Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 6. 9. 2018
peníze ve sportu podpis smlouvy

Svaz vs. Ledecká: Podrobné vysvětlení, proč spolu vedou válku

Ester Ledecká
Zdroj: Profimedia

Kauza dvojnásobné olympijské vítězky Ester Ledecké děsí snad všechny sportovní fanoušky v Česku. Mohlo by se totiž klidně stát, že jedna z nejuniverzálnějších sportovkyň současnosti, oblékne dres jiného státu! Proč se vlastně handrkuje se Svazem lyžařů kvůli reprezentační smlouvě? Zde je podrobně vysvětleno, o co jde.

Na zimní olympiádě v Pchjongčchangu kralovala lyžím i snowboardu a Svaz lyžařů České republiky po Ledecké chtěl, aby do 31. srpna podepsala reprezetační smlouvu. Její podmínky se ale nelíbily jak otci Jankovi, tak sportovní agentuře, která fenomenální olympioničku zastupuje. Proč je ale kvůli smlouvě takový humbuk?
 


 

Svaz může připravit Ester o hodně peněz a sám nabízí méně

Podle agentury Sport Invest, která Ledeckou zastupuje, by podpisem reprezentační smlouvy souhlasila s tím, že jí svaz nadiktuje, jaké sponzory má mít.

 

Jenže Ester má své partnery, kteří jí hradí celoroční rozpočet, aby mohla závodit. Náklady Ledecké a jejího týmu na sezónu se minulou zimu vyčíslovaly na zhruba sedm miliónů. "Chceme, aby Ester měla právo užití partnerů na svém vybavení dle svého uvážení v plném rozsahu a nemusela se podvolovat rozhodnutí svazu,“ vysvětluje šéf agentury David Trávníček.


 

Svaz na to reagoval tak, že zveřejnil návrh reprezentační smlouvy, podle které by Ledecká dostala od státu necelých 3,8 milionů korun, dalších 1,85 milionu by jí pak dala Dukla a Český olympijský výbor. Celkem tedy 5,6 milionů korun.


 

"Ale to nejsou peníze svazu, který je jen průtokovým ohřívačem financí z ministerstva školství,“ zmínil Trávníček a zároveň upozornil, že svaz pořádně nikdy žádné sponzory nesehnal.
 

"To je elementární neznalost svazu, který nikdy nezajistil žádného komerčního partnera, naopak po nás chtěl provize za partnery, které pro Ester získáme,“ dodal a narážel tak právě na to, aby si Ledecká mohla sponzory volit sama.

Takhle na postoj svazu reagoval Janek Ledecký: 

Co se stane, když Ester smlouvu nepodepíše?

Ledecká by pak nemohla jezdit Světový pohár, který na lyžích začíná už koncem října a na snowboardu v prosinci. To by se Ester pochopitelně moc nelíbilo a podle jejího otce by pak mohla přijít na řadu varianta, že by reprezentovala jiný stát.

mm TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 21:05 23:45

   Hokej: NHL – play-off

   23:45

   NHL – akce měsíce

   00:00

   Natural Track Luge - World Championship

   00:30

   Freeride World Tour - Ski & Snowboard (Kicking Horse)

   01:05

   Hokej: NHL – play-off

   09:00

   Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 20:55 23:00

   Fotbal: Paris Saint - Germain - AS Monaco

   23:00

   NBA: Los Angeles Clippers - Golden State Warriors

   01:00

   Házená: HC Erlangen - SC Magdeburg

   02:30

   UFC Unleashed (2)

   09:00

   Fotbal: Toulouse FC - Lille OSC

   10:40

   Czech rally 2019 (1)

Celý Program