blog kde se stala chyba?

Jan Velart: Olympijský výbor si za odmítnutí NHL může sám

Jan Velart
Zdroj: Nova Sport
Téma:

Zimní Olympiáda v Pchjongčangu bez hráčů NHL? Teď už zdá se čirá realita. Nejslavnější hokejová liga oznánila, že své vyslance tentokrát nechá doma. I když vlna kritiky se snáší hlavně na NHL, na vině je spíš Mezinárodní olympijský výbor.

Minulý týden NHL oznámila, že na podzim sehrají Vancouver a Los Angeles dva exhibiční zápasy v Pekingu a Šanghaji. Gary Bettman zářil úsměvy, jak liga pěkně expanduje a jak se těší na Olympijské hry 2022 v Pekingu, kde Číňané plánují se svým hokejovým týmem udělat díru do světa. Čeká se, že NHL bude Číňanům hodně pomáhat a sama na tom bude profitovat. Jenže týden poté oznámí, že na Olympiádu, která je o čtyři roky dřív a která se koná jen dvě hodiny letu od čínského území, NHL nepojede.
 

Na první pohled je to obrovská chyba, která zavání chamtivostí majitelů klubů v NHL. Jenže za tím spíš stojí špatný kalkul ze strany Mezinárodního olympijského výboru.


Od Nagana až po Soči NHL půjčovala své hráče a nic zvláštního z toho neměla. V Soči startovali hráči, jejichž platy dohromady převýšily hodnotu 3.5 miliard dolarů. Mezinárodní olympijský výbor pokrýval náklady spojené s cestováním, ubytováním a pojištěním, které se v Soči pohybovaly okolo 20 milionů dolarů. Při objemu peněz, které se kolem Olympiády točí, víceméně zanedbatelná částka.


Jenže pak šéf MOV Thomas Bach udělal první chybu, když oznámil, že tyhle náklady kolos pod pěti kruhy už hradit nebude. Majitelé klubu, jenž hvězdy typu Crosby, Lundqvist nebo McDavid platí, to odmítli. Do patové situace vstoupila Mezinárodní hokejová federace, která ústy svého prezidenta Reného Fasela vzkázala, že tyto náklady uhradí. Jenže i tak to bylo málo.


NHL chce totiž hlavně olympijskou značku zpropagovat a využít pro své účely. Chce prodávat olympijské dresy, chce využívat záběry ze zápasů, chce mít volný přístup k archivním fotografiím. Když se T.J.Oshie stal hrdinou samostatných nájezdů na poslední olympiádě, začalo se mu říkat TJ Sochi.


Umíte si představit kolik by se v USA prodalo triček s nápisem TJ Sochi během prvních dnů po onom epickém penaltovém rozstřelu mezi Američany a Rusy, ve kterém proměnil čtyři nájezdy? Nebo jak by se prodávala v Kanadě rozesmátá Crosbyho tvář na všemožných předmětech od mikin, přes hrnečky až po podložky pod myš poté, co ve Vancouveru 2010 rozhodl finále v prodloužení? Jenže nic z toho NHL nemůže a právě tady dali majitelé jasné veto.

Z jejich pohledu pouze půjčují své nejlepší zboží a peníze z toho má někdo jiný. Když se v Soči zranil kapitán New York Islanders John Tavares a vynechal kvůli tomu zbytek sezony v NHL, měli Islanders prostě smůlu. Jistě, pojišťovna jim zaplatila škodu, ale tým se do playoff nedostal.


Ještě to bude hodně emotivní kauza. Olympijský výbor je naštvaný, stejně jako hokejové svazy. Hráči jsou naštvaní, že nemohou reprezentovat svou zemi. Hvězda Washingtonu Alexandr Ovečkin okamžitě po oznámení řekla, že jí to nezajímá a do Koreje stejně pojede. Mluví se o tom, že NHL promarní šanci dál se rozvíjet.


To je samozřejmě pravda. Z pohledu majitelů klubu, kteří půjčují své nejdražší exponáty a ještě se po nich původně chtělo, aby za to platili, jde však o celkem logický krok. Jak byste se zachovali vy, být na jejich místě?
 

Související témata:
TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Calgary Flames - Winnipeg Jets

   11:05 12:50
   12:50

   Nova Cup - Teplice nad Metují

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Trofej solidarity a naděje ČTS by Moneta - Liberec

   14:50

   RunTour - České Budějovice

   15:00

   Fotbal: Orlando City SC - Los Angeles FC

 • Nova Sport 2

  • UFC Reloaded (48)

   12:15 13:00
   13:00

   UFC Fight Night: Brunson vs. Shahbazyan

   15:00

   NHL: Vegas Golden Knights - Dallas Stars

   16:45

   Portiva Golf Trophy - Stroke Play Championship

   17:00

   Fotbal: San Jose Earthquakes - Minnesota United FC

   18:45

   Basketbal: Kyrie Irving - Kreativní zakončení 2015 - 2020

Celý program