Cesta samuraje

Extrémní trénink šampiona. Jednu techniku opakuje 24 hodin v kuse!

Jiří Procházka s pásem pro šampiona organizace RIZIN
Zdroj: profimedia.cz
Jiří Procházka s pásem pro šampiona organizace RIZIN
Téma:
MMA

Jiří „Denisa“ Procházka patří mezi nejlepší české MMA zápasníky. MMA SHORTIES s ním vytvořilo 10dílný seriál, kde šampion mluví o své kariéře a vysvětluje svou životní cestu. V druhém díle se podělil o to, jak 24 hodin v kuse piloval jednu techniku.

Ačkoli svými kvalitami dosahuje úrovně UFC, sám se rozhodl zápasit v japonské organizaci RIZIN, kde drží titul šampiona polotěžké váhy. Japonsko pro něj není jen MMA. Procházka našel v tamní kultuře velkou inspiraci a jeho život reflektuje orientální filosofií.

V seriálu vypraví příběh, jak spojil trénink samurajů s moderním MMA. „Inspiraci jsem našel v knize Život a dílo, ta popisuje samuraje, kteří se chtěli posunout po technické stránce. Udělali by pro to cokoli. Pokud se chceš zlepšit v technice, musíš ji provádět furt dokola. Takhle to jeli 24 hodin, dva dny, někteří i týden v kuse,“ odkrývá cvičení japonských válečníků.

Stejnou filozofii si Procházka přenesl do svého tréninku. Jednoho dne se vydal do hor a 12 hodin prováděl základní techniku přední zadní (kombinace předního a zadního úderu). „Chtěl sem mít dokonalou techniku. Přední zadní je přímá cesta k vítězství,“ vysvětluje Denisa.

Později svůj trénink a honbu za dokonalou techniku posunul ještě dál. K příležitosti výročí smrti samurajského mistra Mijamoto Musašiho vyjel opět do hor a přední zadní opakoval po dobu 24 hodin.

„Dal jsem si čaj a v sedm večer jsem začal. Potřeboval jsem si dodat sebedůvěru, jel jsem to 12 i 16 hodin, ale 24 hodin je mnohem těžší. Nešlo úplně o techniku, ale o duševní stav. Usadit mysl a vynulovat emoce tak, že se staneš součástí všeho. Už tě nic nedokáže rozptýlit a soustředíš se na tu techniku,“ popisuje český MMA zápasník svou zkušenost.

„Když něco děláš takhle dlouho, tak se tím vlastně staneš. Zkoumáš, co je princip pohybu,“ dodává šampion. Jeho úsilí je více než úctyhodné. Těžko si představit, že by někdo jiný dokázal podstoupit stejnou cestu za skvělou technikou a sebepoznáním.

Procházka spirituální výpravy kombinuje s tréninkem moderního MMA a podle všech výsledků, to dělá skvěle.

Teď ho s největší pravděpodobností čeká zápas 31. prosince, kde by měl znovu obhajovat svůj titul.

Původně se měl utkat s šampionem Ryanem Baderem na trunaji, kde by se spojil Bellator a RIZIN. Nicméně ze společného galavečeru sešlo kvůli rozdílným představám obou organizací.

DC TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:05 11:00

   NHL: Buffalo Sabres - Toronto Maple Leafs

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Caro North - Expedition Antarctica

   11:30

   Házená: Füchse Berlín - SC Magdeburg

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Fotbal: Olympique Lyon - Racing Strasbourg

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: Girondins Bordeaux - Dijon FCO

   10:45

   SkiTour 2020 - Orlický maraton

   10:55

   UFC Reloaded (14)

   11:45

   UFC Reloaded (15)

   12:35

   Truck Racing Magazine - Dakar 2020

   13:00

   NHL: Carolina Hurricanes - Edmonton Oilers

Celý Program