quique setien

Nový trenér Barcelony? Umí plážový fotbal, hrál i šachy s Kasparovem!

Quique Setién se raduje
Zdroj: Profimedia
Téma:

Jeden z nejslavnějších a nejpopulárnějších klubů světa má nového kouče. Kormidla se v Barceloně chopil Quique Setién, který je pro mnohé velkou neznámou. Jeho zkušenosti ale hovoří úplně o něčem jiném. V jeho životopisu najedeme i pár zajímavých počinů.

Jedenašedesátiletý trenér pochází ze Santanderu, kde také strávil většinu své kariéry. V kantábrijském klubu odehrál více jak tři sta zápasů a zaznamenal osmašedesát branek. Kromě Racingu působil například i v Atléticu Madrid.

 

Kantábrie leží na severu Španělska a břehy samotného Santanderu omývá Biskajský záliv. V městě je několik pláží, které navštěvoval i nový kouč Lionela Messiho. A to tak hojně, že začal hrát plážový fotbal, se kterým posléze svou vlast i reprezentoval.

Z pláže to bylo na trávník kousek a nakonec za sebou Setién nechal slušnou kariéru. Po odchodu ze zápasového kolotoče se vydal obvyklou cestou. Vrhnul se na trénování a Racing, kde je dodnes idolem, dovedl v roce 2002 k postupu do La Ligy. Jako trenér dokonce krátce působil u reprezentace Rovníkové Guiney.

 

Jako hráč čelil Barceloně dvaadvacetkrát, přičemž pětkrát slavil vítězství. Dokonce se mu dvakrát povedlo skórovat. Coby trenér stanul proti katalánskému velikánovi sedmkrát a zapsal si jedno jediné vítězství, které vyválčil vloni s Betisem.

A právě možná zápas, ve kterém podceňovaný celek porazil před více jak osmdesáti tisíci diváky pozdějšího mistra, zajistil Setiénovi snové angažmá. Přeci jen, na Camp Nou se nepovede vyhrát každému. Když se k tomu přidají čtyři vstřelené branky, máte dobrý důvod k tomu, abyste se začali o strůjce výsledku zajímat.

 

Barceloně nestačily ani dva góly hvězdného Messiho, o kterém jeho nový kouč v minulosti opakovaně prohlásil, že je to drahé zboží a nejlepší hráč na světě. Teď bude mít tu čest s ním spolupracovat.

Že je Setién taktikem, není úplně náhodná věc. Sám má rád šachy, které jsou známé jako sport rozených stratégů. Dokonce si zahrál s takovými esy, jakými jsou šachoví velmistři Anatolij Karpov a Garri Kasparov.

 

Zkušený trenér je sice v českých končinách velkou neznámou, ve Španělsku již má renomé. Jeho kvalit si všiml Sergio Busquets, který mu daroval tričko s nápisem: „Quiquemu s láskou a obdivem ke způsobu, jakým nahlíží na fotbal. Hodně štěstí.“ A přiznejte, že ocenění od hvězdy formátu Busquetse už nějakou váhu má.

 

Setién je dle barcelonského webu třetím kantábrijcem, který přichází na Camp Nou. Jeho předchlůdci ze severní španělské provincie se v klubu dlouho neohřáli. Enrique Orizaola vydržel na lavičce rok, Laureano Riuz dokonce jen šest zápasů.

 

Čerstvý kouč Setién má smlouvu podepsanou do roku 2022. Doufejme, že jeho kontrakt nebude podobně dlouhý, jako u jeho krajových kolegů.

rwa TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ragby: Gruzie - Fidži

   12:55 14:55
   14:55

   Element (428)

   15:10

   Ragby: Irsko - Skotsko

   17:10

   Major League Soccer Highlights (17)

   17:40

   Ragby: Wales - Itálie

   19:35

   NBA 2020

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Nîmes Olympique - Olympique Marseille

   12:30 14:15
   14:15

   Tipsport online Mistrovství České republiky a Slovenska 2020 v šipkách

   16:40

   Lukáš Pešek Riding School - Nová generace

   16:55

   Fotbal: Stade Rennes - RC Lens

   18:55

   Fotbal: Sporting Kansas City - Minnesota United FC

   20:40

   Element (428)

Celý program