Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

šílená story vyjde jim risk?

Když je druhá liga víc než titul: Etika i trapas v českém volejbalu!

Český volejbal
Zdroj: Profimedia
Český volejbal

O co jim jde? A je to vůbec legální? Prostředí volejbalové nejvyšší soutěže řeší neobvyklou aktivitu brněnských klubů, které navenek vypadají jako jeden celek. Po vyřazení v play off týmu Volejbal Brno bojují jeho hráči o postup do nejvyšší soutěže za spřízněný druholigový tým. A možná nejen za něj.

Jak se to mohlo stát a legislativa na to snad nepamatuje? A není to brněnským volejbalistům hloupé, že si spravují chuť po předčasném konci v soutěži, kde nemají konkurenci? 


Otázky, na které jsou zřejmě jednoduché odpovědi: Stát se to mohlo, současná legislativa to umožňuje a samotným hráčům to možná divné přijde. Jde ale zřejmě o trochu jiný zájem, jak napovídají hlasy z okolních klubů.


Má snad v plánu brněnský manažer Marek Gerža vyhrát druhou ligu a pak licenci prodat? Kolik taková licence stojí a je vůbec smysluplné soutěže kupovat?
Týmů, které mají díky podivné aktivitě brněnských volejbalistů znehodnocenou sezonu, je několik.

Volejbal Brno
Zdroj: Profimedia Volejbal Brno

Normálnímu smrtelníkovi je dost těžké celou kauzu vysvětlit. A tak je potřeba shrnout data:

VOLEJBAL BRNO
- skončil v základní části extraligy šestý a postoupil dokonce i do semifinále
- mezitím už v lednu přeřadil dvě velké opory do týmu ve druhé lize
- velezkušení Michal Hrazdira a Ondřej Boula jednoduše rezignovali na boj o titul a šli vyhrát postup do extraligy


Ten je zřejmě v téhle story víc. „Kdybych si mohl vybrat, raději uvolněně hraji extraligové play off. Extraliga je na hraní lepší. S aktuálním cílem jsem ale vnitřně vyrovnaný,“ potvrdill Boula v únoru pro idnes.


Ve druhé nejvyšší soutěži tým Volejbal Brno hrál dlouho v základní části s druhou garniturou hráčů. Skončil v tabulce šestý, posily přišly až před play off. První, kdo šli z kola ven proti kontroverzně posílenému soupeři, byl Sokol Bučovice.


„Nemá smysl zabývat se tím, jak by se všechno vyvíjelo nebýt jejich posílení. Prostě oni hráče mají, a tak je doplnili. Jedou si za svým posláním, vyhrát pro někoho extraligu. Systém jim to umožňuje, na kdyby se nehraje,“ komentoval pro Deník prohru v semifinále druhé ligy bučovický trenér Zdeněk Čížek.


Nepřímo tak naznačil, že smyslem Brna není postoupit do elity, ale jen získat výhodnou pozici pro posezónní jednání. „Víte, já si myslím, že sport se má dělat tak, že se má ukázat, že je někdo nejlepší, celý můj sportovní život, ale tohle vypadá hloupě," dodal Čížek.


Nutno dodat, že vedle Hrazdiry a Bouly pomáhali druholigovému týmu také Martin Licek, Daniel Římal, Jan Pražák a Tadeáš Handlíř, kteří nastupují za obě družstva zároveň. Legislativa to umožňovala. Jsou mladí, není jim víc než 23 let a mají schválený střídavý start.

Michal Hrazdira
Zdroj: Profimedia Michal Hrazdira

A tak dalšími v řadě, kdo šli z kola ven, byli frýdecko-místečtí Black Volley Beskydy. Ti o postup do elity neúspěšně bojují už třetím rokem v řadě. A ani tentokrát neuspěli, i když to tentokrát bylo podivné.


„Je to to samé, jako kdyby hokejisté Třince stáhli před play-off své nejlepší hráče a tím prakticky vypustili sezonu jen proto, aby jejich farma Frýdek-Místek postoupila do ligy a vzápětí licenci prodala. No prostě fraška a já věřím, že se to Brnu vrátí,“ glosoval pro Deník kauzu Přemysl Kubala, dlouholetý český reprezentant.

Brno - Benátky
Zdroj: Profimedia Brno - Benátky

Nyní stojí před soubojem s Brnem klub z Benátek nad Jizerou. Středočeši na neférové jednání Brna upozorňují už před startem barážové série. „Je to absurdní. Tým, s nímž máme bojovat o udržení v extralize, má téměř totožné složení, je veden totožným koučem a hraje v totožných dresech a v totožné hale jako tým, který jen těsně prohrál souboj o semifinále extraligy. Z hlediska svazu jde však o oddělené subjekty,“ uvádí rozhořčeně předseda VK Benátky nad Jizerou Vladimír Němeček.

Jenže Český volejbalový svaz potvrdil, že ze strany Brna je opravdu vše provedeno dle platných řádů. Jak je to možné? Subjekty Volejbal Brno a.s., který hraje extraligu, má jiné IČO, než subjekt Volejbal Brno z.s., hrající pod názvem SGLD Brno ligu druhou. Ten byl také založen až v roce 2014.


Zpět ale k motivu brněnských volejbalových klubů, které sice nejsou propojené IČem a DIČem, ale hráčsky i funkcionářsky rozhodně. Ve volejbalovém zákulisí se totiž i šušká, že scénář byl napsaný už někdy na podzim a klub Black Volley Beskydy dokonce s Brnem tento scénář připravil.


Proč? Možná proto, že touha postoupit mezi elitu je až příliš velká a tak frýdecko-místečtí, kteří ve druhé lize skončili až druzí za Bučovicemi, pro jistotu nechávají baráž vyhrát Brno, aby od něj licenci vzápětí koupili.


Baráž o extraligu mezi Benátkami a Brnem začne o víkendu. Otázky a odpovědi na spekulace budou zodpovězeny za dva týdny.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:50 11:05

   Moto GP - VC Aragonie (kvalifikace Moto GP)

   11:05

   Moto GP - VC Aragonie (závod Moto3)

   12:15

   KITE LIFE (5)

   12:30

   Filip Řeháček – MS Moto 3 Aragonie

   12:45

   Moto GP - VC Aragonie (závod Moto GP)

   14:15

   Moto GP - VC Aragonie (závod Moto2)

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: New England Revolution - Real Salt Lake

   10:45

   Sestřih Evropské ligy UEFA (1)

   11:15

   Cyklomagazín (4)

   11:25

   Běhej Lesy – Boletice

   11:40

   FIVB Předolympijský kvalifikační turnaj - Čína

   13:25

   Házená: SC Magdeburg - Rhein-Neckar Löwen

Celý Program