Aktualizováno 24.2. 2017 12:22
klíčové zápasy proč je nezvládají?

Problém Sparty? Nekázeň! Seznam červených karet je děsivý

Červené karty pro Spartu

Dva zápasy proti Rostovu, dvě červené karty pro Spartu. Pražané vypadli v play off Evropské ligy s ruským celkem i kvůli nedisciplinovanosti svých fotbalistů. A pohled do nedávné historie napovídá, že ani v minulosti nebyly červené karty pro sparťanské hráče v evropských pohárech výjimkou.

Vraťme se o týden zpátky. Hned na úvod druhé poloviny sezóny přišel pro Spartu zápas jara. Letenští jeli do Rostova pro takový výsledek, který by jim dával naději do odvety. Jenže místo toho Rusové rozmetali naděje českého týmu na účast v osmifinále už v poločase vzájemného dvojzápasu.

Jistě, Sparta dělala fatální hrubky, po kterých fotbalisté druhého celku minulého ročníku ruské nejvyšší soutěže pohodlně skórovali, ale výsledek by mohl být o poznání příznivější nebýt situace z dvaatřicáté minuty. Záložník Tiemoko Konaté, který dvanáct minut předtím inkasoval žlutou kartu, v tu chvíli uštědřil nešetrný šlapák Kalačevovi. A nemohlo následovat nic jiného než vyloučení.

Šikovný záložník, který na podzim upadl v nemilost jak u Sparty, tak u jejich fanoušků, ale v zimě dostal znovu šanci v áčku, si tak znovu zavařil. V hledišti se při prvním ligovém utkání Sparty objevily nenávistné transparenty vůči fotbalistovi z Pobřeží slonoviny, všelijaká byla i prohlášení spoluhráčů po duelu v Rostovu.

Uplynul týden, Sparta hostila ruský tým na Letné a nešlo už víceméně o nic jiného než o čest. Pražané navíc rychle inkasovali, a tak by je dál mohlo posunout jen šest branek. Už tak nereálný cíl ještě více zkomplikoval Costa Nhamoinesu, který necelou půlhodinu před koncem vyfasoval druhou žlutou a musel pod sprchy. Gól Karavajeva v závěru zápasu už zachránil jen bod do koeficientu a trenér Tomáš Požár po utkání mluvil o tom, že by se něco takovoho hráčům se žlutou kartou v zápise stávat nemělo.

CO ROK, TO ČERVENÁ PRO SPARTU:

2014 Malmö - Lukáš Vácha
2015 CSKA - Marek Matějovský
2016 Steaua - Jakub Brabec
2017 Rostov - Tiemoko Konaté
2017 Rostov - Costa Nhamoinesu

Sparta ale neřeší problém s disciplínou zdaleka poprvé. Už v minulých sezónách její fotbalisté klíčové momenty na evropských scénách nezvládali. Když se Sparta pokoušela před necelými třemi lety prokousat do vysněné Ligy mistrů, postavil jí los do cesty soupeře z Malmö. Radost z relativně příznivého losu ale rychle Pražany přešla. Doma jen remizovala 0:0, ve Švédsku po dvou gólech Rosenberga padli. Zmar dokonal ještě Vácha, který po zbytečné druhé žluté v nastavení musel z trávníku.

Loni v létě narazili sparťané ve třetím předkole Ligy mistrů na bukurešťskou Steauu. První utkání na Spartě skončilo 1:1, druhé však poznamenal výkon jindy velké opory Jakuba Brabce. Po jeho chybě vstřelil soupeř úvodní gól, zápas byl ale pro Pražany stále otevřený, na prodloužení stačilo vstřelit jedinou branku. Jenže Brabec zkraje druhé půle, s vědomím, že jednu kartu už na kontě má, na polovině hřiště fauloval Goluboviče, viděl žlutý kartónek podruhé a takřka celý druhý poločas hosté hráli v oslabení. Toho Steaua po deseti minutách využila ke vstřelení druhého gólu.

A tehdejší kouč Sparty Zdenek Ščasný neměl pro svého svěřence příliš slov pochopení, když počastoval Brabcovo počínání jako stupiditu a totální taktickou hloupost.

Sparta se už řadu let neúspěšně pokouší znovu dostat do milionářské Ligy mistrů, opakovaně však nezvládá klíčová utkání. A jedním z faktorů, který za to může, je i nedisciplinovanost. I s Rostovem šlo o hodně, postupem by si vydělala další nezanedbatelné peníze, jenže ze slávy nakonec nic nebylo. I nad tímhle nezdarem leží i červený stín...