Hokej Česká extraliga

Je definitivně jasno: Do baráže jde Jihlava, Chomutov se zachránil!

Jakub Škarek
Zdroj: ČTK

Hokejisté Chomutova vyhráli ve 4. kole skupiny o umístění v extralize v Mladé Boleslavi 5:4 a definitivně se zachránili. Jihlava je po Litvínovu druhým jistým účastníkem baráže.

Mladá Boleslav nastoupila bez řady opor a v brance s devatenáctiletým extraligovým debutantem Grohem, se sedmi beky a jen devíti útočníky. Chomutov vstoupil do utkání lépe a ve čtvrté minutě se dostal do vedení v přesilové hře. Hned po 13 vteřinách potrestal Orsavovo vyloučení Smejkal, který se dostal k dorážce po Koblasově střele a natřikrát překonal Groha.

Bruslařský klub opověděl v polovině první třetiny, kdy se Nahodil snažil v přečíslení přihrát, ale puk se od bránícího Szathmáryho k němu vrátil a mladoboleslavský útočník zakončil nad Lukešův pravý beton. Domácí se pak ubránili při Nahodilově trestu a v 19. minutě po kombinaci s Lencem byl blízko obratu Najman, ale nestihl dobře zakončit.

Ve druhé třetině Piráti rozhodli o osudu utkání. Ve 25. minutě se dostal do úniku Vondrka, který sice Groha nepřekonal, ale z dorážky doklepl puk do prázdné branky Knot. Za dvě minuty dostal prostor před Grohem Vondrka a tentokrát se zakončením uspěl. Ve 33. minutě mohl odpovědět Lenc při přečíslení domácích, ale z ideální pozice minul branku.

Úvod třetí třetiny vyšel Mladé Boleslavi. Hned po 31 vteřinách z levé strany od mantinelu překonal Lukeše Orsava. Za tři minuty se šikovně uvolnil na pravém kruhu Najman a vyrovnal. V 17. extraligovém zápase si připsal premiérovou trefu.

Pirátům ale vrátil vedení ve 46. minutě po ideální přihrávce útočníka Růžičky Sklenář, který překonal Groha zblízka. V polovině závěrečné části pojistil náskok hostů střelou z pravého kruhu Huml. Za domácí už jen zkorigoval stav pět sekund před koncem v přesilové hře Eminger.

Jihlava bude v baráži

Hokejisté Jihlavy jsou po 4. kole skupiny o umístění v extralize po Litvínovu druhým jistým účastníkem baráže. Rozhodla o tom domácí porážka Dukly s posledním Litvínovem 0:1. Zároveň dvanáctý Chomutov zvítězil na ledě Mladé Boleslavi 5:4 a má před Jihlavou dvě kola před koncem náskok už 12 bodů.

Chomutovským Pirátům stačilo získat k jistotě účasti v příštím ročníku nejvyšší soutěže na ledě už zachráněné Mladé Boleslavi bod či jakákoliv ztráta Jihlavy. Dukla loni vybojovala v baráži návrat do extraligy po 12 letech, po roce v ní bude hájit účast mezi elitou.

Baráž na 12 kol pro týmy z 13. a 14. místa a dva nejlepší celky první ligy o dvě místa v příštím ročníku nejvyšší soutěže odstartuje v úterý 27. března a skončí v neděli 22. dubna.

Z druhé nejvyšší soutěže do ní postoupí úspěšní semifinalisté. Po druhých zápasech sérií na čtyři vítězné zápasy vedou 2:0 Karlovy Vary nad pražskou Slavií i Kladno nad Motorem České Budějovice. Souboje pokračují v sobotu a v neděli v Praze a v Kladně.