Blog Názory expertů

Jan Velart: Hokej v Číně? Zlatá horečka. Zájem bude stále vyšší!

Jan Velart
Zdroj: Nova Sport
Téma:
NHL

Čína je pro NHL to samé, jako Aljaška pro zlatokopy 19.století. Slibuje zisky. Gigantické zisky. Zatím NHL sbírá jen drobky, co popadaly okolo, ale brzo se zakousne naplno do obřího koláče, který leží na stole. Je to jen otázka času.

Finále olympijského turnaje v Soči sledovalo v Kanadě v televizi asi 15 milionů lidí. V Číně? 120 milionů. K neuvěření, viďte? Ale přeci jen šlo o olympiádu, která je globálně jedním z největších televizních taháků.

 

Tak zkusme jiná čísla. První zápas letošní finálové série mezi Pittsburghem a Nashvillem v boji o Stanley Cup viděly v Kanadě čtyři miliony diváků. V USA zhruba pět milionů. V Číně? 22 milionů! A to se bavíme o zemi, kde prakticky nikdo neví, co je to puk a proč nosí brankáři betony. Stačí ale pár let osvěty a NHL čekají žně.

 

 

Víme, že sportovní Čína požádala na jaře NHL, aby jí pomohla pochopit, jak funguje hokejový svět. Co se má lidem nabídnout, aby je hokej bavil? Jaká se má vybudovat infrastruktura? Příjezd dvou týmů pod hlavičkou NHL je logickým vyústěním. Za pět let přijdou zimní olympijské hry a čínské politbyro vyhlásilo cíl, že se 300 milionů dětí začne věnovat zimním sportům. Kolik z nich budou za 10 let hokejisté? 10 milionů? 50 milionů? Buď jak buď, je to sféra která absolutně přesahuje vše, co NHL dosud znala.

 

 

Investice do Evropy půjdou na druhou kolej. Teď už se nebudou hrát přípravné zápasy ve Švédsku, Finsku a když se na nás usměje štěstí, tak jednou za deset let také v Česku. Nyní budou Crosby, McDavid či Toews pravidelně jezdit do Číny. Každý rok zřejmě pár velkých hvězd. Vancouver a Los Angeles letos do Šanghaje a Pekingu nevyslali žádné nováčky a hráče bojující obvykle v přípravném kempu o místo na soupisce. Ne. Přijeli Quick, Kopitar, Doughty, bratři Sedinové a v podstatě to nejlepší, co tyhle dva týmy na soupisce mají.

 

NHL si dala záležet, aby se ukázala v dobrém světle a s výjimkou až únavně častého vylučování se hrál nadprůměrně dobrý zápas s množstvím akce. Vancouver udělal nesmírně chytrý krok, když podepsal krátkodobý amatérský kontrakt s brankářem Zehuo Sunem. Do branky se nepodívá, ale mohl s Canucks trénovat a být s hráči v kabině. Čínská média o tom houfně informovala.

 

 

Za deset nebo patnáct let bude NHL v Číně široce sledovanou ligou. Prodej televizních práv bude v řádech stovek milionů dolarů. Vyšší zisky z toho budou mít majitelé klubů, a tím pádem i hráči, protože stoupne platový strop a celkově se zvýší jejich výplaty. Sedinové už to nezažijí, ale mladíci jako Bo Horvat nebo Adrian Kempe zřejmě ano.

Související témata:
Jan Velart TN.cz
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL Classic games: Boston Bruins - Edmonton Oilers

   21:05 01:05
   01:05

   Jorge Lorenzo - Válečník

   02:30

   Michelin Virtual British Grand Prix

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL Classic games: Boston Bruins - Edmonton Oilers

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • World Darts Championship 2019

   22:30 01:40
   01:40

   UFC Fight Night: Woodley vs. Burns

   09:00

   Premier League Darts 2019

   10:55

   Basketbal: Giannis Antetokounmpo - NEJ akce 2015 - 2020

   11:25

   NBA - Trefy po získání míče 2015 - 2020

   11:50

   Best of Ultra Trail Mont - Blanc

Celý program