Hráčské vyhoření

Když se i koníček stane rutinou. Syndromu vyhoření neuniknou ani hráči esportů

Oskar
Zdroj: hellraisers.gg
Téma:

Hrát celý den svou oblíbenou hru a díky tomu si navíc vydělat na živobytí, to je pro mnohé životní sen. Stát se profesionálním hráčem ale stojí obrovské úsilí, a také v tomto odvětví čas od času relativně rychle dochází k syndromu vyhoření. Jaké jsou důvody a v jakých zemích k těmto případům dochází nejvíce?

Je to způsobeno tím, že hráči na nejvyšší úrovni často musí čelit obrovskému tlaku z okolí, a aby se udrželi na té nejvyšší úrovni, musí tvrdě trénovat klidně deset až čtrnáct hodin denně. Přísným režimem hráčů je známá Jižní Korea nebo Čína. Možná i proto se velký počet hráčů na nejvyšší úrovni velmi často obměňuje, protože, až na výjimky, nedokáží udržet nejvyšší úroveň více než 3 roky. 
 

V Evropě a Severní Americe tomuto tématu dávají profi týmy čím dál větší prioritu a hráči tak často chodí na několik hodin do herního střediska, podobně jako do práce, ale jinak bydlí ve vlastních bytech. Často ale týmy stále bydlí společně v jednom domě, takzvaném gaming housu. 
 


 

Nejoblíbenější hráči navíc často streamují a i hraním pro zábavu se člověk může velmi dobře uživit. Právě proto někdy tito hráči ztrácejí motivaci a profesionální kariéru ukončí, aby se mohli naplno věnovat pouze streamování, kde na ně nepůsobí žádný větší tlak a nemusí hře věnovat takové úsilí. V posledních letech jsme takový trend viděli zejména na severoamerické scéně. 
 

Příkladem ze současnosti budiž nejlepší tým světa ve střílečce CS:GO, Astralis. Věhlasný dánský tým totiž nabral na soupisku již sedmého hráče (do zápasu nastupuje pětičlenný tým), jelikož si jeden z členů týmu dává od hraní pauzu. 
 


 

Lukas "gla1ve" Rossander sám přiznal, že ztratil motivaci a dlouhé tréninky v kombinaci s obrovskou porcí stresu pro něj hraní hry dělá čím dál nepříjemnější záležitostí. „Tým Astralis a moji spoluhráči zkusili spoustu způsobů, jak mi pomoci, ale nakonec jsme se shodli, že nejlepší pro všechny bude herní pauza. Další tři měsíce se CS:GO nechci vůbec věnovat, ale pak doufám, že budu s Astralis bojovat opět naplno,” vyslovil se gla1ve. 

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Classic match Ligue 1: Paris Saint - Germain - Stade Brestois

   15:00 16:45
   16:45

   Fotbal: DFB - Pokal Highlights (6)

   17:00

   Off-road Maraton (1)

   17:20

   Filip Řeháček - zimní příprava

   17:30

   Silk Way Rally

   18:00

   Odpolední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • NHL: Vancouver Canucks - Buffalo Sabres

   15:05 16:50
   16:50

   Element (417)

   17:00

   Fotbal: Bayer Leverkusen - Bayern Mnichov

   18:45

   Běhej lesy - Slavkovský les

   19:00

   NBA Classic Games: San Antonio Spurs - Detroit Pistons

   20:15

   Basketbal: Blake Griffin - NEJ akce 2015 - 2020

Celý program