kapitán záhada na letné

Proč zmizel Lafata a jeho góly: Dusí Stramaccioni ikonu Sparty?

David Lafata a Andrea Stramaccioni
Zdroj: Profimedia
David Lafata a Andrea Stramaccioni

Fanoušci fotbalové Sparty si o víkendu oddechli. Tři body z utkání s Baníkem jsou po vývoji zápasu spásné. Letenští pořád mohou pošilhávat po druhém místě tabulky, které zůstalo jako poslední ještě možný cíl. Ale na Letné je přece jen něco jinak. Kde je Lafata a s ním i jeho góly?

Kapitán, ikona. Jistota. Když to nejde, postavte Lafatu na hrot a on to tam dá. To bývala osvědčená strategie Sparty v posledních pěti sezonách. Vyhlášený kanonýr si svými výkony i tolik důležitými čísly řekl o důvěru a pálil ostošest.


A i v sezoně, do které přivedl Spartu italský trenér Andrea Stramaccioni, to vypadalo dobře. Lafata byl jedinou personou, která pravidelně dávala góly. Celkem čtyři: dva v zápasech, kdy nastoupil na svém oblíbeném místě na hrotu útoku, další dva i ve chvílích, kdy šel netradičně tvořit hru.


Jenže poslední zářez na pažbě má Lafi, jak mu říká familierně italský kouč, ze 24. září. To skóroval v ligovém duelu s Teplicemi. Od té doby nic. Ale nejen proto, že by mu to nepálilo. Spíš proto, že vypadl ze sestavy. Během šesti neděl poslal Andrea Stramaccioni svého nejlepšího střelce na plac jen na 280 minut. Navíc převážně na místo, kde je Lafata poloviční.


Tomu se diví mnozí i samotní sparťané, za které mluví Horst Siegl. „Lafata je vítězný typ. Trenér, jako by ho neměl přečteného. Když ho staví, tak jako podhrota," glosuje bývalý kanonýr.


První záhadou byla Lafatova absence v utkání v Jablonci, kde zná každý drn trávy. Vždyť tam odehrál sedm sezon!

Anketa

Měl by se Lafata vrátit do sestavy a na hrot?

Hlasovalo 489 lidí.

„Řekl jsem Davidu Lafatovi, že máme před sebou tři zápasy během jednoho týdne, že v Jablonci budeme hrát bez něj,“ tak zněla Stramaccioniho obhajoba absence kapitána. A šanci za pačesy chytil Josef Šural. Dostal místo na hrotu útoku a dal tři góly.


Pak přišel trapas s Baníkem. Lafata sice celých 120 minut hrál, ale vyšel naprázdno. Na pátou penaltu, kterou měl údajně kopat, ani nedošlo. Ale gól nedal možná i proto, že opět hrál podhrotového útočníka a na vrchol se pak přesunul střídající Marc Janko. Ten si libuje a hlásí se o slovo i na svém twitteru.


No a poslední záhadná absence klubové ikony přišla v sobotu, tentokrát v ligovém utkání s Baníkem. „David Lafata odehrál 120 minut ve středu v poháru, takže jsem se rozhodl pro jiné hráče, kteří byli fyzicky lépe připraveni,“ vysvětlil trenér důvody, proč nebyli někteří hráči v nominaci. To ale hrál i Josef Šural, který má dnes na kontě víc gólů než David Lafata.


Kapitánskou pásku už Lafata pomalu předal Tomášovi Rosickému, to špatně není. Jistota toho, že muž s číslem 21 bude dávat góly, ale pomalu mizí. Pro fanoušky stále Lafata zůstává ikonou, jenže takovou, která přestává být vidět.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:05 14:45

   Fotbal: FC Nantes - Dijon FCO

   14:45

   Slackline Special

   15:10

   NHL: Colorado Avalanche - Calgary Flames

   16:55

   Basketbal: Nižnij Novgorod - Iberostar Tenerife

   19:00

   Odpolední sportovní noviny

   19:05

   NHL News

 • Nova Sport 2

  • 13:00 16:00

   UFC Fight Night: Overeem vs. Rozenstruik

   16:00

   Element (402)

   16:10

   Fotbal: Montpellier HSC - Paris Saint - Germain

   17:55

   Basketbal: Besiktas Sompo Sigorta - PAOK

   19:55

   Rychlá kola (12)

   20:25

   Basketbal: Elan Béarnais - AEK

Celý Program