane na olympiádu, a tam se bude muset postavit Vladimiru Kličkovi. Upřímně, to by se nemělo stát," myslí si.

 

Pro boxery je každopádně důležité datum 19. června, kdy bude AIBA schvalovat konečnou nominaci na olympijské hry do Ria.
 

msl

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 12:30 13:00

   Czech rally - WRC Portugalsko Speciál

   13:00

   Polední Sportovní noviny

   13:05

   Moto GP - VC Katalánska (závod Moto3)

   14:05

   Moto GP - VC Katalánska (závod Moto2)

   15:00

   Moto GP - VC Katalánska (závod Moto GP)

   16:15

   Filip Řeháček – MS Moto 3 Valencie

 • Nova Sport 2

  • 11:30 13:00

   FIVB Beach Volleyball – Varšava

   13:00

   FIVB Beach Volleyball – Varšava

   14:50

   UFC Connected (3)

   15:15

   UFC Connected (4)

   15:45

   Ultra Pirineu - Trailrunning

   16:10

   Czech rally - WRC Portugalsko Speciál

Celý Program