Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Indy500 Prokletá rodina Andrettiů

Je tu svátek motorsportu, 500 mil Indy. Nejlépe začal Andretti

Marco Andretti trénuje na 500 mil Indianapolis
Zdroj: Profimedia
Marco Andretti trénuje na 500 mil Indianapolis

Slavný okruh a slavný závodnický klan. Nejlepší čas v prvním tréninku na závod 500 mil Indianapolis zajel Marco Andretti, pokračovatel známé závodnické rodiny, která je ovšem v Indianapolisu snad prokletá. Hvězdný host Fernando Alonso byl v prvním tréninku 19.

Začaly přípravy na největší svátek motorsportu, závod 500 mil Indianapolis. Piloty teď čeká týden tréninku, dvoudenní kvalifikace, další tréninky a v neděli 28. května od 18 hodin 101. ročník největšího závodu na světě, který vám exkluzivně přinese kanál Nova Sport 1!

 

Pondělní trénink vyhrál pokračovatel slavného závodnického rodu Marco Andretti. Stejný pilot ovládl úvodní trénink už před rokem. Jeho rodinu ale na historické dráze trápí velká smůla.

 

Zakladatel rodu Mario Andretti sice 500 mil Indianapolis dokázal vyhrát, přestože je ale druhým nejúspěšnějším pilotem v historii amerických formulí, povedlo se mu to jen jednou. Mario se vítězství dočkal při svém pátém startu v roce 1969, přestože až na jednu výjimku startoval pravidelně až do roku 1994, znovu se vítězství nedočkal.

 

Jeho syn a otec Marca Michael se nikdy Borg-Warnerovy trofeje nedočkal a to přesto, že je třetím nejúspěšnějším pilotem amerických formulí a z jezdců, kteří v Indianapolisu nikdy nevyhráli, vedl nejvíce kol. V Indy500 startoval Michael Andretti šestnáctkrát.

 

 

O vítězství se neúspěšně pokoušeli také druhý syn Maria Jeff, Mariův synovec Jeff a právě syn Michaela Andrettiho Marco. Ten byl vítězství neskutečně blízko při svém prvním startu v roce 2006. Ještě v polovině posledního kola to vypadalo, že si Marco jede pro vítězství, z ničeho nic se na něj ale dotáhl Sam Hornish Jr. a na cílové rovince se v do té doby v druhém nejtěsnějším finiši přehnal před Andrettiho. Marco má od té doby na kontě tři třetí místa, svůj obličej na Borg-Warnerovu trofej zatím ale nepřidal.

 

"Rychlost je vždycky dobrá. To je první věc, kterou tu potřebujete, protože pak se můžete soustředit na další faktory, jako například, aby vůz byl pohodlně ovladatelný, což bude můj cíl po zbytek týdne. Za kvalifikaci teď dávají body, takže ji nemůžeme úplně ignorovat, ale můj cíl je vyhrát závod. Je dobré vidět, že od začátku máme rychlost, teď se musíme soustředit na další věci," uvedl Marco Andretti a zmínil jedno z dalších specifik 500 mil Indianapolis.

 

Kvalifikace na 500 mil Indianapolis je totiž samostatným závodem. Na start se poslední květnovou neděli může postavit jen 33 jezdců. Kvalifikace tak bývala bojem o to, se do závodu vůbec dostat. To ale letos zřejmě platit nebude, protože přihlášeno je právě 33 pilotů. Ti si ale rozdělí už za kvalifikaci velkou porci bodů. Vítěz pole position získá 42 mistrovských bodů, tedy téměř tolik, kolik berou vítězové ostatních závodů IndyCar (50 bodů). Za samotný závod jsou pak rozdělovány  dvojnásobné body, vítěz si připíše rovnou stovku.

 

 

Poprvé se s ostatními piloty potkal na dráze dvojnásobný šampion Formule 1 Fernando Alonso. Ten si IndyCar a ovál v Indianapolisu poprvé vyzkoušel 3. května, kdy také splnil povinný test, který čeká na všechny nováčky. V prvním tréninku skončil Alonso na 19. místě.

 

"Všechno šlo velmi dobře. Měli jsme nějaké problémy se zavěšením zadních kol, takže jsme nezvládli dokončit program, který jsme si naplánovali. Na konci tréninku jsme chtěli vyjet ještě ve chvíli, kdy bude na trati víc vozů, to se nám nepovedlo, ale celkově to byl skvělý den," řekl dvojnásobný šampion Formule 1.

 

"Jsem s vozem spokojenější než při mém prvním testu, protože jsem cítil některé změny v nastavení, které jsme si ráno vyzkoušeli. Cítil jsem se dobře, žádné problémy, žádné drama, velmi, velmi pozitivní den," dodal Alonso.

 

První bouračku letošních příprav na Indy500 má na svědomí nováček Jack Harvey (Michael Shank Racing/Andretti Autosport), který dvě hodiny před koncem narazil do zdi ve druhé zatáčce. Jezdec vyvázl nezraněn, na trať se během pondělí už nevrátil.

 

Za Andrettim ve výsledkové listině skončili Dixon, Carpenter, Bourdais a Hunter-Reay. Kompletní výsledky najdete ZDE.

vbo TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: St. Louis Blues - San Jose Sharks

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Engadinsnow - Ski & Snowboard (Engadin)

   11:35

   Ligue 1 Highlights (37)

   12:30

   Major League Soccer Highlights (12)

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Ragby: Wasps - Harlequins

   10:45

   Element (387)

   11:00

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Lee

   13:00

   NBA: Toronto Raptors - Milwaukee Bucks

   15:00

   Barcelona Spartan Race

   15:30

   Ultra Pirineu - Trailrunning

Celý Program