mistrovství světa

Čeští basketbalisté prohráli s Řeckem, ale jsou mezi osmi nejlepšími!

Ondřej Balvín při obranném bloku
Zdroj: profimedia.cz
Ondřej Balvín při obranném bloku
Téma:

Klíčový boj o postup do čtvrtfinále čeští basketbalisté nezvládli. S Řeckem prohráli 77:84, ale vzhledem k vítězství USA nad Brazílií 89:73 postoupili Satoranský a spol. mezi osm nejlepších celků na světovém šampionátu.

Češi začali velmi nervózně. Nedařilo se jim hlavně v útoku. První body si připsali až po čtyřech a půl minutách, kdy Martin Kříž snižoval na 2:5. Navíc zaznamenali hned pět ztrát, takže i proto Řekové nakonec úvodní čtvrtinu vyhráli 18:12.
 

Ve druhé čtvrtině se už Satoranský a spol. zklidnili, ale opět zbytečně ztráceli míče, takže Řekové chodili do rychlých protiútoků. Nicméně i na nich byl vidět velký tlak a kupříkladu největší hvězda týmu Giannis Antetokounmpo měl na konci prvního poločasu už tři fauly. Češi naopak hru zpřesnili, začalo se jim dařit v útoku a po dvou čtvrtinách vedli o jediný bod.


 

Úvod druhého poločasu byl hodně divoký. Hrálo se nahoru dolů. Češi si drželi mírné vedení. Také dokázali velice účinně bránit Antetokounmpa, který se snažil brát na sebe většinu útočných akcí Řeků. V závěru třetí desetiminutovky ale přišli další ztráty českých basketbalistů, které soupeř nekompromisně trestal a vypracoval si osmibodové vedení.
 

Na českých hráčích se najednou projevila tíha okamžiku. I proto si hned po dvou minutách poslední čtvrtiny vzal kouč Ronen Ginzburg oddechový čas. Řekové byli na vlně. Věděli, že k postupu musí vyhrát o 12 bodů. Rázem jich bylo plné hřiště. Makali, bojovali, hecovali publikum. Jenže pět a půl minut před koncem rozhodčí odpískali Antetokounmpovi pátý osobní faul a nejlepší hráč uplynulého ročníku NBA dohrál.


 

Bez něj už Řekové nebyli tak silní a český tým postupně mazal ztrátu. Nakonec prohráli o sedm bodů, ale přesto postoupili do další fáze turnaje.

 

vat TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL Classic games: Minnesota North Stars - Pittsburgh Penguins První triumf Jaromíra Jágra ve Stanely Cupu (25.5.1991)

   18:05 20:15
   20:15

   Silk Way Rally

   20:45

   Fotbal: DFB - Pokal Highlights (6)

   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   NHL: Anaheim Ducks - Winnipeg Jets

   22:45

   NHL - TOP momenty sezony

 • Nova Sport 2

  • NBA Classic Games: Seattle SuperSonics - Houston Rockets

   19:00 21:10
   21:10

   UFC Reloaded (41)

   22:00

   Fotbal: DFB - Pokal Highlights (6)

   22:15

   CZECH Classic Open 2020

   22:30

   TOP Liga ČTS by MONETA

   09:00

   TOP Liga ČTS by MONETA

Celý program