UFC pan neporažený

Kdo je Khabib, kde se vzal? Conor stojí proti synovi veterána z války

Khabib Nurmagomedov
Zdroj: Profimedia
Khabib Nurmagomedov

Už za týden to vypukne. Fanoušci bojových sportů se dočkají návratu Conora McGregora do oktagonu. Irský zrzavý drzoun se nakonec logicky dočkal milosti, peníze jsou potřeba. Proti němu se postaví Khabib. Khabib Nurmagomedov. Chlap, který nikdy neprohrál. Kde se vzal a proč z něj jde tolik respektu?

 

Dagestán, drsný kraj na jihu Ruska. Místo, kde to nejen po rozpadu Sovětského svazu hodně jiskřilo. Když propukla Dagestánská válka, bylo Khabibovi 11 let. Sice se mu líté boje vyhnuly, ale slyšel o nich hodně. Vyrůstal ve vesničce Sildi, v kavkazských horách, kam jste museli přes několik průsmyků a po prašných cestách plných serpentin.


Ale bylo jasné, že Khabib doma navěky nezůstane. Jeho táta byl válečný veterán a vynikající sportovec, který se dokonce stal ukrajinským šampionem v judu a sambu. Po konci kariéry si u svého domu zřídil dvoupodlažní tělocvičnu a cepoval v ní nejen své dva syny.

 

Pak se rodina Abdulmanapa Nurmagomedova přestěhovala do Machačkaly, kde si jako teenager Khabib užil nespočet pouličních bitek. I ty byly dobrou průpravou pro boj „bez pravidel“, který na něj čekal v dalších letech.


Khabib má mladší sestru Aminu a staršího bráchu Magomeda. Od začátku ale bylo vidět, že je talentovanější než on. A navíc přebíral zkušenosti od toho nejlepšího učitele, od svých 17 let totiž bojoval proti svému tátovi.

"Moje dětství bylo docela normální," vyprávěl kdysi. "Můj otec chtěl, abych studoval, já jsem se ale chtěl stát profesionálním sportovcem. Nikdy jsme se v tom neshodli. Ale táta si nakonec uvědomil, že mám dar pro boj a začal mě trénovat, abych se stal nejlepším na světě,“ přidal.


Ať už to bylo sambo nebo zápas, byl úspěšný. Právě v sambu získal už ve svých 21 letech titul mistra světa a o rok později druhý, tentokrát o váhovou kategorii výš.


Jeho táta chtěl, aby zkusil i judo, hlavně kvůli tomu, aby si Khabib zvykl zápasit v kimonu. To mu ale moc nešlo. Jenže v sambu ani tradičních olympijských sportech moc peníze nepršely a naopak do módy přišly ultimátní zápasy. V září 2008 stihl Khabib premiéru v MMA a během měsíce zničil hned čtyři rivaly. Nakonec ho po šestnácti vítězných duelech oslovila UFC.


Poprvé letěl za moře v roce 2012 k zápasu s Íráncem Kamalem Shalorusem a ve městě country Nashville snadno vyhrál. Pod hlavičkou UFC zatím vyhrál všechny bitvy a zápasilo Ruska se pak už nikdy nevrátil.


Ve světě profesionálního MMA je Khabib stále neporažený. Poslední prohru musel skousnout ve finále světového šampionátu v sambu v roce 2010. Zdolal ho kamarád a tréninkový parťák z Machačkaly Magomed Alinčijev. Na Khabiba zbylo jen stříbro…


Khabib je sportovec tělem i duší, a když odmítl whisky od irského démona McGregora na tiskové konferenci před ostře sledovaným soubojem, mělo to logickou podstatu. Je oddaným sunnitským muslimem. Dokonce i kvůli jeho vyznání se ohnivě řešila chyba v počítačové hře společnosti EA Sports UFC, kde jeho profil doprovázel pravoslavný kříž. EA se musela omluvit a faux-pas napravila.


Khabib, dnes už třicetiletý ženatý chlap, který má dvě děti, je mimo bojové sporty velkým fanouškem fotbalu. V mládí chodil třeba i na zápasy Anži Machačkala, kde mu dělal na trávníku radost svými góly Jan Holenda. Přeje ale i Realu Madrid, dokonce Bílý balet doprovázel i při posledním finále Ligy mistrů. Cristiano Ronaldo se s ním dokonce vyfotil v typické chlupeté čepici. A Khabib logicky fandí i ruskému národnímu týmu. Nechyběl ani na světovém šampionátu, kde sledoval postup Rusů až do čtvrtfinále MS.

Teď ale naopak bude celé Rusko a možná i půlka světa fandit jemu. V chystaném souboji s Conorem McGregorem je nesmírně důležitou personou. Může udělit irskému provokatérovi další výchovný políček, nebo ho možná umlčet navždy.


Zápas Khabib Nurmagomedov - Conor McGregor budete moci vidět na NOVA Sport v noci ze soboty na neděli 7. října, nebo na internetu přes VOYO.

 

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 21:05 23:45

   NHL: Winnipeg Jets - Anaheim Ducks

   23:45

   Element (402)

   23:55

   Basketbal: Turk Telekom - SIG Štrasburk

   01:30

   adidas Rockstars

   02:05

   NHL: Edmonton Oilers - Buffalo Sabres

   09:00

   Ranní sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 21:05 23:35

   NBA: Brooklyn Nets - Denver Nuggets

   23:35

   NBA - akce měsíce

   23:45

   Házená: TSV Hannover-Burgdorf - Füchse Berlin

   01:15

   UFC Reloaded (7)

   02:00

   UFC Reloaded (8)

   02:50

   Florbal: TPS - Nokian KrP

Celý Program