když nejde sportovat

Přišel čas esportu? Nejsme sport, ale zájem je obrovský, říká nejlepší Čech

Lukáš Pour
Zdroj: Instagram
Lukáš Pour
Tomáš Rambousek
Tomáš Rambousek
Publikováno 17. 3. 2020
Téma:

Koronavirus sport zastavil a tak jako záskok na chvíli nastoupili machři, kteří hrají počítačové hry. Nedělní duel Sparta – Plzeň se nehrál na Letné na trávníku, ale na herní konzoli. Nejlepší český hráč Lukáš Pour byl u toho, nemyslí si ale, že by toto odvětví ten pravý sport mohlo nahradit…

Zájem o esports stoupá, logicky. Hry jsou dostupné na každém rohu a v pohodlné době spousta dětí volí raději počítač než sport. Poté, co je bezpečnější zůstat doma než jít ven, by mohl mít esport ideální podmínky pro rozvoj.
 

Jak esportovat a jak by mohly vypadat zápasy sportovců, ukázaly organizace fotbalové Sparty a Viktorie Plzeň. Náhrada za ligový zápas možná běžné fotbalové publikum nenadchla, přece jen emoce na tribunách chybí, jinak byl ale o přenos hodně solidní zájem.


Vnímali jste, že na vás kouká takové množství lidí?
„Popravdě jsem nečekal, že to bude mít takovou sledovanost. Stream dosáhl přes nějakých 3 tisíce lidí, což na FIFU v České republice je myslím parádní číslo. Samotného mě to dost překvapilo. V jednu chvíli to byl třetí nejsledovanější stream z FIFY na světě.“

Počítadla nakonec vystoupala až na 18 tisíc zhlédnutí. Může se takový zájem opakovat?
„Je to neskutečný, jsem rád, že ten počet lidí jde nahoru. Hodně lidí v ČR k tomu ještě nenašlo cestu, ale myslím, že to má mnohem větší budoucnost.

Myslíte, že současná situace je pro esports komunitu nová výzva?
„Zájem o esports stoupá. Pro nás ta nedělní akce určitě byla velká příležitost. Normální sport je defakto zakázaný, ale v obýváku u konzole se sportovat může. Ale určitě nechci, aby to vyznělo tak, že esport vyletí díky pandemii nebo nějakému neštěstí. Ta situace je nepříznivá pro všechny."

Možná se právě díky pandemii koronaviru zvýší i počet hráčů. Cítíte, že může přijít i větší konkurence a bude těžší prosadit se?
„Řekl bych, že se zvýší počet hráčů na světě. Nevím ale, jestli se zvětší nějak konkurence, protože hodně turnajů a kvalifikací se i nám zrušilo právě kvůli koronaviru. Například jsme měli hrát o víkendu teď kvalifikaci o Ligu mistrů, ale v pátek se vydalo prohlášení, že veškeré turnaje a kvalifikace jsou suspendovány na dobu neurčitou. Ani ten velký esports se totiž nehraje z obýváků, ale na různých eventech, kam lidé musí dorazit a hrají i před spoustou diváků.“


Slyšíte ale určitě i kritiku. A tak se nabízí otázka: Je odvětví esports opravdu sport?
„Spousta lidí do toho nevidí a moc o to neví. Já bych to určitě sportem nenazval, není to tolik fyzicky náročný jako sport. Ale třeba zrovna FIFA si myslím, že je hlavně psychicky náročná. Když musíte hrát třeba 10 hodin v kuse nějaký turnaj, tak je určitě fajn, být na to nějak i fyzicky připraven.“

Bylo vidět, že zápas Sparty s Plzní hráli v podstatě samí mladí kluci a opravdu mezi nimi nebyl nikdo, kdo by nevypadal jako nějaký pecivál. Sportují esportovci?
„Já sám hraji už od 4 let fotbal, chtěl jsem být vždy profesionálním fotbalistou. Bohužel to nevyšlo, ale fotbal stále hraji. Mám to rád a jen tak s tím skončit nechci. Jinak obecně mám rád všechny sporty, rád si zahraju badminton, tenis, jezdím na kole.“Jak to vypadá s dalšími esport eventy? Nenabízí se v nadsázce otázka, jestli nedohrát fotbalovou ligu za opravdové fotbalisty?
„My už svoji e:Ligu máme odehranou, takže si myslím, že tohle není úplně otázka na nás. Každopádně nápad by to byl skvělý. My, co to hrajeme, bychom určitě byli rádi, kdyby se to takhle mohlo odehrát.“ (úsměv)

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 15:00 16:45

   Basketbal: ERA Nymburk - Gaziantep

   16:45

   Fotbal: VfL Bochum - Bayern Mnichov

   18:30

   Odpolední sportovní noviny

   18:35

   Anglické kluby v Evropské lize 2019/2020

   20:20

   Freeride World Tour - Vallnord - Arcalis

   20:45

   Element (410)

 • Nova Sport 2

  • 14:40 16:20

   Fotbal: Lille OSC - AS Saint - Étienne

   16:20

   MotoGP – Virtuální závod

   17:00

   NHL: New Jersey Devils - Edmonton Oilers

   18:50

   NBA - Vzkazy hráčů na sociálních sítích

   19:00

   NBA All - Star Skills Competition 2020

   21:05

   Fotbal: Ligue 1 - TOP zákroky sezony (2)

Celý Program