neuvěřitelný příběh

Je třeba vědět, kdy musí být člověk zlej, říká první český profík mezi šipkaři

Karel Sedláček
Zdroj: facebook
Karel Sedláček

Emoce, které přineslo poslední mistrovství světa šipkařů ještě nestačily vyhasnout a české prostředí šipek rozčísla zničehonic úžasná novinka. Karel Sedláček vyhrál třetí z letošních turnajů evropské šipkařské Q-school, tedy kvalifikaci či vstupenku do velkých turnajů PDC.

„Zlej Kája“, jak se mu přezdívá, nyní řeší, zda a jak ve svých 40 letech změnit život. Splnil se mu sen, může na jakémkoliv turnaji hrát s profíky.
 

„Počkejte, ještě tu obsloužím pána, a už se vám budu věnovat,“ omluví se vousatý holohlavý sympaťák a otec čtyř dcer. Do skladu technických plynů ve Vysokově nedaleko Náchoda za ním jezdí lidé už přes 10 let. Firmičku, kterou vybudoval, ale rozhodně opouštět nechce. „Jsem sám sobě šéfem a mám dva zaměstnance. Ale v téhle situaci musím řešit i to, že když tu nebudu denně, aby to fungovalo. Taky aby člověk měl nějaká zadní vrátka, kdyby v šipkách neuspěl. Aby nemusel v 45 letech nastoupit do fabriky, když tu 10 let něco budoval…“
 

Někdo zazáří a hvězda je z něj během chvíle. Karel Sedláček buduje šipkařskou kariéru tři desítky let. „Začali jsme jezdit s partou po turnajích, nejdřív to byla okresní liga, chytlo mě to, pak jsem měl dost času trénovat i na vojně. Šipky mě neopustily, člověk cítil, že možnost je, dařilo se. Přišly tituly mistra republiky a člověk tomu propadal,“ vzpomíná na začátky.

Pak to zkusil i ve světě. Na první velké turnaje jezdil třeba do Holandska autem tam a zpátky. Teď se dočkal další mety. Vyhrál Q-school, turnaj, který vůbec není snadný.

„Jsou čtyři možnosti a povedlo se mi to na třetí pokus. Ve čtvrtek jsem uhrál čtvrtfinále, v pátek osmifinále a v sobotu vítězství,“ vypráví. V neděli už hrát nemusel. „Vstřebávám to postupně. Pořád se to mění a usměrňuje. Člověk si uvědomuje, co se to stalo. V první chvíli to ale samozřejmě byla absolutní fantazie,“ směje se český šipkař.
 

Kartu do PDC chtělo skoro 350 hráčů a jen 11 z nich mohlo uspět: 4 vítězové a dalších 7 z žebříčku. „Já měl šanci postoupit z Q-school už před rokem, tehdy to nevyšlo o jediný bod. A jsem vlastně za to rád. Asi bych měl problémy, jak s kartou naložit,“ vypráví Sedláček.Myslím, že teď to přišlo v pravý čas. Tehdy bych to asi vůbec nemohl hrát, bylo by to strašně náročné. Dneska už mám nějaké zázemí a hlavně britského sponzora. Díky němu nemusím řešit letenky, ty mi přijdou mailem, neřeším ubytování, vím, kdy mě nabere taxík, prostě vše vypadá najednou jinak,“ vypráví.


I když totiž vlastníte profi kartu na turnaje PDC, náklady spojené s účastí na turnaji si hradíte sami. Jeden turnaj stojí až 30 tisíc korun. „Sponzor mě oslovil loni začátkem léta. Všiml si mě na turnajích European Tour, asi mě tam někteří hráči i doporučili, a jsem možná pro ně trochu zajímavý, jsem jeden z mála z východní Evropy.“


Jako čerstvý vlastník karty PDC hned po návratu z německého Holdesheimu, kde se evropská Q-school hrála, zase zamířil do práce. A také za rodinou. Doma totiž nastává nová situace. Z táty, který si občas odjel zahrát nějaký turnaj, je u Sedláčků doma muž, který může na každém turnaji vyzvat třeba Michaela van Gerwena či Petera Wrigtha. S manželkou ale samozřejmě musí řešit, kolik vlastně turnajů odjezdí.„Sám ještě nevím. Turnajů, na které se dá vyrazit, je asi spousta. Ale pořád ještě musím řešit práci a soukromí. "Podporu mám velkou, se dvěma malými holčičkami to ale sranda není. Do toho máme rozestavěné bydlení. Je potřeba dořešit vše, aby si to pěkně sedlo,“ vypráví. Rodinu by ale občas chtěl na turnaje vozit, když to půjde. „Občas se stane, že turnaje jsou ob týden a pak je člověk třeba v Anglii skoro dva týdny v kuse. To bych chtěl holky brát sebou,“ uvědomuje si chlap, kterému se v životě narodily už čtyři dcery. Ty dvě první pomalu dospívají.Na zádech má sice napsáno Zlej Kája a pro anglicky mluvící fanoušky šipek je známý jako Evil Charlie. „Jo! Jsem hrozně zlej…,“ rozesměje se na celé kolo. „Jasně, asi když je potřeba, tak si umím houknout. Ale dneska rozhodně neřeším spory s takovou rázností jako dřív. Ta přezdívka vznikla na turnajích, když jsem občas někoho vyprovodil čtvrtýma kolama. A už to zůstalo,“ vysvětluje původ svého šipkařského jména.


Po vstupu mezi šipkařské profíky ale samozřejmě ví, že při hře musí dobráctví stranou. „Povahově odděluju soukromí od sportovní činnosti. Když hraju šipky, tak jsem myslím nesmlouvavej a tvrdej. Je potřeba vědět, kdy musí být člověk zlej…“

Související témata:
ram TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   Pobouření

   10:00

   Evropská liga - Nejhezčí góly podzimu

   10:25

   Fotbal: AC Sparta Praha B - FK Dukla Praha

   12:30

   Winter Games NZ - Obsidian Big Air

   13:00

   Florbal: Oilers - Tiikerit

 • Nova Sport 2

  • NHL: Pittsburgh Penguins - New York Rangers

   09:00 10:45
   10:45

   NHL: Arizona Coyotes - Vegas Golden Knights

   12:25

   Magazín NBA Action (5)

   12:50

   NBA - akce měsíce

   12:55

   Fotbal: FK Ústí nad Labem - SK Slavia Praha B

   14:35

   Evropská liga - podzim 2020

Celý program