Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

tenis Nepochopený vtip

Karikaturista si udělal srandu ze Sereny, teď čelí výhružkám

Karikatura Sereny Williamsové.
Zdroj: Twitter

Kauza zuřící Sereny Williamsové ve finále US Open má další pokračování. Australský karikaturista Mark Knight totiž v běsnící tenistce našel inspiraci a zvěčnil ji ve svém díle. Hned se ale vůči němu strhla vlna nevole a nařčení z rasismu a sexismu.

Williamsová neunesla trestný fiftýn a game ve finále amerického grandslamu a pohádala se s rozhodčím. Sama ho označila za lháře a zloděje a nařkla ho ze sexismu. Vůči tenistům by si to prý nedovolil.


Do Sereny se opřelo mnoho tenistů i sportovních legend, přesto našla zastání ze strany WTA. Trochu z jiného pohledu to pak vzal Australan Mark Knight, který celou událost nakreslil ve své karikatuře.


Na ní mohutná Američanka skáče po své raketě, zatímco rozhodčí prosí mladou Japonku Ósakovou, jestli by ji nemohla nechat vyhrát. Vedle rakety navíc na zemi leží dudlík, kterým vystihl kreslíř nejen fakt, že je Williamsová matkou, ale také výrok, že by jako matka nikdy nepodváděla.


Karikaturu jako první otiskl australský deník The Herald Sun a hned si vysloužil obvinění z rasismu a sexismu. Svoje si vyslechl i sám autor díla, kterému prý na sociálních sítích vyhrožují lidé i smrtí jeho rodině.


„V neděli v noci jsem nakreslil tuto karikaturu poté, co jsem viděl finále US Open. Když jsem viděl chování Williamsové, musel jsem to nakreslit. Přišlo mi to zajímavé,“ vysvětli Knight důvod vzniku karikatury.


Kreslíře se zastal i deník Herald Sun. Podle něj chtěl pouze upozornit na nevhodné chování a nikdy by nenarážel na rasu. Opačného názoru je slavná spisovatelka J. K. Rowlingová. „Pokud chtěl jednu z největších sportovkyň dneška zredukovat na rasistické a sexistické klišé a další velkou sportovkyni zpodobnit jako anonymní stafáž, tak se mu to podařilo,“ kritizovala obrázek autorka Harryho Pottera na svém twitteru.

 

 


„Karikatura o Sereně je o špatném chování, ne o rase. Svět se právě zbláznil,“ uzavřel celou kauzu Knight a doufá, že celý svět ji pochopí tak, jak autor zamýšlel.

 

hp TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 04:00 06:00

   FIVB Předolympijský kvalifikační turnaj - Čína

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Moto GP - VC Aragonie (kvalifikace Moto3)

   09:50

   Moto GP - VC Aragonie (kvalifikace Moto GP)

   11:05

   Moto GP - VC Aragonie (závod Moto3)

   12:15

   KITE LIFE (5)

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: New England Revolution - Real Salt Lake

   10:45

   Sestřih Evropské ligy UEFA (1)

   11:15

   Cyklomagazín (4)

   11:25

   Běhej Lesy – Boletice

   11:40

   FIVB Předolympijský kvalifikační turnaj - Čína

   13:25

   Házená: SC Magdeburg - Rhein-Neckar Löwen

Celý Program