Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 7. 7. 2017
indycar Iowa Speedway

Jedna velká zatáčka a 300 km/h: IndyCar pojede na nejkratší dráze

Ryan Hunter-Reay při jednom z vítězství v Iowě
Zdroj: Profimedia
Ryan Hunter-REay je v Iowě nejúspěšnějším pilotem, vyhrál už třikrát

Symbolicky hned poté, co se piloti IndyCar Series představili na nejdelším okruhu v kalendáři, na Road Americe, pokračuje šampionát závodem na trati nejkratší, oválu Iowa Speedway, který měří jen necelého 1,5 km. Závody jsou na trati, která je v podstatě jednou velkou zatáčkou na levou ruku, vždy ale velmi zajímavé.

Ovál Iowa Speedway je jednou z nejmladších tratí v kalendáři IndyCar. Moderní okruh byl otevřený v roce 2005. IndyCar na něm závodí od roku 2007. Když se rozhodla závodit ve státě, kterému se ostatní profesionální sporty vyhýbaly, považovali to mnozí za risk, závod ale sklidil úspěch. V prvních letech vždy před závodem IndyCar museli majitelé okruhu rozšiřovat tribuny.

 

Okruh pomáhal navrhnout legendární závodník NASCAR Rusty Wallace. Inspiroval se přitom tratí v Richmondu, kde byl velmi úspěšný. Krátký ovál, který měří 7/8 míle, tedy 1,4 km, má v zatáčkách klopení 12 až 14 stupňů. Jezdci jedno kolo obkrouží za 17 vteřin. Létají přitom rychlostí až 300 km/h.

 

V prvních letech si s okruhem nevěděl rady dodavatel pneumatik Firestone. Když se mu konečně podařilo přijít na to, jakou směs do Iowy přivést, nabídli piloti IndyCar nadšeným divákům fantastické závodění plné soubojů kolo na kolo.

 

 

Nejúspěšnějším pilotem je v Iowě Ryan Hunter-Reay, který z předchozích 10 závodů vyhrál tři. Tým Michaela Andrettiho, za který Hunter-Reay jezdí, má na kontě sedm triumfů. Dvakrát se radovala stáj Chipa Ganassiho. Loňský závod vyhrál Josef Newgarden tehdy závodící za stáj Eda Carpentera. Mezi vítězi chybí jméno nejúspěšnější americké stáje, týmu Penske. Ten ale před sezónou posílil právě loňský vítěz Newgarden a bude chtít navázat na dominantní představení, které vloni na okruhu, ležícím uprostřed nekonečných lánů kukuřice, předvedl.

 

Velká premiéra čeká Mexičana Estebana Gutierreze. Bývalý pilot Formule 1 nahradil v průběhu sezóny Sebastiena Bourdaise, který se vážně zranil v Indianapolisu. Gutierrez ještě na oválu nikdy nezávodil. Tým Dale Coyne Racing jej sice najal už před závodem v Texasu, INDYCAR ale nezkušeného pilota na nejrychlejší ovál nepustila.

 

 

Sezóna IndyCar je opět velmi vyrovnaná. V uplynulých 10 závodech se z vítězství radovalo osm různých pilotů. Naposledy překvapil svým triumfem lídr šampionátu Dixon, který vyhrál na Road Americe i přesto, že v trénincích a kvalifikaci jasně dominovali piloti stáje Penske. Dixon ale v závodě celé Penskeho kvarteto předjel a poprvé se letos radoval z vítězství.

 

Iowa je jednou z mála tratí, na kterých ještě Dixon nedokázal zvítězit. A to i přesto, že už třikrát startoval na krátkém oválu z pole position. Mimochodem, v Iowě se nikdy z vítězství v závodě vítěz kvalifikace neradoval. Jak to bude na krátkém oválu vypadat letos, můžete sledovat exkluzivně na programu Nova Sport 2. Přímý přenos začíná v neděli ve 23:15.

vbo TN.cz