zdravotní péče

Lepší péče o sportovce! Nemocnice otevírají specializovaná centra

Téma:

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze spolu s dalšími třemi nemocnicemi otevřela specializovaná kardiologická centra pro děti a sportovce. Inspirovala se v Itálii, kde jsou kardiologické prohlídky sportovců stanovené zákonem. Mají snížit riziko poškození srdce a náhlých úmrtí. Centra budou moci navštívit i lidé na doporučení svého lékaře.

Teprve osmnáctiletému profesionálnímu hokejistovi, Jakubu Zapletalovi zachránilo specializované centrum kariéru. Klubový lékař mu řekl, že kvůli problému se srdcem už si nezabruslí. Poslali ho právě do specializovaného centra.
 

 

"Já jsem žil týden s tím, že už nikdy nebudu hrát hokej, potom jsem tam přišel a doktor mi udělal tyhle testy. Řekl mi, že tam něco není uplně v pořádku, ale že to není nic, co by mi bránilo hrát hokej a sportovat naplno," promluvil o svém příběhu hokejista Zapletal.

 


V České republice jsou k dnešnímu dni tři centra, která se specializují na kardiovaskulární potíže u sportovců. Podle statistik zemře ročně jeden z dvou set tisíc. Přesto, že se nejedná o vysoké počty, jsou tato náhlá úmrtí zbytečná a lze jim předcházet.
 

"My bychom byli rádi, aby sportovci umírali co nejméně, protože vždy umírají mladí nadějní sportovci, a pokud mu lze zabránit, tak budeme rádi, aby se nám to i v ČR dařilo," řekl přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie VFN Aleš Linhart.


Mladí sportovci své zdravotní potíže často zlehčují nebo zamlčují aby nepřišli o místo na soupisce. To se jim ale může vymstít.


Podle odborníků jsou nejčastější příčinou komplikací vrozené srdeční vady, onemocnění srdečního svalu a myokarditida - tedy zánět srdečního svalu. Tu způsobují infekční onemocnění. Pokud sportovci trénují i v době nemoci může to mít fatální následky


"Zkuste sportovci zakázat sport, byť jen na 14 dní. Oni říkají, že nic nedělají a potom vám řeknou, že šli běhat deset kilometrů protože pro ně to nic není," odpovídá specialista v oboru kardiologie Vladimír Tuka.

 


Specializovaná centra jsou komě Prahy také v Olomouci a v Třinci. Určena jsou nejen pro profesionální sportovce ale i pro lidi, kteří mají problémy se srdcem a chtěli by se bezpečně vrátit ke sportu.

Související témata:
Anežka Vrbicová TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Toronto Maple Leafs - Columbus Blue Jackets

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: New York Islanders - Florida Panthers

   12:50

   Element (419)

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   UFC Fight Night: Brunson vs. Shahbazyan

 • Nova Sport 2

  • NBA: Milwaukee Bucks - Brooklyn Nets

   09:00 11:05
   11:05

   Monster Energy Supercross Geneva

   11:35

   Coldwater Classic Series 2010 – Documentary

   12:05

   Portiva Golf Trophy - Stroke Play Championship

   12:20

   Element (419)

   12:30

   Magazín Evropské ligy (18)

Celý program