Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 26. 9. 2017
gesto vyřešil to po svém

Jeden proti všem! Lidé pro vlajku umírají, říká voják, co neprotestoval

Alejandro Villanueva
Zdroj: Profimedia

Protesty proti prezidentu Trumpovi ze strany sportovců hýbou Spojenými státy americkými. Mezi nimi ale vyčnívá příběh fotbalisty, bývalého vojáka, který se rozhodl jinak.

Vztahy mezi americkými sportovci a prezidentem USA jsou v posledních dnech hodně vyostřené. Situace vyústila až k hromadným protestům, kteří fotbalisté z NFL předvedli během víkendových zápasů.
 

Desítky hráčů prestižní soutěže poklekly při americké hymně. Včetně těch z Pittsburghu.
 

Až na jednoho. Alejandro Villanueva se rozhodl jinak. „Lidé pro tuto vlajku umírají. Někdo na válečné misi byl, někdo je, někdo se tam chystá. Když jsem tu vlajku viděl na uniformě kamaráda, šel jsem bojovat i za něj, byl jsem připraven zemřít. Přece to není tak, že když někdo zůstane stát při americké hymně, nerespektuje tím, že se v naší zemi děje spousta nespravedlností a existuje rasová nerovnost,“ uvedl Villanueva na po zápasové tiskové konferenci.
 

Villanueva byl na několika misích včetně té v Afghánistánu. Nevzdat čest vlajce a hymně, symbolům Spojených států amerických, pro něj bylo nemyslitelné.
 

Na rozdíl od spoluhráčů, kteří se dohodli, že během hymny zůstanou v útrobách stadionu, šatnu opustil. Za jejích tónů pak stál před vchodem do tunelu s rukou na srdci.
 

Po zápase se ale kál. "Můžu za to, že působíme jako nejednotný celek. Doufám, že ostatní moji omluvu přijmou. Pokud ne, budu s tím muset žít," omlouval se týmu.
 

Díky svému kroku se ale stal velmi populárním. Hned po víkendu překonaly prodeje jeho dresu jakékoliv jiné napříč celými Spojenými státy. Pittsburští navíc sami uznali, že zůstat během hymny v šatně, nebylo správné.


 

msl TN.cz