osudný balónek

Karma i drsná kritika. Djokovič bude navždy tím špatným, míní McEnroe

Tomáš Rambousek
Tomáš Rambousek
7.9. 2020 13:46
Téma:

Skoro každý, kdo viděl, jak Novak Djokovič trefil v osmifinále grandslamového US Open čárovou rozhodčí má jasno. Taková smůla… Hodně přísné vyloučení. Jenže tenisová pravidla jsou striktní. Co je ale podstatné, srbský tenista stále více slyší kritiku na své chování. Prý nikdy nebude dobrým člověkem...

Tady vůbec nejde o peníze. Djokovič vydělal ve své kariéře na prize money přes 140 milionů dolarů (3,18 miliardy korun). Jde o prestiž, o pověst, o jméno. To si prostě nekoupíte. A právě moment v osmifinále newyorského klání mohl být chvilkou, ve které si svérázný vtipálek Nole mohl získat davy fanoušků. Jenže to nezvládl…
 

Viditelným problémem byl prý totiž Djokovičův úprk z areálu. Tisková konference? Ne, Novak prostě odjel co nejdřív to šlo. „Právě tam měl být. Vysvětlit to, omluvit se. Postavit se k tomu čelem,“ myslí si komentátor a bývalý tenisový rebel John McEnroe. „Omluva na twitteru je prostě málo, to není moc dobré,“ dodal.
 


Pokud dochází ke srovnání současných tenisových velikánů Federera, Nadala a Djokoviče, objevují se spekulace, jak by reagovali oni. Utekli by podobně? „Byl to emotivní moment, ovlivnilo to jeho reakci. Ale ať se mu to líbí nebo ne, po zbytek své kariéry zůstane špatným člověkem,“ říká McEnroe.


Mimochodem i on sám si prožil diskvalifikaci na grandslamu. V roce 1990 nedohrál duel se Švédem Mikaelem Pernforsem a to za svoje nepříliš gentlemanské chování. Postupem času se stal z McEnroea vynikající glosátor.
 


I když samozřejmě i on sám říká, že celé rozhodnutí bylo obtížné. „Rád bych vám řekl, že s tím nesouhlasím a nejraději bych našel jiný způsob, jak pokračovat ve hře. Zjevně to nebylo úmyslné, a chtěli byste jednoho z nejlepších hráčů historie udržet v soutěži. Jenže pravidla jsou tu pro všechny stejná,“ konstatoval.Djokoviče pak podle dalších dohnala i historie. Prostě karma.
V minulosti už několikrát čelil otázkám, zda právě odpalování balónků, které létaly na zadní zeď kurtů není riskem. Na Roland Garros málem trefil, také nechtěně, čárového sudího při duelu s Tomášem Berdychem. Video z jedné tiskové konference je naprosto výmluvné. „Já? Jestli neriskuji? Jestli vím, co dělám? Tak proč mě nediskvalifikují?“ odpovídal s arogancí novinářům.


Tak teď na diskvalifikaci došlo. Djokovič potřeboval nějakou chvli na to, aby si utříbil myšlenky a pak napsal na sociální sítě: „Chci proměnit to všechno v mé poučení, abych rostl a vyvíjel se jako hráč i lidská bytost.“ Otázkou je, zda mu to tenisový svět bude chtít prominout.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Racing Unleashed

   18:00 18:30
   18:30

   MotoGP - FIM Awards Ceremony 2020

   19:45

   Ligue 1 Highlights (11)

   20:40

   Fotbal: EA Guingamp - AC Ajaccio

   22:35

   Racing magazine (10)

   23:00

   Večerní sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Magazín Evropské ligy (4)

   18:15 19:10
   19:10

   UFC Main Event (7)

   20:05

   Grand Slam of Darts 2020

   00:00

   UFC 255: Figueiredo vs. Perez

   02:00

   UFC Main Event (4)

   02:50

   Házená: HSG Wetzlar - Eulen Ludwigshafen

Celý program